Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb 4a Thumb 2a Thumb 1a Thumb 5a Thumb 6a Thumb 7a Thumb 3a Thumb 8a Thumb 9a Thumb 10a Thumb 11a Thumb 12a Thumb 13a Thumb 14a Thumb 15a Thumb 16a Thumb 18a Thumb 19a Thumb 17a Thumb 20a

Audi A6 prináša technológie z A-osmičky v menšom balení

"Vyrysovaný" dizajn, dotykové displeje s haptickou odozvou, ale aj elektrifikované spaľovacie motory prináša v poradí už piata generácia Audi A6.

Písal sa rok 1994, keď Audi 100 podstúpilo omladzovaciu kúru, v rámci ktorej sa zmenil aj jeho názov. Vzniklo Audi A6, v poradí druhý model ingolstadtskej automobilky, pomenovaný podľa vtedy nového alfanumerického systému. Prvé bolo - ako inak - Audi A8.

Onedlho, na ženevskom autosalóne uvidíme už piatu generáciu A-šestky. Za tých 24 rokov sa veľa zmenilo, ale aspoň jeden dizajnový odkaz na prapredka zostal zachovaný. Je ním zadný stĺpik, doplnený o tretie bočné okno. Všetko ostatné je nové. Sedan vyššej strednej triedy dostal ostrejšie rezané rysy, umelecky pôsobiacu svetelnú techniku a na prianie až 21-palcové kolesá.

Čistotu línií vpredu narúša armáda senzorov, pretože Audi A6 prevzalo od vlajkovej lode A8 schopnosť čiastočne autonómneho riadenia. Okolie sedanu stráži päť radarových snímačov, päť kamier, laser a ešte dvanásť ultrazvukových senzorov. Audi tvrdí, že teraz je na rade legislastíva. Kým ju zákonodarci neprispôsobia najnovším technológiám, šofér musí byť neustále v strehu. Pritom minimálne pohyb po diaľnici by už auto mohlo zvládnuť aj samé.

Inšpiráciu vlajkovou loďou značky Audi zreteľne vidieť aj na palube novej A-šestky. Drvivá väčšina tradičných ovládačov zmizla a nahradili ju displeje. Dotykové sú hneď dva, pričom k dispozícii je aj mechanická odozva. Vtedy nestačí, aby ste sa displeja iba dotkli. Pre potvrdenie treba na konkrétnu ikonku vyvinúť tlak, akoby šlo o klasické tlačidlo. Po stlačení pocítite, ako sa displej v danom momente jemne pohne, čo má na svedomí elektromagnet. Používanie dotykového displeja tak vyžaduje o čosi menej pozornosti, hoci stále platí, že „po slepiačky“ sa na ňom orientovať nedá, keďže ide o veľkú hladkú plochu. V základnej verzii sú oba displeje osempalcové, v prípade lepšie vybaveného variantu s navigáciou má vrchná obrazovka uhlopriečku 10,1-palca.

Po rozmerovej stránke sme žiadne zásadné zmeny nezaznamenali. Sedan je o sedem milimetrov dlhší, o dvanásť širší a o dva milimetre vyšší. Na dĺžku tak meria 4939 mm, na šírku 1886 mm a na výšku 1457 mm. Batožinový priestor má nezmenený objem 530 litrov. 

Jedným z hlavných benefitov nového Audi A6 bude lepšia ovládateľnosť. Konštruktéri nehovoria vyslovene o športovom naladení, skôr o väčšej mrštnosti v zákrutách. Pomohli si tromi technológiami: riadením, ktoré má premenlivý prevodový pomer, systémom natáčania zadných kolies (maximálne v uhle päť stupňov) a pri verzii quattro aj aktívnym zadným diferenciálom.

V ponuke motorov zatiaľ nájdeme jeden štvorvalec a dva šesťvalce. Štyri valce má naftový dvojliter TDI, dosahujúci výkon 150 kW (204 k). Alternatívou je naftový šesťvalec 3,0 TDI, naladený na výkon 170 kW (231 k) alebo 210 kW (286 k). Milovníkov benzínu poteší trojliter TFSI (250 kW/340 k).

Naftový štvorvalec a jediný benzínový motor v ponuke sú štandardne spriahnuté so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou S tronic. Pohon všetkých štyroch kolies je v tomto prípade riešený medzinápravovou spojkou (takzvaný systém Ultra). Naftové šesťvalce spolupracujú s osemstupňovým meničovým automatom Tiptronic a majú poctivé quattro so samosvorným medzinápravovým diferenciálom.

Aj do nového Audi A6 už prenikla mild hybridná technológia. Elektrický motorgenerátor plní úlohu štartéra a alternátora. Hoci Audi hovorí o hybridnom pohone, A-šestka nedokáže jazdiť čisto na elektrinu. Motorgenerátor slúži prepracovanému systému štart/stop. Vždy keď rýchlosť jazdy klesne pod 22 km/h a elektronika usúdi, že vozidlo zastavuje, motor v predstihu vypne. Poháňacia jednotka stíchne aj pri jazde rýchlosťou od 55 až do 160 km/h. Stačí, ak máte navolený ekonomický jazdný režim a zložíte nohu z plynového pedála. Pri šesťvalcových verziách má motorgenerátor vlastnú 48 V elektrickú sieť. V prípade naftového štvorvalca je pripojený k obyčajnej 12 V sieti. Podľa výrobcu by elektrifikácia spaľovacích motorov mala v priemere znížiť spotrebu paliva o 0,7 litra na 100 kilometrov.

Audi uvedie novú generáciu sedanu A6 na európske trhy začiatkom tohtoročného leta.