Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb 1b Thumb 2b Thumb 3b Thumb 4b Thumb 5b Thumb 6b

Autobest 2017 hľadá najlepší pomer hodnoty a ceny

Šestnásty ročník ankety Autobest pozná finalistov. Víťaz vzíde z pätice Citroën C3, Kia Niro, Peugeot 3008, SEAT Ateca, Toyota C-HR a spoznáme ho 15. decembra tohto roku.

Jasná prevaha športovo-úžitkových vozidiel a crossoverov, tak vyzerá finálová zostava ankety Autobest 2017. Jediným zástupcom tradičných „nízkych“ áut medzi finalistami je Citroën C3, hoci aj ten má vo vyšších výbavách oplastovanú karosériu.

Anketa Autobest je momentálne najväčšou svojho druhu, keďže združuje porotcov zastupujúcich 31 krajín Európy. Zástupcu v porote má už tradične aj Slovensko, v osobe šéfredaktora Autožurnálu, Rudolfa Karpata. 

Novinári hlasujú na základe 13 kritérií, medzi ktoré patrí spotreba paliva, jazdné vlastnosti, veľkosť dílerskej siete, dostupnosť náhradných dielov, praktickosť či cena konkrétneho modelu. Ich cieľom je vybrať najvýhodnejšiu kúpu pre „bežných zákazníkov“.

Členovia poroty sa koncom novembra zídu na testovacom polygóne Vairano, neďaleko Milána, aby spoločne vyskúšali finálovú päticu. Skúšobné jazdy prebiehajú na uzavretej trati i v bežnej premávke.

Anketa Autobest zahŕňa okrem hlavnej kategórie "Best Buy Car of Europe in 2017", aj niekoľko vedľajších. V predstihu bol udelený titul „Manbest“, ktorý získal Carlos Tavares. Portugalčan krátko po nástupe do čela koncernu PSA Peugeot Citroën urobil niekoľko zásadných rozhodnutí, čím firme zabezpečil finančnú stabilitu.

Ocenenie „Companybest“ patrí značke Opel, pretože pod vedením Karla Thomasa Neumanna nadviazala na úspechy z minulosti. Opel získal aj cenu „Ecobest“, a to vďaka modelu Ampera-e. Elektromobil s deklarovaným dojazdom až 500 kilometrov na jedno nabitie môže urobiť zlom v doterajšom vnímaní elektrického pohonu.

Šéfdizajnérovi značky Volvo, Thomasovi Ingenlathovi patrí titul „Designbest“. Práve on navrhol pre švédsku automobilku nový štylistický jazyk a bol pri zavádzaní modulárnej podvozkovej platformy do sériovej výroby. 

Ingenlath predtým pôsobil v koncerne Volkswagen a nakreslil napríklad Škodu Octavia II.