Vw golf 03 2020 1140x190 variant
Thumb tben7209 Thumb tben7190 Thumb tben7215 Thumb tben7222 Thumb tben7226 Thumb tben7275 Thumb tben7248 Thumb tben7265

Audi SQ7: Naftová lokomotíva pre 7 pasažierov

Audi SQ7 s preplňovaným naftovým V8 motorom sa vracia do ponuky po krátkej pauze. V rámci mohutného faceliftu, ktorý sa dotkol takmer všetkých oblastí.

Skôr ako sa dostanem k technickým a výbavovým novinkám SQ7-mičky, povedzme si najprv niečo o facelifte štandardnej Q7 ako takej. Pretože modernizácia sa dotkla nielen techniky, ale celkom výrazne aj exteriéru a úplne najviac interiéru. Veľké rodinné SUV Q7 rešpektujem od príchodu 2. generácie. Po technickej stránke to je dokonalé auto. S jedinou oblasťou som mal od začiatku problém – s dizajnom. Podľa mňa si druhá Q7 najviac odniesla, že práve v čase jej vývoja sa menil šéfdizajnér značky.

Druhá generácia pred faceliftom vyzerala na môj vkus priveľmi hranato až neforemne. To sa ale teraz mení. Dizajnéri všetky hrany zahladili. Celé auto je oblejšie, bacuľatejšie, opticky vyváženejšie. Nová je ešte rozmernejšia predná maska chladiča s úzkymi reflektormi. O športový nádych verzie SQ7 sa stará mohutnejší predný nárazník so športovou bižutériou. Už v štandarde má Q7 plne LED predné svetlá. Prvým stupňom opcie sú LED matrixové reflektory, ktoré v rámci opcie môžu byť ešte doplnené o diaľkové laserové svetlá. Spoznáte ich podľa viditeľne modrých elementov v tele reflektora. Laserové svetlá sa automaticky zapínajú od rýchlosti 70 km/h a zhasínajú pri 50 km/h. Ich svetelný výkon je 1000 lumenov a dosvietia do vzdialenosti 600 metrov. Od stupňa opcie matrixových svetiel sa potom odvíja aj ďalšia sprievodná „svetelná šou“, počnúc klasickými dynamickými smerovkami až po svetelné animácie.

V rámci modernizácie dostala Q7 a SQ7 kompletne nový interiér, prevzatý z modelu Q8. Na veľkom Audi obdivujem do detailu premyslenú zadnú časť interiéru s tromi rovnako veľkými a samostatne posúvateľnými sedadlami v druhom rade. Sedenie v treťom rade patrí medzi priestrannejšie v segmente.

Na pomery faceliftu sa dosť výrazne zmenila aj zadná časť. Zadné skupinové svetlá s upravenou grafikou sú prepojené horizontálnou chrómovou lištou a v novom zadnom nárazníku viac teraz vynikajú dvojité športové koncovky výfuku na oboch stranách. Aktívne sú len vnútorné. Vonkajšie sú fejk. Od uvedenia druhej generácie Q7 na trh sa veľa zmenilo. Do platnosti vstúpili nové, výrazne prísnejšie emisné limity a metodika ich merania, čo spôsobilo, že na chvíľu vypadol z ponuky naftový V8 motor. Ten sa v rámci modernizácie vracia, v plnej sile a spĺňajúci všetky aktuálne emisné limity. Stále mu patrí primát najvýkonnejšieho naftového osemvalca ma trhu a spolu s Touaregom patria medzi posledné SUV na trh s naftovými V8 agregátmi.