Hyundai vypredaj 2018 1140x190
Thumb 10v Thumb 11v Thumb 13v Thumb 1v Thumb 4v Thumb 2v Thumb 3v Thumb 5v Thumb 6v Thumb 7v Thumb 8v Thumb 9v Thumb 14v Thumb 15v Thumb 16v Thumb 17v Thumb 18v Thumb 19v Thumb 20v Thumb 21v Thumb 22v Thumb 23v Thumb 24v Thumb 25v

Ak hrozí havária, nové Volvo XC60 zasiahne do riadenia

Volvo sa v ostatných rokoch vezie na vlne úspechu. Sedan S90, kombi V90 a športovo-úžitkový model XC90 sa nepochybne trafili do vkusu zákazníkov. Preto asi nikoho neprekvapí, že nová generácia kompaktného SUV XC60 využíva rovnaký základ. Dizajnový aj technický.

Veľká maska chladiča, svietiace "Thorove kladivá", stúpajúca bočná línia okien alebo koncové svetlá zasahujúce vysoko do stĺpikov, to všetko sú už známe štylistické prvky. Volvo XC60 napriek tomu pôsobí inak ako jeho väčší súrodenci - štíhlejšie a športovejšie. Podľa zástupcov švédskej automobilky tak aj jazdí.

Obratnosť v zákrutách má na svedomí predovšetkým modulárna podvozková platforma SPA. Proporcie auta v porovnaní s rovnomenným predchodcom, predstaveným ešte v roku 2008, sa výrazne zmenili. Novinka meria na dĺžku 4690 mm (medzigeneračne +62 mm), na šírku 1902 mm (+12 mm), na výšku 1658 mm (-14 mm). Najpodstatnejšia zmena sa týka rázvoru, ktorý si polepšil o 91 mm na úroveň 2865 mm.

Dizajnéri si mohli dovoliť predĺženie prednej kapoty a mierne posunutie kabíny dozadu. Priestorová ponuka vnútri je napriek tomu citeľne bohatšia než doteraz. Dominantným prvkom na palubnej doske je už tradične vertikálne orientovaný dotykový displej multimediálneho systému. Tradičnou pýchou Volva sú pohodlné sedadlá - predné i zadné. Batožinový priestor v základnom usporiadaní pojme 505 litrov.

Základom pre avizované výborné jazdné vlastnosti je tuhá karoséria. Predná náprava využíva dvojité priečne ramená, vzadu nájdeme viacprvkové zavesenie kolies. Volvo XC60 je dobrým príkladom, ako luxusné prvky z najvyšších segmentov postupne prenikajú do dostupnejších áut. Podobne ako nové Audi Q5, aj švédska novinka môže mať vzduchové pruženie. Samozrejme, dodávané za príplatok.

Spočiatku bude Volvo XC60 dostupné výhradne s pohonom všetkých štyroch kolies a s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Neskôr ponuku obohatia dostupnejšie dvojkolky a šesťstupňový manuál.

Na pohon slúžia prepĺňané benzínové a naftové dvojlitre. Už sme si zvykli, že moderné Volvo väčšie motory neponúka. Avšak turbo, kompresor, prípadne doplnkový elektromotor môže štvorvalcu pomôcť k solídnemu výkonu.

Benzínová verzia T5 produkuje 187 kW (254 k), T6 dáva 235 kW (326 k) a plug-in hybrid T8 dosahuje kombinovaný výkon až 299 kW (407 k). Prednosťou hybridu je 45-kilometrový dojazd čisto na elektrinu.

Naftové varianty sú v ponuke dva - D4 (140 kW/190 k) a D5 (173 kW/235 k).  

Neskôr má pribudnúť ďalší hybrid, tentoraz kombinujúci elektromotor s prepĺňaným benzínovým trojvalcom.

Špecialitou nového stredne veľkého SUV zo Švédska sú asistenčné a bezpečnostné systémy. „Už mnoho rokov pracujeme so systémami na predchádzanie kolíziám a zistili sme, aké vedia byť účinné. Len v samotnom Švédsku sme vďaka nášmu systému varovania pred zrážkou s automatickým brzdením zaznamenali približne o 45 percent menej nehôd s nárazom do zadnej časti vozidla vpredu. S modelom XC60 sme odhodlaní posunúť sa ešte o krok ďalej v našej snahe znižovať počet nehôd, ktorým sa dá zabrániť, a to doplnením podporných a asistenčných systémov riadenia," povedal Malin Ekholm, generálny riaditeľ bezpečnostného strediska Safety Centre spoločnosti Volvo Cars.

"Systém City Safety sme v modeli XC60 rozšírili o funkciu podpory riadenia, ktorá sa aktivuje v prípade, ak samotné automatické brzdenie nedokáže zabrániť hroziacej kolízii. V takom prípade začne vozidlo zasahovať do riadenia, aby sa vyhlo prekážke vpredu. Systém City Safety pomáha zabrániť zrážke s vozidlami, chodcami a väčšími zvieratami. Podpora riadenia je aktívna v rozsahu rýchlostí od 50 do 100 km/h," dodal Ekholm.

Vo výbave nájdeme aj funkciu Oncoming Lane Mitigation, ktorá šoférovi pomáha vyhnúť sa kolíziám s vozidlami v protismere. Elektronika ho upozorní na náhodné vybočenie z jazdného pruhu pomocou automatických zásahov do riadenia. Navedie tak vozidlo späť do pôvodného pruhu a mimo dráhy protiidúceho vozidla. Tento systém funguje v rozsahu rýchlostí od 60 do 140 km/h.

Systém monitorovania takzvaného mŕtveho uhla "Blis" už poznáme. Vo Volve XC60 sa dočkal vylepšenia v podobe novej funkcie asistenta riadenia. Tá navedie vozidlo späť do pôvodného jazdného pruhu mimo nebezpečenstva, čím pomáha šoférovi vyhnúť sa možnej zrážke s vozidlami, ktoré ho práve predbiehajú, alebo jazdia vo vedľajšom pruhu.

"Všetky nové funkcie predstavujú jasné kroky v rámci nášho úsilia o plne autonómne vozidlá,“ dodal Malin Ekholm.