Conti summer19 uspora sk 1140x86
Thumb tben5407 Thumb tben5386 Thumb tben5392 Thumb tben5395

Alfa Romeo Tonale je "Stelvio junior" s technikou od Jeepu

Premiéru efektného konceptu sa Talianom podarilo utajiť až do poslednej chvíle.

Jedno z najväčších prekvapení tohtoročného autosalónu v Ženeve nám predviedla Alfa Romeo. Verejnosti prvýkrát ukázala víziu prvého kompaktného SUV značky a zároveň prvého plug-in hybridu.

Menší súrodenec úspešného Stelvia tiež dostal názov po alpskom horskom priesmyku – volá sa Tonale. „Baby SUV“ vyzerá bezpochyby výborne. Hoci Taliani už niekoľko rokov používajú rovnaký dizajnový jazyk, ich autá pôsobia vždy inak. Aj na Tonale nájdeme niektoré typické rysy Alfa Romeo – od oblých základných línií, cez zadné kľučky integrované do rámov okien, až po náznaky okrúhlych tubusov na prístrojovom paneli. Veľmi sa nám páči svetelná technika.

Predné partie evokujú niekdajšiu Alfu 159 s tým, že diódová technika umožnila dizajnérom vytvoriť ešte agresívnejší a futuristickejší výraz. Na predné svetlomety tvarom i prevedením nadväzujú zadné. Do kabíny nás zástupcovia značky nepustili. Je však plná displejov, ktoré sa nachádzajú aj na výduchoch klimatizácie. Každý zo štyroch pasažierov má samostatné sedadlo. Atmosféru na palube môže dokresliť zmena náladového osvetlenia. Doslova nádherný je štíhly volant v retro štýle.

Retro rozhodne nie je technika. Tonale zdieľa konštrukčný základ s malými Jeepmi – Renegade a Compass. Tým pádom má motor umiestnený vpredu naprieč, ktorý poháňa primárne predné kolesá. Zadné sa v prípade pohonu 4x4 pripájajú.

Plug-in hybridnú techniku nám Taliani bližšie neopísali, ale dá sa predpokladať, že tiež vychádza z Jeepu. Môžeme teda očakávať kombináciu benzínového turbomotora 1,3 FireFly, automatickej prevodovky a elektromotora umiestneného vzadu. Pohon 4x4 je tým pádom riešený bez mechanického spojenia náprav. Sériovú Alfu Romeo Tonale spoznáme možno už na budúci rok.