Hyundai i30: Na jednu nádrž do Chorvátska a späť! (záverečné video)


Pošli stránku na: Facebook Facebook | Twitter Twitter | Vybrali SME vybrali.sme.sk
Hyundai i30: Na jednu nádrž do Chorvátska a späť! (záverečné video)

Vitajte pri prvom online teste portálu autozurnal.com. Online bude v tom, že pravidelne počas nasledujúcich dvoch dní vás budeme informovať o priebehu testu vrátane  fotodokumentácie, prípadne krátkeho videa. Našim cieľom je s modelom Hyundai i30 CRDi absolvovať trasu k chorvátskemu moru a späť na jednu nádrž.

K tomuto testu ma inšpirovalo vyhlásenie zástupcov značky, ktorí v rámci jednej prezentácie povedali, že ich nový motor 1.6 CRDi 94 kW/128 k je natoľko úsporný, že prejde na jednu nádrž z Berlína do Kyjeva, čo je približne 1400 km. My sme si túto trasu trochu premenili do slovenských podmienok. Pre nás je jedným smerom 700 km k chorvátskemu moru. Preto sme sa rozhodli vyskúšať, či nový Hyundai i30 prejde na jednu nádrž do Novalje na ostrove Pag a späť.

Dole pôjdeme starou cestou cez Maďarsko mimo diaľnice – Csorna, Szombately, Letenye a tam sa napojíme na chorvátsku diaľnicu. Na ostrov Pag však nepôjdeme trajektom, pretože ku trajektu je to len cca 600 km, ale trajekt obídeme, potiahneme ešte kúsok po diaľnici a na ostrov sa dostaneme cez most, čo by nám mohlo vydať cca na 700 km, ktoré potrebujeme.

Vozidlo nie je nijak upravované na úspornú jazdu. Dokonca sme ho z bezpečnostných dôvodov ešte nechali na zimných pneumatikách ako vidieť aj na snímkach. V noci predsa len ešte klesajú teploty k nule. Nebudeme ani nijak laborovať s tlakmi v pneumatikách. Nahustené sú ako výrobca odporúča. Na cestu sa vyberáme tri dospelé osoby, ale šoférovať budem len ja, aby bol zachovaný jeden jazdný štýl. Čo dodať viac? Hádam iba, držte nám palce a pozývame vás sledovať ako bude tento test prebiehať. Celú trasu zaznamenávame aj na video, takže s určitým časovým odstupom z nej uverejníme aj náš prvý video test. Keby ste mali otázky alebo niečo vás ohľadne modelu i30, prípadne trasy zaujíma, píšte nám do diskusie.

Doplnené 17.3.2012 8:50

Dotankované, môžeme vyraziť

Nádrž má podľa údajov výrobcu 53 litrov. Dotankovaním doplna sme pridali približne 5 litrov, čo by nám pri priemernej spotrebe do 5 l/100 km malo vydržať aspoň na 1200 km. Výrobca udáva motoru 1.6 CRDi 94 kW/128 k spotrebu v kombinovanom režime 4,0 l/100 km. Od pondelka som s týmto autom najazdil 900 km pri priemernej spotrebe podľa palubného počítača  5,8 l/100 km. Motor je ešte stále dosť čerstvý. Na tachometri máme aktuálne 1993 km. Uvidíme o koľko sa nám podarí klesnúť počas testu. Na záver urobíme skúšku správnosti opätovným dotankovaním po hrdlo nádrže.

Vyrážame z poslednej čerpacej stanice na Slovensku za Bratislavou smerom na maďarskú hranicu.


Doplnené 17.3.2012 12:55

Obedná zastávka

Čas na obed. Nie je nad dobrú maďarskú Csardu. Teplota vzduchu rastie a s ňou aj hlad. Momentálne máme za sebou 145 km pri priemernej spotrebe 5,0 l/100 km. Dlho sme sa držali na 4,8 l/100 km, ale priemer nám pokazil prejazd Szombathely. Na to že je sobota, premávka je pomerne hustá. Ukazovateľ paliva v nádrži sa ešte nepohol. Stále ukazuje plnú. Som zvedavý koľko km vydrží ešte bez pohnutia :-)


Doplnené 17.3.2012 18:30

Chorvátsko ešte s plnou nádržou

Maďarsko-chorvátsku hranicu sme prekročili ešte s plnou nádržou. Palivomer sa pohol až za platidlom Sveta Helena, čiže 331 km od posledného dotankovania. Pred hranicou sa priemerná spotreba ustálila na 5,0 l/100 km. Za údajom výrobcu teda zaostávame jeden liter. Nižšie sa nám s najväčšou pravdepodobnosťou už ani nepodarí dostať. S týmto autom za daných podmienok je to maximum. Z litra, o ktorý zaostávame ostáva približne 0,5 l/100 km v zimných pneumatikách s väčším valivým odporom a ďalší 0,5 l/100 km si berie nezabehnutý motor.

Aktuálne sme na diaľnici za Záhrebom. Odjazdených máme 400 km a spotreba nám stúpla na 5,5 l/100 km. Vyššie tempo a silný protivietor si berú svoju daň. Kvôli prudkému vetru je na niektorých úsekoch diaľnice maximálna rýchlosť obmedzená na 100 km/h. Inak držíme tempo 120 km/h na tempomat. Po dvojprúdových okresných cestách sme jazdili rýchlosťou 90 km/h, ak nebola predpísaná nižšia rýchlosť. Pekné počasie pritiahlo na cesty veľa policajných hliadok, takže prísne strážime rýchlomer.

