Škoda Rapid: prvé dojmy z jazdy (video)


Pošli stránku na: Facebook Facebook | Twitter Twitter | Vybrali SME vybrali.sme.sk
Škoda Rapid: prvé dojmy z jazdy (video)
Druhý týždeň už prebiehajú na Slovensku prvé zoznamovacie jazdy s novým ľudovým modelom Škoda Rapid. V priebehu troch týždňov sa za volantom 30 testovacích modelov vystrieda vyše 600 motoristických novinárov z celého sveta. Slováci mali priestor na prvé zoznámenie predminulý piatok. Tu sú naše prvé video dojmy.

Nový Rapid nemá absolútne nič spoločné so svojim menovcom z minulosti, možno okrem šikmo sa zvažujúcej zadnej časti. Týmto autom česká automobilka vypĺňa priestor medzi modelmi Fabia a Octavia, a pokiaľ máte aj vy na jazyku otázku, či nebude kanibalizovať jeden alebo druhý model, zástupcovia značky sa toho neboja.

S príchodom Rapidu totiž definitívne končí úloha pre Octaviu Tour, ktorá bude vypustená z ponuky. A úplne vraj pochopíme, keď uvidíme novú Octaviu. Tá má byť prvým hrdým dielom šéfdizajnéra Jozefa Kabaňa. Nová Octavia bude väčšia a popri zachovaní všetkých tradičných atribútov značky aj podstatne dynamickejšie tvarovaná než súčasná generácia.

Uvidíme však  ako to bude dovtedy, keďže Rapid má napríklad len o 10 l menší kufor než súčasná Octavia (do ktorého sa pod podlahu vmestí ešte plnohodnotná 16-palcová rezerva)) a dokonca o 24 mm dlhší rázvor náprav. Doposiaľ jedinou slabinou tohto modelu, na ktorú som prišiel je vnútorná šírka. Po Superbe tu máme ďalšieho českého jazvečíka, s dlhým rázvorom a obrovským kufrom, ale iba dvomi plnohodnotnými miestami na sedenie vzadu. Inak je Rapid typická Škoda s kvalitne vypracovaným a priestranným interiérom, veľmi solídnymi jazdnými vlastnosťami a vraj dobrou cenou. Ešte jedným slovom k jazdným vlastnostiam. Dobrý základ Rapidu dáva podlahová plošina s prednou nápravou z modelu Volkswagen Polo, ktorá má o niečo širší rozchod kolies než Fabia a zadnou nápravou z Octavie prvej generácie. Správaniu auta na 16-palcových kolesách z pohľadu bežného užívateľa niet čo vyčítať. Zaujímať ma ale bude ako jazdí Rapid na základnom, 14-palcovom obuti.

Ľudovosť modelu Rapid naznačuje zostava výbav. Zatiaľ sme dostali k dispozícii len české špecifikácie. Slovenské ceny a špecifikácie budeme poznať až po autosalóne v Paríži, čiže niekedy v priebehu októbra. Na výber budú tri stupne výbavy – Active, Ambition a Elegance. Základ vsádza hlavne na bezpečnosť. Obsahuje 6 airbagov a všetky elektronické asistenčné systémy vrátane ESP, v tomto prípade ESC. Do štandardu patrí tiež elektrohydraulický posilňovač riadenia, funkcia denného svietenia a väčšina prvkov Simply Clever ako odkladací priestor na ochrannú vestu pod sedadlom vodiča, vešiačiky v batožinovom priestore, škrabka na ľad na viečku nádrže, držiak na parkovacie lístky pod čelným sklom, či odkladacie boxy vo dverách. Prvky ako  zadný stierač, ktorý mimochodom s vysokým pontónom zadnej časti karosérie dosť prekáža vo výhľade smerom dozadu, ale tiež klimatizácia, či predné hmlovky, rádio, signalizácia nezapnutého bezpečnostného pásu vodiča, tretia hlavová opierka, obojstranný koberec v batožinovom priestore (z jednej strany čalúnený kobercom, z druhej strany gumený na odloženie zašpineným čižiem alebo iných vecí), rezervné koleso  a klimatizácia sa priplácajú vo všetkých troch stupňoch výbavy.

Na prezentácii v Bratislave sa dosť veľa hovorilo aj o druhej verzii karosérie. Od zástupcov značky sme sa snažili vypáčiť, či to bude kombík alebo niečo emotívnejšie na spôsob kupé, ako nám v rozhovore počas autosalónu v Ženeve naznačoval člen predstavenstva Škoda Auto zodpovedný za technický vývoj Dr. Eckhard Scholz. Podľa najnovších indícií to vraj vyzerá skôr na kombík.

Technické parametre benzínových motorov:

Technické parametre naftových motorov:

Skladba výbavových balíkov pre český trh:

Prihláste sa na zasielanie noviniek

Súvisiace články

Komentáre

Pridaj komentár

Bezpečnostný kód aJqkdZPv6Y