Peugeot 2018 09 1200x90
Thumb tben1103 Thumb tben1001 Thumb img 2543 Thumb img 2542 Thumb tben1054 Thumb tben1076 Thumb tben1112 Thumb tben1117 Thumb tben1130 Thumb tben1136 Thumb tben1138 Thumb tben1141 Thumb tben1154

Audi Q8: Prekvapí šírkou, ale jazdí famózne

Počas prvých kilometrov s Audi Q8 po slovenských cestách ma trochu zaskočila skutočná šírka auta a veľkosť kolies, ale na ceste sa správa rovnako suverénne ako sa tvári.

 

 

Audi Q8 je len športovejšie strihnutá Q7, alebo niečo viac? No rozhodne niečo viac. Platformou a technickým základom podvozka vychádza z modelu Audi Q7. Všetky technológie na palube a interiér preberá z vlajkovej lode A8. Predná maska s čiernymi „nozdrami“ nie je policajná verzia, ale podobne ako modely A6, A7 a A8 môže byť aj Q8 v lepšie vybavenej verzii naplnená laserom, radarmi a mnohými senzormi. Trochu nepraktické je však priveľmi vzdušné rebrovanie masky, cez ktorú ľahko prenikne za jazdy do chladiča nejaké zvieratko a potom ho budete odtiaľ ťažko dostávať.

Nebyť vyššieho posedu, za volantom by sme si pripadali ako v A8 alebo v A6. Architektúra kokpitu je veľmi podobná.

Moje testované auto bolo vybavené LED matrixovými svetlami. Každý reflektor má 24 samostatne elektronicky riadených diód. V praxi svietia dostatočne. Rýchlo reagujú aj na premávku v protismere pokiaľ ide o tieňovanie a počas mojej testovacej jazdy dokonca vedeli rozoznať aj kamión za betónovou bariérou na diaľnici v protismere, s čím mal napríklad Touareg problém. V porovnaní s Touaregom sa mi však zdá, že produkujú o niečo menej intenzívny svetelný lúč a menej aktívne hľadajú každý možný priestor pred autom, ktorý by sa dal osvetliť.

Papierová šírka auta je bez pár milimetrov 2 metre (bez započítania spätných zrkadiel). Parkovacie miesta by podľa štandardu
mali mať 2,25 m. To znamená, že keď napasujete Q8 do parkovacieho boxu, celý ho vyplní, a stačí aby niekto k vám priparkoval
a už nenastúpite. V prípade Q8 budú preto v budúcnosti na nezaplatenie asistenti pre diaľkove parkovanie Audi Remote Park alebo
Garage Pilot. Najmä v slovenských podmienkach šetrenia developerov na parkovacích miestach. Rovnako tesne sa Q8 vmestí
aj do umývacej linky.

Jednoznačne najsilnejšou stránkou Q8-čky je jej dizajn. Vyzerá majestátne, reprezentatívne a veľmi dynamicky. So spusteným vzduchovým podvozkom v parkovacom režime z diaľky vyzerá ako športový hatchback s veľkými kolesami. Keď Audi v roku 2014 predstavilo ostro žltý koncept Quattro, inšpirovaný legendárnym Audi S1, očakával som, že v dohľadnej dobe sa toto nádherné kupé dostane do sériovej výroby. Dizajnéri však jeho predlohu využili až v prípade Q8, čo ale tiež nie je na škodu. Neviem či budete so mnou súhlasiť, ale Q8 je pre mňa momentálne najkrajší model značky.

Mnohých naživo veľmi prekvapí skutočná veľkosť auta. Predovšetkým dĺžka, ale aj jeho mohutnosť, pod ktorú sa podpisuje šírka. Pri zachovaní identického rázvoru náprav je Q8 o 66 mm kratšia, o 36 nižšia, ale až o 27 širšia.

Základ pre bohatý vnútorný priestor tu teda je viac než dostatočný. Dozadu sa bez problémov usadia traja dospelí, ktorí si budú navyše užívať miesto pre kolená na úrovni limuzíny. Pochváliť musím aj nastupovanie dozadu cez príjemne nízky prah. Zadné sedadlá delené v pomere 60:40 sú posúvateľné, takže v prípade potreby si viete vylepšiť základnú kapacitu batožinového priestoru objemu 605 litrov. Mimochodom, práve na objeme kufra v porovnaní s Q7 (890 l) najlepšie vidieť priestorový rozdiel medzi týmito dvomi modelmi.

Robustné a tuhé Audi Q8 si dovolilo frajerinku v podobe bezrámových okien. Ku siluete coupé sa veľmi hodia.

Nebyť vyššieho posedu, za volantom Q8 by som si pripadal ako v A8 alebo A6. Architektúra interiéru je veľmi podobná. Na palube nájdete všetky vymoženosti z vlajkovej lode A8, ako displeje s haptickou odozvou, elektronické zámky dverí, rovnaký volič automatickej prevodovky, digitálny prístrojový panel či head-up displej. Interiér je špičkovo odhlučnený. Vôbec si za jazdy neuvedomíte, že Q8 má štýlové bezrámové okná.

