Peugeot 2018 11 1140x190
Thumb 11m Thumb 1m Thumb 2m Thumb 3m Thumb 4m Thumb 5m Thumb 6m Thumb 7m Thumb 8m Thumb 9m Thumb 10m Thumb 12m Thumb 13m Thumb 14m Thumb 15m Thumb 16m Thumb 17m Thumb 18m Thumb 19m Thumb 20m Thumb 21m Thumb 22m Thumb 23m Thumb 24m Thumb 25m Thumb 26m

Aký obsah tuku má avokádo? Nový Mercedes CLA vám odpovie

Kompaktné štvordverové "kupé" dostalo okrem zaujímavého dizajnu, aj najnovšiu evolúciu ovládania hlasom a gestami.

Mercedes-Benz triedy A ponúka v aktuálnej štvrtej generácii až dve karosárske verzie typu sedan. Prvú sme spoznali vlani v lete, druhá prichádza práve teraz. Aký je medzi nimi rozdiel? Nuž kým prvá reprezentuje klasický sedan, druhá nesie módne označenie štvordverové "kupé".

Spája ich zhodný rázvor náprav 2729 milimetrov a veľmi podobné vonkajšie miery. Paradoxne, nový Mercedes CLA má o 40 litrov objemnejší batožinový priestor - pojme 460 l. Cestujúcim sediacim vzadu však ponúkne menej priestoru na hlavu.

"Kupé" Mercedes CLA sa pýši plynulejšími líniami a výraznejšie klesajúcou strechou, ktorá efektne nadväzuje na zadné stĺpiky a veko kufra. Novinka dosahuje koeficient odporu vzduchu 0,23 (sedan má 0,22) aj vďaka kompletne zakrytovanému podvozku, špeciálne tvarovaným blatníkom, aby vôkol kolies vznikali čo najmenšie turbulencie a aktívnym klapkám v prednom nárazníku. Za zmienku stojí aj odtrhová hrana na veku kufra, potláčajúca vztlak (teda nadľahčovanie zadnej časti) pri vyšších rýchlostiach.

Mercedes-Benz triedy A sedan (hore) verzus nové CLA.

Dominantným prvkom v kabíne sú opäť dva opticky prepojené displeje, pričom jeden slúži ako prístrojový panel, druhý je dotykový a patrí multimédiám či navigácii. Špecialitou novej triedy A bez ohľadu na typ karosérie je interaktívne hlasové ovládanie jednotlivých funkcií, vrátane klimatizácie, rádia, navigačného systému alebo povedzme otvárania krytu panoramatickej strechy.

Šofér či ktokoľvek z posádky auto osloví výrazom "Hey Mercedes" a následne vysloví požiadavku. CLA obsahuje najnovšiu evolúciu hlasového ovládania, schopnú odhaliť, z ktorého miesta vo vozidle prichádzajú pokyny. Asistent s hlasovým ovládaním zodpovie príkazy len tomu, kto systém naposledy aktivoval prostredníctvom hesla Hey Mercedes.

Hlasový asistent na americkom trhu dokáže rozpoznať a zodpovedať výrazne komplexnejšie otázky, napríklad: „Sú v okolí ázijské reštaurácie pre deti, ktoré nie sú ani čínske, ani japonské?“ Okrem toho je k dispozícii čoraz väčší počet tematických oblastí (domén), v rámci ktorých rozhranie MBUX porozumie a rýchlo zodpovie komplexné otázky: šport ("Hey Mercedes, ako hralo San Francisco 49ers?“), burza („Aký je vývoj ceny akcií spoločnosti Apple v porovnaní so spoločnosťou Microsoft?“), výpočty („Koľko je odmocnina z 3?“) alebo všeobecné znalosti („Aká je rozloha štátu Texas?“, „Aký obsah tuku má avokádo?“).

Aj to je dôvod, prečo Mercedes odhalil nové CLA na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas a nie na bližiacom sa autosalóne v Detroite.

Novinka debutuje v špeciálnej verzii "Edition 1", ktorú charakterizuje plná výbava a oranžové detaily.

K dispozícii je aj ovládanie gestami. Napríklad krátke priblíženie ruky k vnútornému spätnému zrkadlu zapne alebo vypne svietidlo na čítanie. Ak šofér v tme siahne smerom k neobsadenému sedadlu spolujazdca, svietidlo sa automaticky rozsvieti. Takto možno ľahšie nájsť predmety, ktoré sú tam uložené. Ak šofér stiahne ruku z tejto oblasti, svetlo sa automaticky opäť zhasne.

Najmä na dlhých cestách zaujme funkcia "Energizing", ktorá z času na čas automaticky mierne upraví polohu sedáku a operadla tak, aby telo nebolo príliš dlho v jednej polohe. Takto pomáha oddialiť stuhnutosť a únavu. Podmienkou je, aby ste mali elektricky nastaviteľné predné sedadlá. 

Spomedzi asistenčných systémov nás zaujal vylepšený adaptívny tempomat, ktorý pomáha v dopravných zápchach. Systém dokáže rozpoznať dopravnú zápchu alebo zhustenú premávku pomocou informácií zo služby LiveTraffic a reagovať ešte skôr, ako toto dopravné obmedzenie zaznamená samotný šofér. Ak dôjde k rozpoznaniu zápchy, elektronika preventívne zníži rýchlosť na cca 100 km/h. To poskytuje aktívnemu asistentovi brzdenia priestor, aby Mercedes včas zastavil.

Aktívny asistent jazdenia v dopravných zápchach dokáže šoféra výrazne odbremeniť: Systém v prípade existujúceho vodorovného značenia prevezme udržiavanie Mercedesu v jazdnom pruhu a zároveň udržiava odstup od vozidla vpredu, a to do rýchlosti približne 60 km/h. Až do jednej minúty od zastavenia sa Mercedes automaticky opätovne rozbehne. 

Na výber sú zliatinové disky s priemerom 16 až 19 palcov. Toto sú najväčšie.

Ak sa dopravná zápcha skončila, Mercedes-Benz CLA opäť zrýchli na rýchlosť nastavenú v adaptívnom tempomate. Keď šofér predtým nenastavil žiadnu rýchlosť, systém nastaví diaľničnú rýchlosť (napr. v Nemecku je to 130 km/h).

Nové CLA debutuje v Las Vegas s prepĺňaným benzínovým dvojlitrom pod kapotou. Motor dosahuje výkon 165 kW (225 k) a spolupracuje so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou 7G-DCT. Predaj odštartuje v máji a vtedy Nemci odhalia kompletnú ponuku benzínových a naftových motorov. 

Mercedes bude novú generáciu kompaktného štvordverového "kupé" vyrábať v maďarskom Kecskeméte. V rovnakej fabrike bude vznikať aj odvodené štýlové kombi CLA Shooting Brake. Jeho predaj odštartuje na jeseň.