 

Doplnené 17.3.2012 23:30

Oheň na diaľnici

Na úseku od Zagrebu po tunel Sveti´Rok sme si pripadali ako počas sviatku ohňa. Diaľnicu lemovali ohnivé hady, miestami dlhé až niekoľko stoviek metrov.  Chorváti vo veľkom vypaľujú trávu. Pre silný vietor sa im však plamene na niektorých miestach dostali spod kontroly.  Viac ako metrové jazyky ohrozovali zrubový motorest s reštauráciou v tesnej blízkosti čerpacej stanice, kde v tej chvíli večeralo niekoľko desiatok motoristov. Keď sme išli okolo práve ne mieste zasahovalo niekoľko hasičských vozidiel. Hneď za tým sa zase oheň priblížil tesne k diaľnici.  Pre dym nebolo takmer vidieť na cestu.

Novalja s polovicou nádrže

Po viac ako 8 hodinách a 684 km sme dorazili na Pag do Novalje. V Malorke Chorvátska, kde sa počas leta žúruje deň/noc panuje mimo sezóny absolútny kľud a pokoj. V nádrži máme presnú polovicu, teda polovicu podľa palivomera a nie polovicu z paliva, ktoré sme načerpali dnes ráno. Palubný počítač, ktorý si to dnes už niekoľkokrát rozmyslel nám píše dojazd 365 km. My si trúfame urobiť ešte aspoň 500 km. Keby sme dosiahli 1200 km na nádrž, so zimnými pneumatikami a  za daných poveternostných podmienok bol by to úspech. Na dnes vám ďakujeme za pozornosť a prajeme dobrú a ničím nerušenú noc.

Zajtra sa prihlásime opäť. Prvý výstup plánujeme až poobede, keďže len na obed vyrážame. Verím, že budeme rovnako úspešní v hľadaní prístupu na internet ako dnes, lebo v Chorvátsku to stále nie je jednoduché. Dovidenia, dopočutia zajtra.

Doplnené 18.3.2012 19:15

900 km za nami a v nádrži stále štvrtina

Už je jasné, že 1400 km na jednu nádrž nespravíme. Teraz je len otázka či to bude aspoň 1100 alebo 1200 km. Trochu sme si skomplikovali situáciu jazdením a točením na Pagu, kde sa nedá vyhnúť prevýšeniam, ktoré zvyšujú spotrebu. Súčasne s testom spotreby vyrábame video test tohto vozidla a točenie prejazdov s častým otáčaním a rozbiehaním nie je tiež ideálny jazdný štýl na dosiahnutie čo najnižšej spotreby paliva. Preto vzdialenosť, ktorú dokážeme prejsť my s týmto autom na jednu nádrž, musí zvládnuť každý motorista. Ideme do finále. Sme na diaľnici pred Záhrebom. Sledujte spolu s nami kedy nás palubný počítač pošle na pumpu a ako dlho budeme mať nervy potiahnuť to ďalej.

Doplnené 19.3.2012 08:45

Sme v cieli

Síce nie na Slovensku ako sme si želali, ale s výsledkom 1111,9 km ubehnutých na jednu nádrž sme spokojní.  So zimnými pneumatikami, nezabehnutým motorom, tromi pasažiermi na palube, plným kufrom, smerom k moru za sprievodu silného protivetra a po započítaní skutočnosti, že táto trasa obsahuje veľa rôznych prevýšení to považujeme za pekný výsledok.  Rovnako tiež spotrebu 5,3 l/100 km, ktorú potvrdila aj skúška správnosti dotankovaním po hrdlo nádrže.  Po ukončení testu sme do nádrže natlačili presne 58,69 l, z čoho nám vyšiel priemer  5,28 l/100 km.   Tento motor je teda reálne úsporný a dnes už verím, že dá sa s ním dosiahnuť aj priemer 4,0 l/100 km.  Nevylučujem, že v budúcnosti sa o to ešte raz pokúsim.

Jazdili sme ako bežní dovolenkári s častým využívaním tempomatu, po diaľnici rýchlosťou 120 km/h a na bežných cestách 90 km/h, ak nebola predpísaná nižšia rýchlosť.  Zo známych fintičiek pri jazde na spotrebu sme využívali iba vypnutie klimatizácie.  Veľkú časť cesty sme ale mali pootvorené strešné okno. Test sme symbolicky ukončili na poslednej diaľničnej čerpacej stanici v Chorvátsku pred hranicou s Maďarskom.  Ďakujeme vám, že ste nás sledovali a už dopredu avizujem, že v dohľadnej dobe z tejto cesty uverejníme ešte komplexné video.  Presnejšie video test tohto modelu zameraný aj na iné oblasti ako len spotrebu.


Ešte malá oprava k videu.  Pri ušetrených 0,15 € na liter nafty v Chorvátsku som na natankovanom množstve paliva v porovnaní so Slovenskom ušetril necelých 9 a nie 10 €. Vplyv eufórie z ukončenia testu a únava.

Ďalšie najnovšie články:

Renault avizuje Talisman. Sedan väčší než Latitude

Nissan predstavil superľahkú stíhačku pre Le Mans

Kia Sorento prešla modernizáciou. Zatiaľ len v Amerike

Škoda pridá menšie aj väčšie SUV než Yeti

Prihláste sa na zasielanie noviniek

Súvisiace články

Komentáre

Pridaj komentár

Bezpečnostný kód ZzruFJ48ry