Audi A3 1.4 TFSI drží emócie na uzde (odomknuté)


Pošli stránku na: Facebook Facebook | Twitter Twitter | Vybrali SME vybrali.sme.sk
Audi A3 1.4 TFSI drží emócie na uzde (odomknuté)
Dosť bolo teórie a dohadov, novú techniku koncernu Vokswagen sme konečne vyskúšali na slovenských cestách. Pionierom je Audi A3, ktoré ju dostalo ako prvé.

Nebyť výrazných nápisov po stranách auta, málo kto z okoloidúcich by postrehol, že ide o nový model. Znalec vidí na prvý pohľad šesťuholníkovú masku chladiča alebo svetlomety inšpirované aktuálnou „A6-kou“, laik neveľké tvarové zmeny v rámci generačnej výmeny postrehne ťažšie. Audi A3 uprednostnilo dizajnovú evolúciu pred revolúciou tak, ako sme u tejto značky zvyknutí.

Výborná ergonómia a kvalita na úrovni, ako sme u Audi zvyknutí.

To isté platí pre jednoduchý interiér. Palubná doska pôsobí stroho aj preto, že časť ovládačov sa z nej presťahovala medzi predné sedadlá. Je pomerne štíhla a posadená nízko, čo prispieva k subjektívne lepšiemu výhľadu dopredu. Tomu nebráni ani multifunkčný výsuvný displej. Príplatkové športové predné sedadlá sú skrátka fantastické. Ich bočné vedenie je navrhnuté akurát, aby podržalo telo v zákrute,) ale neprekážalo pri vystupovaní z auta. Operadlá majú príjemný tvar a sedáky výsuvnú podporu spodnej časti stehien. Celkovo je posed za volantom disciplína, v ktorej „A3-ka“ nesklame. Vliezť dozadu vyžaduje trochu cviku, no keď tam už budete, prekvapia vás celkom štedré priestorové podmienky. Ani pasažier s výškou 1,85 m nemal problém s miestom nad hlavou. V oblasti kolien to tiež nie je zlé. Trojdverový hachback charakterizuje dĺžka 4.237 mm, zhodná s predchodcom. Rázvor náprav síce narástol o 23 mm na 2.601 mm, ale náš vysoký figurant mal aj tak kolená zatlačené do predných operadiel. Lepšie na tom bude 5-dverový variant Sportback s ešte dlhším rázvorom osí kolies. Zväčšil sa aj kufor – na 365 l.

Dozadu sa zmestia aj vyšší jedinci.

Počas prvých kilometrov za volantom sme viac ako nový podvozok, vnímali poháňaciu jednotku. Zážihový turbomotor 1.4 TFSI (90 kW/122 k) charakterizuje mimoriadne lineárny nárast krútiaceho momentu. Ten vrcholí hodnotou 200 Nm v rozsahu 1.500 až 4.000 1/min. Pocit z výkonov spočiatku nezodpovedal papierovým hodnotám, k čomu prispelo aj dlhé sprevodovanie 6-stupňového manuálu. Uponáhľaným jedincom pomôže voľba športového módu, prostredníctvom systému Audi Drive Select, ktorá okrem iného priostrí reakcie akcelerátora na zošliapnutie. Vo všetkých ostatných režimoch je poháňacie ústrojenstvo naladené s dôrazom na čo najnižšiu spotrebu. Apetít príjemne prekvapí. Najnižšie sme sa dostali na 3,8 l/100 km, najvyššie na 7,0 l a priemer dosiahol pekných 5,4 l/100 km.

Kufor si objemovo polepšil.

Audi podobne ako nový VW Golf, s ktorým sme jazdili iba o deň neskôr, tiež výborne odoláva nedotáčavosti. V prípade potreby sa do deja účinne zapája elektronická uzávierka diferenciálu XDS a pomôže auto nasmerovať do žiadaného smeru. Potláčanie nedotáčavého charakteru nám ale v prípade Audi až tak neudrelo do očí, lebo pod kapotou pracoval relatívne ľahký benzínový motor. Úspora hmotnosti 80 kg je v zákrutách cítiť, ale novinka jazdí snáď až príliš sterilne. Bezproblémové a tiché tlmenie nerovností je pre ňu samozrejmosťou. Testovanému exempláru v tomto smere pomohli aj „balónové“ pneumatiky s rozmerom 205/55 R16. Vnútri neruší zvuk motora, aerodynamický šum, ani hluk odvaľujúcich sa kolies (auto malo zimné obutie).

Technické parametre vozidla
Motor 1.4 TFSI
Zdvihový objem valcov [cm3] 1395
Výkon [kW/k] 90/122
Pri otáčkach [1/min] 5000-6000
Krútiaci moment [Nm] 200
Pri otáčkach [1/min] 1500-4000
Namerané spotreba [l/100 km] 5,4
Emisie CO2 [g/km] 120
Zrýchlenie 0-100 km/h [s] 9,3
Maximálna rýchlosť [km/h] 203
Batožinový priestor [l] 365-1100
Cena modelu od [€] 20.890

Kúpiť či nekúpiť?

Nové Audi A3 je profesorsky dobré. Podvozok by však mohol byť trochu hravejší a zábavnejší, aby marketingovo športovejšie ladený hatchback nebol iba prezlečený VW Golf s vyššou cenou.

Prihláste sa na zasielanie noviniek

Súvisiace články

Komentáre

Pridaj komentár

Bezpečnostný kód xypsGZPFSD