Peugeot zimna kampan 2
Thumb b9ef28ca966f5adb1730a785c33aa9128ff8a93e Thumb din

AKTUÁLNE: Vláda schválila zrušenie diaľničných známok!

Diaľničné známky by sa od budúceho roka mali zrušiť. Vláda SR tesne pred voľbami oficiálne schválila s pripomienkou návrh na zrušenie zákona o diaľničnej známke, ktorý na rokovanie predložil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Kabinet zároveň schválil aj skrátené legislatívne konanie k tomuto návrhu.

"Navrhuje sa zrušiť povinnosť úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov ciest z dôvodu nedostavanej diaľničnej siete a zvýšenie disponibilného príjmu obyvateľstva," konštatuje sa v dôvodovej správe. Účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2021. Podľa agentúry TASR, naliehavosť prijatia zákona odôvodnili "aktuálnou situáciou, ktorá si vyžaduje účinné riešenia v záujme zvýšenia disponibilného príjmu širokých skupín obyvateľstva znížením ich výdavkov na platenie diaľničných známok." Zaujímavé, že takéto účinné riešenia sú potrebné pre aktuálne situácie tesne pred voľbami :)


Zámer zrušiť diaľničné známky pre fyzické osoby a právnické osoby s vozidlom do 3,5 tony predstavil v utorok (11. 2.) predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko. Podotkol, že to bola jedna z podmienok mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá sa má uskutočniť. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyčíslil, že toto opatrenie by malo stáť približne 70 miliónov eur. Za návrh zožal Danko okrem pozitívnych ohlasov aj tie negatívne, a to najmä od odborníkov na dopravu. Podľa mnohých ide len o populistický krok.

Dopravný analytik Jozef Drahovský označil Dankov nápad na zrušenie diaľničných známok za účelový predvolebný zámer. „Nakoľko diaľničné známky sa platia za používanie diaľnic a sú jedným z príjmov pre ich údržbu, ich zrušenie bude mať za následok výpadok príjmu k danému účelu,“ zareagoval Drahovský pre agentúru SITA.

Oficiálne stanovisko dnes prostredníctvom FB stránky dala aj Národná diaľničná spoločnosť, ktorej sa to bytostne dotýka.

Stanovisko NDS k zrušeniu diaľničných známok

"NDS počíta s príjmami z diaľničných známok vo svojich plánoch a bez nich nie je schopná zabezpečiť prevádzku a údržbu diaľnic, investície do diaľnic v prevádzke a splácanie existujúcich investičných úverov. V prípade výpadku týchto príjmov musia byť nahradené inými zdrojmi – prevádzkovými dotáciami zo štátneho rozpočtu. V opačnom prípade nebude možné zabezpečiť prevádzkovú schopnosť diaľnic a ich bezpečnosť, bude ohrozená platobná schopnosť NDS a hrozí cross default od bánk. Príjem z úhrady elektronických diaľničných známok predstavoval vlani 79 374 263 eur bez DPH a medziročne narastá (oproti roku 2018 išlo o 4 % nárast)."

Zdroj: TASR, SITA