Hyundai 2019 01 1140x190
Thumb 8s Thumb 3s Thumb 2s Thumb 1s Thumb 4s Thumb 5s Thumb 6s Thumb 7s Thumb 9s Thumb 10s Thumb 11s Thumb 12s Thumb 13s Thumb 14s Thumb 15s Thumb 16s Thumb 17s Thumb 18s Thumb 19s Thumb 20s

Americké Subaru XV už dostalo plug-in hybridný pohon

Napriek "eko-pohonu" sa crossover nezriekol štvorkolky. Nová verzia by mala doraziť aj do Európy.

Subaru XV sa v Severnej Amerike volá Crosstrek. Dostupný je tam výhradne s atmosférickým benzínovým dvojlitrom, ktorý na rozdiel od Európy, môžete kombinovať aj so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Teraz Američania dostali ďalší bonus v podobe plug-in hybridného pohonu.

Už predošlý Crosstrek bol v Amerike a Japonsku dostupný ako hybrid. K nám sa nedostal, ale s novinkou by to malo byť inak. Akurát, importér zatiaľ nevie odhadnúť termín, kedy prvý sériový plug-in hybrid od Subaru uvidíme na slovenských cestách.

Benzínovo-elektrický pohon navonok spoznáte podľa krytu nabíjacej zásuvky v ľavom zadnom blatníku. Hrdlo palivovej nádrže sa nachádza vpravo. Základ pohonnej sústavy nazvanej StarDrive tvorí atmosférický benzínový boxer s objemom dva litre. Elektrickú časť dodala Toyota a ide o dva elektromotory. Menší plní úlohu štartéra a zároveň generátora. Väčší asistuje spaľovaciemu agregátu a keď šofér plachtí alebo brzdí, rekuperuje. 

Prevodovka s plynulo meniteľným prevodovým pomerom nesie obchodné označenie Lineartronic. Nejde však o klasický variátor, ale o delič výkonu e-CVT, aký používa Toyota. Všimnite si, že kulisa voliča prevodovky obsahuje okrem tradičných režimov aj mód "B", určený pre intenzívnejšie brzdenie elektromotorom.

Kombinovaný výkon sústavy predstavuje 110 kW (150 k) a najvyšší krútiaci moment 196 Nm. Subaru avizuje lepšiu pružnosť plug-in hybridu v porovnaní s klasickou benzínovou verziou. Novinka údajne šprintuje z pokoja na stovku o jednu sekundu rýchlejšie. Nechýba ani pohon 4x4, vybavený elektrohydraulicky ovládanou medzinápravovou spojkou.

Batožinový priestor kompaktného Subaru je plytší ako sme zvyknutí, pretože pod jeho dnom sa nachádza sada lítiovo-iónových článkov s kapacitou 8,8 kWh. Plne nabitá batéria dovolí Crosstreku prejsť v čisto elektrickom režime vyše 27 kilometrov a potom sa k pohonu pripojí benzínový boxer. Maximálna rýchlosť pri jazde na elektrinu je 104 km/h. Nabitie batérie z americkej siete 240V trvá dve hodiny (120V - päť hodín).

Subaru uviedlo plug-in hybrid v špeciálnom modrom perleťovom laku a s 18-palcovými kolesami. Na palube nechýba kompletná komfortná a bezpečnostná výbava, akú od tejto značky čakáte. Multifunkčný displej na vrchu stredovej konzoly vie zobraziť aktuálny tok energií a zároveň stav nabitia akumulátora. Na prístrojovom paneli by ste márne hľadali tradičný otáčkomer. Subaru Crosstrek plug-in hybrid má namiesto neho ukazovateľ aktuálneho výkonu a rekuperácie.

Predaj novinky v Amerike odštartuje na prelome rokov 2018/2019 s uvádzacou cenou 34 995 dolárov, teda v prepočte asi 30 700 eur.