Po odjazdení všetkých najnovších modelov značky Audi v poslednom období som bol zvedavý, či ma Audi Q8 niečím po jazdnej stránke ešte vie prekvapiť. A prekvapilo. V prvom rade svojou šírkou. Celý deň strávený s Q8 v hlavnom meste už dávno nebol pre mňa taký stresový. Najmä pri vjazdoch do podzemných garáží a vôbec, pri akomkoľvek parkovaní. Prvýkrát som na vjazde do garáže nesledoval údaj o výške, ale šírke vjazdu. Aj to som lízal zadnými kolesami obrubníky na milimetre tesne. Poškodiť jeden z diskov, ktoré spolu stoja 6635 eur nie je nič príjemné.

Vzadu ponúka Q8 kráľovsky veľa miesta na šírku a najmä dĺžku. Klimatizácia je samozrejme štvorzónová a nechýba ani vyhrievanie zadných sedadiel.

Len niekto čísel na úvahu. Papierová šírka auta je bez pár milimetrov 2 metre (bez započítania spätných zrkadiel). Parkovacie miesta by podľa štandardu mali mať 2,25 m. To znamená, že keď napasujete Q8 do parkovacieho boxu, celý ho vyplní, a stačí aby niekto k vám priparkoval a už nenastúpite. Pri máloktorom aute ako pri tomto budú preto v budúcnosti na nezaplatenie asistenti pre diaľkove parkovanie Audi Remote Park alebo Garage Pilot. Najmä v slovenských podmienkach šetrenia developerov na parkovacích miestach. A to nehovorím o vjazde do umyvárky, kde tiež budete vodiace koľajnice lízať na milimetre tesne. V každom prípade si treba vyskúšať, či vám šírka auta bude v praktickom živote vyhovovať. Šírka auta samozrejme prináša aj pozitívne stránky. V kombinácii s nízko stavanou a v rámci možností odľahčenou karosériou Q8 šokuje najmä neotrasiteľnou stabilitou a suverénnym správaním v rýchlych tiahlych zákrutách.

Kufor má objem 605 l.

Mal som možnosť vyskúšať si auto aj v extréme, na Slovakia Ringu, a bol som príjemne prekvapený ako pokojne dokáže krúžiť vo vysokom tempe po okruhu. Celý čas čakáte, kedy konečne bude treba trochu bojovať s autom, ale nič dramatické sa nedeje. Veľmi mi to pripomenulo jazdu s BMW M X6 po Slovakia Ringu, keď som s dvojtonovou kravou naháňal hot hatche. Určite sa pod tento dojem istoty podpísali systém riadenia všetkých štyroch kolies, aj samotné 22-palcové kolesá, ktoré však majú aj menej svetlú stránku. Zbytočne uberajú Q8 z obratnosti a ovládateľnosti a dovolím si tvrdiť, že tento rozmer kolies už je aj na škodu z pohľadu natáčania zadných kolies. Pri manévrovaní s nimi sa auto natrápi. Nehovoriac o tom, že uberajú aj z jazdného komfortu. Veľké a ťažké disky obuté do nízkoprofilových pneumatík vám pri prejazde každej ostrejšej nerovnosti dajú po zuboch. Pritom dobre si pamätám, ako lahodne dokázala Q7 jazdiť s 21 -palcovým obutím.

Možno by stačilo obuť o číslo až dve menšie kolesá a docielili by ste dokonalý jazdný prejav. Škoda, že dnes sa už nevyvíjajú veci na autá, ktoré by optimálne fungovali, ale ktoré dobre vyzerajú. A to sa potom niekedy bije s funkčnosťou. Inak jazdí Audi Q8 úplne famózne. Ako kompaktné SUV vo väčšom tele. Podobne ako v prípade Q7 a nového Touarega je podvozok najsilnejšou stránkou Q8. Predovšetkým jeho vzduchové pruženie. Naftový šesťvalec 3.0 TDI po dynamickej stránke úplne stačí. Po vzore A8 je aj Q8 vybavená 48V elektrickou sieťou a motor generátorom, ktorý umožňuje autu plachtiť s vypnutým motorom aj za jazdy. Na tak zázračné hodnoty spotreby ako s A8 sa nám síce nepodarilo dostať, keďže Q8 je vyššia a má aj väčší aerodynamický odpor, ale priemer okolo 6,5 l/100 km s ľahkou nohou a celkový do 9 l/100 km je stále veľmi príjemný.

Technické parametre
motor 50 TDI
zdvihový objem [cm3] 2967
výkon [kW/k] 210/286
pri otáčkach [1/min] 3500-4000
krútiaci moment [Nm] 600
pri otáčkach [1/min] 2250-3250
palivová spotreba [l/100 km] 6-8
pohotovostná hmotnosť [kg] 2220
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 6,3
maximálna rýchlosť [km/h] 245

Rozmery: dĺžka 4986 mm, šírka 1995 mm, výška 1707 mm, rázvor náprav 2994 mm,  bjem palivovej nádrže 85 l, objem batožinového priestoru 605 l.