Hyundai i30 fastback 05 2019 1140x190px

Ak celá Európa presedlá na elektromobily, emisie CO2 zásadne neklesnú

Podľa šéfa asociáce, združujúcej dodávateľov pre automobilový priemysel, koniec spaľovacích motorov v Európe bude mať zanedbateľný vplyv na celosvetové emisie. Pridať sa musia aj ostatní. 

Mnohí európski politici vidia budúcnosť cestnej dopravy v elektrine. Odvolávajú sa pritom na vedcov, ktorí bijú na poplach a vyzývajú na radikálne zníženie produkcie oxidu uhličitého. V opačnom prípade hrozí zásadné poškodenie našej planéty.

Európa aktuálne stojí na prahu technologickej revolúcie. Krajiny ako Francúzsko, Nemecko, Švédsko alebo Veľká Británia avizujú blížiaci sa zákaz predaja nových automobilov so spaľovacími motormi. Napríklad Švédi chcú podľa premiéra Stefana Löfvena tento zákaz uviesť do praxe už v roku 2030. Absolútnu prednosť dostanú elektromobily.

Lenže prepočty ukazujú, že ani prechod celej Európy na elektrické vozidlá planéte zásadne nepomôže. Celosvetová produkcia CO2 by v takom prípade klesla o nepodstatných 0,4 percenta, tvrdí Roberto Vavassori, prezident Európskej asociácie dodávateľov pre automobilový priemysel (CLEPA).

"Európa je zodpovedná za desať percent celosvetových emisií CO2, zatiaľ čo Čína, India a USA predstavujú dokopy 66%. Ďalej vieme, že automobilová doprava sa na celosvetových emisiách oxidu uhličitého podieľa siedmimi percentami. Takže ak celá Európa z noci na ráno presedlá na elektromobily, globálne emisie CO2 klesnú o 0,7 percenta," uviedol Roberto Vavassori počas samitu Financial Times Future of Car. 

Hodnota sedem desatín percenta pritom nie je konečná. "Nezabúdajme na fakt, že veľkú časť elektriny stále vyrábame z fosílnych palív. A počas procesu výroby vznikajú emisie. Takže ak celá Európa presedlá na elektromobily, globálna produkcia emisií CO2 klesne iba o 0,4 percenta," upozornil Vavassori.

Doplňme, že po európskych cestách v súčasnosti jazdí asi 300 miliónov vozidiel. Približne 800 000 z nich má čisto elektrický pohon.