Kia sportage 2018 november 878x190
Advertisement
Thumb hyundai santa fe   vystupovanie 2 Thumb inteligentn  detsk  poistka Thumb hyundai santa fe   vystupovanie 2 Thumb hyundai santa fe   vystupovanie 1 Thumb hlavny 2 Thumb vystupovanie   upozornenie

Aby vaše deti nevystúpili autu pod kolesá ...

Druhou nočnou morou všetkých rodičov je, že po zaparkovaní auta pri krajnici, deti bez ohliadnutia sa dozadu začnú vystupovať z auta a vkročia rovno do dráhy vozidlu, ktoré vás v tej chvíli začne obiehať.  Hyundai Santa Fe vie aj týmto situáciám predchádzať.

Má na to tzv. inteligentnú detskú poistku, čo znamená, že jediným tlačidlom z miesta vodiča viete manažovať obe detské poistky na zadných dverách súčasne a podľa potreby dvere odomykať alebo zamykať. Nemusíte na každých dverách aktivovať detskú poistku zvlášť a za každým vybiehať von, aby ste deťom otvorili dvere.  Všetko ovládate z pohodlia vodičovho sedadla. Rodič má tak absolútnu kontrolu nad zadnými dverami, pretože týmto tlačidlom sa uzamykajú aj zadné okná.  Doveziete dieťa na krúžok alebo na tréning,  priamo pred bránu ZUŠ, športovú halu  alebo pred štadión, skontrolujete si spätné zrkadlá a keď bude okolie auta bezpečné, tlačidlom odomknete dvere a deti môžu vystúpiť. Aj nad rozhodnutím rodiča ale bdie kontrola. Radary a senzory mapujú okolie auta a najmä pohybujúce sa objekty za ním a po jeho stranách - autá, motorky, zachytiť vie aj bicykle a kolobežky. Preto,  keby sa náhodou stalo, že rodič si z akéhokoľvek dôvodu nevšimne blížiaci sa objekt odzadu, systém mu nedovolí odomknúť poistky na zadných dverách a na nebezpečenstvo vás upozorní akustickou aj grafickou výstrahou na prístrojovom paneli. 

Jediným tlačidlom z miesta vodiča rodič ovláda  odomykanie a zamykanie detských poistiek zadných dverí.

Systém stráži bezpečnosť pasažierov pri vystupovaní aj keď je detská poistka deaktivovaná. Na blížiace sa auto odzadu upozorní pri vystupovaní nielen zadných cestujúcich, ale aj vodiča so spolujazdcom. Stačí, že pootvoríte dvere a spustí sa výrazná akustická aj grafická signalizácia na prístrojovom paneli, upozorňujúca na hroziace nebezpečenstvo. Takže,  za stráženie bezpečnosti posádky pri vystupovaní, či už cez predné alebo zadné dvere, s aktivovanou alebo deaktivovanou elektronickou detskou poistkou má Hyundai Santa Fe od nás veľký palec hore.

Ak systém zaregistruje blížiace sa auto odzadu, nedovolí rodičovi odomknúť detskú poistku a deti tak neotvoria dvere.

Systém stráži bezpečnosť pasažierov pri vystupovaní aj keď je detská poistka deaktivovaná. Stačí, že pootvoríte dvere a na blížiace sa auto odzadu vás upozorní výrazná akustická aj grafická signalizácia na prístrojovom paneli. Grafika vám dokonca ukáže či auto prichádza zľava alebo sprava. 

V ďalších dieloch sa pozrieme detailnejšie na ďalšie asistenčné systémy, či už bezpečnostné, alebo komfortné.