Conti summer19 uspora sk 1140x86
Thumb tben5514 Thumb 3txofvhdtbkbo%2bw6fktsyw Thumb tben5476 Thumb mpwrh4uvrfaxvkuzqflj g Thumb tben5478 Thumb tben5480 Thumb tben5481 Thumb tben5519 Thumb tben5531 Thumb tben5528 Thumb tben5539

Audi sa riadne zahryzlo do elektriny

Značka Audi prvýkrát v histórii autosalónov vsadila  čisto na elektrinu. Všetky tri najväčšie ťaháky jej expozície boli elektromobily. Z toho dva koncepty a jedno sériové auto.

Koncern Volkswagen v Ženeve rozbehol masívny nástup elektrifikácie. Všetky predstavené elektrické autá boli síce ešte len koncepty, ale s víziou uvedenia na trh už od roku 2020.

Koncepčne ide na to VW veľmi chytro. Väčšina doposiaľ predstavených modelov zdieľa jeden z dvoch základov.  Prvý pre menšie elektromobily s pohonom zadných kolies (keďže MEB je zadokolková platforma), jedným elektromotorom s výkonom 150 kW/204, krútiacim momentom 310 Nm a s akumulátorom kapacity 62 kWh.  Druhý pre väčšie autá s pohonom 4x4, kedy k zadnému elektromotoru (150 kW) pribudne ešte predný (75 kW ) a vznikne tak virtuálny pohon 4x4 bez mechanického prepojenia prednej a zadnej nápravy.  Celkový výkon sústavy tak narastie na 225 kW/304 k a väčší je samozrejme aj akumulátor s kapacitou 82 kWh. Na tieto dva základy bude potom nahadzovať jednotlivé krabičky (karosérie) od jednotlivých koncernových značiek. Šerovanie platforiem, batérii a motorov, ktorých ponuka je výrazne jednoduchšia v porovnaní s doterajšími spaľovacími agregátmi, umožní koncernu šetriť náklady a možno aj reálne uľahčí prechod na elektrifikáciu po finančnej stránke.

A to by mohlo nielen koncernu umožniť nastavenie cien elektromobilov na prijateľnejšiu úroveň.

A prečo sa vlastne všetci výrobcovia tak masívne púšťajú do elektrifikovaných áut? Z jednoduchého dôvodu. Kvôli buzerácii Európskej únie, ktorá tlačí hraničnú úroveň emisií stále nižšie a nižšie a pokiaľ výrobcovia nechcú platiť vysoké pokuty za ich nesplnenie, inú možnosť nemajú.

Poďme ale k Audi a jeho najväčšej premiére  - konceptu Q4 e-tron.  Veľmi pohľadné kompaktné SUV sa svojou dĺžkou 4,59 metra radí niekde medzi modely Q3 a Q5. Konkrétne v porovnaní s Q3 je dlhšie o 11 cm a na Q5 naopak stráca 7 cm. Výška je napriek 14 cm vysokej kazete s batériami v podlahe na úrovni Q3, ale šírka je o citeľné 4 cm veľkorysejšia. Vďaka rázvoru náprav 2,77 m ponúka vzadu až nad očakávanie veľa miesta pre nohy zadných pasažierov. Na pomery kompaktného SUV ... Aj vďaka vysokému posedu, ktorý iba zvyšuje pohodlie sedenia.

Dizajnový koncept interiéru vychádza z modelu e-tron, len je o niečo jednoduchší. Novým typickým prvkom budúcej generácie elektromobilov je do priestoru vysunutá stredová konzola  s ovládačom hlavných jazdných režimov.

Q4 e-tron disponuje batériou menšej kapacity než veľký e-tron (82 kWh), ale prejsť by mal na jedno nabitie viac kilometrov (450 km). Aj vďaka tomu, že je menší, nižší a s menším aerodynamickým odporom karosérie. Samozrejme napreduje aj vývoj batérii a systému ako takého, čo vidieť zase na rýchlosti dobíjania. Model Q4 e-tron sa dokáže nabiť na 80% za 30 minút zo slabšieho, len 125 kW stojana (veľký e-tron 150 kW).  Na výber bude ja verzia s menšou batériou a tým pádom aj kratším dojazdom 360 km.

Novinku budú poháňať dva elektromotory - vzadu výkonnejší (125 kW) a vpredu mu bude asistovať slabší elektromotor výkonu 75 kW. Spoločný výkon sústavy je 225 kW/306 k. Vďaka obom elektromotorom akceleruje z 0 na 100 km za 6,3 sekundy a maximálna rýchlosť bude elektronicky obmedzená na 180 km/h. Aj kvôli dojazdu, ktorý pri vysokých rýchlostiach prudko klesá.

Podvozok využíva vpredu zavesenie McPherson, vzadu viacprvkovú nápravu.  Môžeme predpokladať, že podobne ako v prípade väčšieho e-tronu budú oba elektromotory osadené priamo do nápravy (vpredu aj vzadu) a podlaha  medzi nimi bude vyplnená akumulátorom. Týmto spôsobom Audi ľahko dosiahne opäť rozloženie hmotnosti v pomere 50:50. Hoci akumulátor je kapacitne menší v porovnaní s veľkým e-tronom o 13 kWh, váži o pozoruhodných 190 kg menej (510 kg).  Aj na tomto príklade vidieť pokrok technológie.

Audi Q4 e-tron v sériovej podobe predstavia už budúci rok, ale do predaja príde až v roku 2021. Cena by podľa odhadu mohla začínať na úrovni 40000 eur.

 

Elektrické Gran Turismo a e-tron Sportback

Ďalšou výstavnou premiérou Audi bol koncept e-tron GT, ktorý mal výstavnú premiéru na autosalóne v Las Vegas. Ide o spoločný projekt automobiliek Audi a Porsche, pričom parametre konceptu naznačujú, že e-tron GT by mohol zdieľať techniku s Porsche Taycan, ktorý príde na trh už tento rok.  Nádherný 4-dverový Sportback s nízkym ťažiskom poháňa dvojica elektromotorov s celkovým výkonom 434 kW/590 k. Vďaka nim akceleruje z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy. Zaujímavých detailom oboch konceptov boli dvere bez kľučiek. Dvere sa v oboch prípadoch otvárali dotykovými snímačmi na strednom a zadnom stĺpiku. Audi e-tron GT príde do predaja v roku 2020.

Od konceptov a blízkej budúcnosti sa ešte  prenesme do súčasnosti. Treťou výstavnou premiérou Audi v Ženeve bola druhá karosárska verzia modelu e-tron.  Podobne ako e-tron pred rokom aj jeho ďalší derivát sa predstavil v maskáčovom "šate". Štýlové SUV kupé si hovorí  e-tron Sportback. Technika je identická so štandardným e-tronom a predávať sa začne ešte tento rok.