Conti france sk 1140x86
Thumb 28a Thumb 22a Thumb 21a Thumb 23a Thumb 24a Thumb 25a Thumb 5a Thumb 6a Thumb 7a Thumb 8a Thumb 29a Thumb 30a Thumb 1a Thumb 2a Thumb 3a Thumb 4a Thumb a195682 medium

Audi A4 má za sebou rozsiahlu omladzovaciu kúru

Nový dizajn, dotykový displej a motory s elektrickou podporou, to je Audi A4 v kocke. 

Hoci ingolstadtská automobilka sa v ostatných mesiacoch venovala najmä svojím športovo-úžitkovým vozidlám, nezabúda ani na stálice v ponuke. Jednou z nich je Audi A4 B9, ktoré po trojročnom pôsobení na trhu, prešlo dôkladnou modernizáciou.

Dizajn čerpá inšpiráciu od najnovších modelov značky. Sedan i kombi dostali výraznejšiu prednú časť s veľkou maskou chladiča, ktorej výplň sa líši v závislosti od výbavy. Svetlomety sú štandardne plne diódové, za príplatok sa dodáva funkcia Matrix, schopná odtieniť ostatné vozidlá na ceste. Vzadu vidíme predovšetkým nový nárazník a prepracovanú grafiku koncových svetiel. To ale nie je všetko, pretože dizajnéri upravili aj prelisy na bočných dverách. Auto je po modernizácii o päť milimetrov širšie než doteraz a o 22 mm dlhšie.

Vo vnútri je zmien na prvý pohľad menej. Palubná doska má rovnaké horizontálne členenie. Všimnúť si môžete väčší displej multimediálneho systému, trčiaci do priestoru. Jeho uhlopriečka narástla na 10,1 palca a zásadne sa zmenil spôsob listovania v menu. Multifunkčný ovládač MMI medzi prednými sedadlami viac nenájdete. Displej je totiž po novom dotykový.

Výrobca avizuje prehľadné a logicky usporiadané menu, plus rýchlu odozvu displeja, podobnú smartfónom a tabletom. Obrazovka môže mať akustickú odozvu na dotyk, haprickú nie. Tú si Audi necháva pre väčšie a drahšie modely. Niektoré funkcie - napríklad zadávanie cieľa do navigácie - môžete ovládať cez touchpad, prípadne hlasom. Šofér má pred sebou takzvaný virtuálny prístrojový panel, ktorý v rámci faceliftu dostal krajšiu grafiku. Interiér si každý zákazník môže skrášliť rôznymi kombináciami čalúnenia a dekoračných materiálov.

Pod kapotou sa usadili jednoduché mild-hybridy. Klasický alternátor v niektorých motoroch nahradil štartovací motorgenerátor, napájaný štandardnou 12V sieťou. Jeho úlohou je pomôcť spaľovaciemu motorou pri akcelerácii, inokedy rekuperovať pohybovú energiu alebo prevziať na seba funkciu štartéra, ak motor vypol systém štart/stop. Mild hybrid dokáže znížiť spotrebu paliva, a to v priemere o 0,3 l/100 km.

Mild hybridnú techniku dostal benzínový dvojliter TFSI, dodávaný v troch výkonových verziách: 35 TFSI (110 kW/150 k), 40 TFSI (140 kW/190 k) a 45 TFSI (180 kW/245 k). Mild hybrid sa týka aj naftového dvojlitra TDI, ktorý je dostupný v dvch výkonových variantoch: 30 TDI (100 kW/136 k) a 35 TDI (120 kW/163 k). Vrcholné naftové verzie 40 TDI (2,0 l, 140 kW/190 k) a 50 TDI (3,0 l, 170 kW/231 k) sa zaobídu bez elektrickej podpory. 

Čerstvou novinkou je športovo ladené Audi S4, ktoré prekvapivo poháňa turbodiesel. Ide o trojlitrový šesťvalec so 48V mild hybridnou podporou a elektrickým kompresorom. Táto kombinácia produkuje výkon 255 kW (347 k) a najvyšší krútiaci moment 700 Nm pri zatiaľ nezverejnených otáčkach. Audi S4 má sériovo osemstupňovú meničovú automatickú prevodovku Tiptronic a stály pohon všetkých štyroch kolies s medzinápravovým diferenciálom. Nemci avizujú pôsobivé zrýchlenie z pokoja na 100 km/h za 4,8 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na obligátnych 250 km/h.

Predaj modernizovaného Audi A4 odštartuje v septembri.