Vw golf 03 2020 1140x190 golf
Thumb 171203 ar stelvio quadrifoglio 40 Thumb 171204 alfastelvio 451 Thumb 171204 alfastelvio 452 Thumb 171204 alfastelvio 455 Thumb 171203 ar stelvio quadrifoglio 10 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 01 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 07 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 08 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 34 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 38 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 31 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 38 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 40 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 43 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 17 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 03 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 10 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 18 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 19 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 20 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 22 Thumb 171206 alfa romeo stelvio quadrifoglio 25 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 1 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 4 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 9 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 18 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 25 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 27 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 30 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 31 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 36 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 44 Thumb 171207 alfa romeo stelvio quadrifoglio 49 Thumb 171211 alfa romeo stelvio quadrifoglio 10 Thumb 171211 alfa romeo stelvio quadrifoglio 11 Thumb 171211 alfa romeo stelvio quadrifoglio 16

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio: Šoféroval som najšportovejšie SUV

Koncom roka sa mi splnil sen. Podarilo sa mi zažiť emotívne motoristické double. Šoféroval som najrýchlejšie a pre mňa najzábavnejšie SUV Alfu Romeo Stelvio Quadrifoglio na najvyššie položenom mieste Arabských Emirátov, ktoré sa čoskoro zaradí do zoznamu najlepších ciest sveta.

Keď sa povie Dubaj, každý si predstaví mesto mrakodrapov, luxusu a pláži na okraji Arabskej púšte. Prvýkrát som navštívil toto mesto pred 14 rokmi, kedy bolo v podstate ešte v plienkach. Pamätám si len niekoľko výškových budov, vrátane v tom čase jediného 7-hviezdičkového hotela na svete (hoci oficiálne ich má len 5) Burdž al-Arab v tvare plachetnice, ktorý ako hotelové taxíky využíva rollsy. Vraj mu pripisovali 7 hviezd preto, že z letiska k nemu viedla cesta bez jedinej svetelnej križovatky. Vtedy som v ňom dokonca aj jednu noc spal. Odvtedy sa Dubaj samozrejme výrazne zmenil. S mestom, ktoré som poznal, a z ktorého išla jedna asfaltová diaľnica už dnes nemá nič spoločné a len pol hodinu nám trvalo kým sme sa dostali autom z letiska na okraj mesta do nášho hotela. Žiaľ, na obdivovanie mesta nebol čas. Nakoniec, na to som do Dubaja ani neprišiel.

Cieľom mojej cesty boli prvé kilometre s Alfou Romeo Stelvio Qaudrifoglio. Prečo zástupcovia značky vytiahli novinárov do tohto kúta sveta som pochopil až po prvej hodine testovacích jázd, keď som sa vzdialil od mesta a začal stúpať do hôr k hranici s Ománom. Pod najvyšším vrchom Emirátov (Džabal Bil Ajs - 1934 m) sa totiž nachádza jedna z najkrajších ciest sveta Jabel Al Jais Road, o ktorej ešte budeme v budúcnosti počuť viac. Alfa Romeo hovorí o tejto ceste ako Stelviu Emirátov. Je rovnako krásne zatočená, má veľké prevýšenie, ale povrch kvalitný ako na diaľnici, ktorej konkuruje aj svojou šírkou. Radosť tam môcť prehnať najrýchlejšie SUV na trhu a v širokých ostrých zákrutách si zadriftovať... Najväčšou pýchou Stelvia Quadrifoglio je jeho srdce, teda motor. Vidlicový šesťvalec nie je pod kapotou Alfy Romeo žiadnou novinkou.

Avšak motor 2,9 V6 biturbo má dva rady valcov zovreté pod uhlom až 90 stupňov (doteraz vždy 60°). Nadväzuje tým na osemvalec Ferrari F154, z ktorého po konštrukčnej stránke vychádza. 90-stupňové zovretie znižuje ťažisko, ale taký motor sa ťažšie vyvažuje. Taliani to však zvládli na jednotku a pomohli si nielen celohliníkovou konštrukciou, ale aj účinným vyvažovacím hriadeľom či posunutím rozvodového mechanizmu dozadu ku kabíne, kde chvenie účinnejšie pohlcujú aj silentbloky prevodovky. Zároveň motorári ešte nikdy tak úzko nespolupracovali s technikmi pri vývoji auta kvôli umiestneniu agregátu a dosiahnutiu požadovaného efektu ako práve pri Stelviu a Giulii. Dá sa teda povedať, že V6 agregát bol stavaný na mieru pre tieto dva modely, hoci výrobca logicky nevylučuje jeho využitie aj v ďalších modeloch (koncernové značky nevynímajúc). Vyváženie motora bolo dôležité, pretože pri nízkej záťaži sa z neho stáva trojvalec. Elektromechanika odstaví jeden rad valcov, čo nepochybne prispieva k nižšej spotrebe benzínu. Šofér si však nemá šancu všimnúť kedy sa to deje. Teda aspoň ja som to ani raz nepostrehol, hoci som sa na to sústredil. Technici sa pohrali aj s tepelným manažmentom. Na mysli teraz nemám len vodnú pumpu s variabilným prietokom, ale najmä účinné chladenie motora pri vysokej záťaži. Piesty sú zospodu ostrekované olejom. Pre každý sú určené až dva olejové vstrekovače.

Jabel Al Jais Road je horský priesmyk na štátnej hranici medzi Ománom a Spojenými arabskými emirátmi, ktorý ašpiruje na popredné priečky v rebríčku  najkrajších ciest sveta. Ďalší motoristický raj na zemi, ktorý ľudia z Alfy Romeo prirovnávajú k alpskému priesmyku Stelvio. Tento má však výrazne širšiu vozovku a úplne nový, kvalitný asfaltový povrch, keďže ho dokončili len uplynulý rok v júni.

Inak povedané, Stelvio má pod prednou kapotou motorársky šperk, ktorý pôsobí dobre nielen na papieri, ale fantasticky funguje hlavne v praxi a reálne napríklad prispieva k takmer ideálnemu vyváženiu 54 % ku 46 % v prospech prednej časti. Nič iné ako ostré a spontánne reakcie na akcelerátor by hádam nikto ani nečakal, rovnako ako chuť besne stúpať do otáčok. Motor má neskutočný nástup a chuť ísť po plyne už odspodu, pričom z ťahu neuberá až po obmedzovať. Páči sa mi aj práca 8-stupňovej automatickej prevodovky ZF, ktorú som si pochvaľoval už v Giulii a štandardnom Stelviu. V režime Normal radí plynulo a hladko ako pohodové prémiové SUV-čko. V režime Race zase nepreradí na obmedzovači sama a počká si na pokyn vodiča. Navyše každé preradenie je správadzané razantným kopancom do kardanu ako v pretekárskom aute.

Interiér zdobia kvalitnejšie, športové ladené obklady ako alcantara, hliník či imitácia karbónu. Za príplatok môžete mať v Stelviu aj korýtkové športové sedačky s karbónovou kostrou, ktoré sa dajú výškovo nastavovať.

V skvelej jazdnej dynamike Stelvio podporuje aj nízka pohotovostná hmotnosť auta, iba 1830 kg, čo je o vyše 100 kg menej než má Mercedes- Benz GLC 63 AMG a až o 170 kg menej v porovnaní s Porsche Macan Turbo. Stelvio štvorlístok má najlepší pomer hmotnosti a výkonu vo svojej triede (3,6 kg/k), najmä vďaka bohatému využívaniu hliníka, ale aj špičkový litrový výkon (176 koní na liter objemu).

Samostatnou kapitolou je fantastický zvuk motora, teda v tomto prípade skôr výfuku s aktívnymi klapkami. Otec motora Leonardo Guinci, ktorý prešiel k Alfe Romeo od Ferrari a má na svojom konte už dva tituly Medzinárodný motor rok, nám na prezentácii rozpovedal príbeh ako zvuk Stelvia so štvorlístkom vznikol. Leonardo nechcel nič a nikoho kopírovať, ale vytvoriť nový, autentický zvuk Alfy Romeo. Zvuk, podľa ktorého ľahko rozpoznáte, že ide Alfa Romeo so štvorlístkom. Chcel aby nový zvuk talianskej krásky bol prienik modelov Ferrari 458 a Alfa Romeo 147 GTA a myslím, že sa mu to aj podarilo. Stelvio má veľmi sýty a jedinečný zvuk, ale čo je dôležité, len ak si to želáte. V normálnom jazdnom režime je príjemne kultivovaným SUV-čkom ako každé iné. Už v režime Dynamic sa výfuk začne prejavovať cca od 3500 otáčok 1/min a v režime Race púšťa z výfukov nádhernú fanfáru od prvej chvíle. Nájdite si na youtube Autožurnál moje video z prvej jazdy a presvedčte sa...

Napriek tomu, že auto je štandardne vybavené pohonom všetkých štyroch kolies, najmä v športovom režime veľmi cítiť dôraz na zadné kolesá, teda správanie charakteristické pre zadokolku. Tomu bolo prispôsobené aj obutie, vzadu so širšími 20-palcovými pneumatikami než vpredu. Kvôli širším pneumatikám boli vzadu dokonca plastovými lemami rozšírené blatníky. Na ceste Stelvio predvádza veľmi presvedčivú trakciu. Dostať ho šmyku na vyslovene kvalitnom asfalte chce agresívnejší štýl jazdy a nebáť sa zaplynovať, ale potom sa s ním dá krásne hrať. Aj vďaka kompletne vypínateľnému ESP.

Na záver sa nemôžem ešte v krátkosti vyhnúť porovnaniu s Maserati Levanti, hoci obe autá sú úplne rozdielne a teda nemali by sa ani porovnávať.

Niekde som sa stretol s názorom, že Stelvio je vlastne lacnejšie Maserati, čo nie je samozrejme pravda. Stelvio je v prvom rade postavené na inej platforme, na úplne novom základe Giorgio. Okrem toho je výrazne menšie a citeľne ľahšie. A veľmi ľahučkým dojmom pôsobí aj spoza volantu. Prirovnal by som ho k motokáre s vyšším ťažiskom. Riadenie je rýchle, presné a odizolované od akéhokoľvek vplyvu výkonu. Rozdiel tiež veľmi cítiť v mase, s ktorou vodič pracuje, ktorú ovláda prostredníctvom volantu. So Stelviom nemusím myslieť na hmotnosť pri brzdení, dopredu kalkulovať so zotrvačnými silami, ale môžem si dovoliť neskoršie brzdenie, ostrejšie nájazdy do zákruty aj rýchlejšie výjazdy. Hrám sa s ním akoby som v rukách držal ľahučký agilný kompakt. Aj Maserati jazdí výborne, ale pri ňom vodič vždy musí myslieť na jeho hmotnosť. Pod veľmi precíznu ovládateľnosť Stelvia sa podpisuje aj systém vektorovania krútiaceho momentu, teda diferenciál so spojkami pre obe zadné kolesá aký má napr. Ford Focus RS alebo Opel Insignia, ktorý pomáha Stelviu s ešte väčšou ľahkosťou potláčať nedotáčavosť a zahýnať do zákrut. Výborne sú aj brzdy, ktoré sa nechajú pekne dávkovať a aj štandardné sa zdajú celkom odolné voči prehrievaniu. Pokiaľ si ale chcete užívať športovejšiu jazdu, priplatiť si môžete za karbon- -keramické kotúče.

Pre mňa je to momentálne najhravejšie a najkrajšie ovládateľné SUV, ktoré vie sprostredkovať najviac jazdných zážitkov.

Toto je Stelvio ako si predstavujem a ako by som ho chcel mať doma vo svojej garáži. So zdravým a energickým motorom, skvelým zvukom, pekne pracujúcimi adaptívnymi tlmičmi a konečne vypínateľným ESP. Po jazdnej a mechanickej stránke dokonalé športové SUV, ktoré má možno chybičky krásy v multimediálnom systéme, ktorý zaostáva za konkurenciou, alebo niektoré detaily interiéru by mohli byť krajšie vypracované, ale pri zážitkoch, ktoré vám denno denne ponúkne vám to bude jedno.

Technické parametre
zdvihový objem [cm3] 2891
výkon [kW/k] 375/510
pri otáčkach [1/min] 6500
krútiaci moment [Nm] 600
pri otáčkach [1/min] 2500
prevodovka 8AT
palivová spotreba [l/100 km] 9,0
pohotovostná hmotnosť [kg] 1830
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 3,8
maximálna rýchlosť [km/h] 283

Rozmery: dĺžka 4702 mm, šírka 1955 mm, výška 1681 mm, rázvor náprav 2818 mm, svetlá výška podvozka 200 mm, objem palivovej nádrže 64 l, objem batožinového priestoru 525 l.