Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb 27a Thumb 22a Thumb 20a Thumb 21a Thumb 23a Thumb 25a Thumb 24a Thumb 26a

Autobest 2018 hľadá najlepší pomer hodnoty a ceny. Tu sú finalisti

Sedemnásty ročník ankety Autobest pozná finalistov. Víťaz vzíde z šestice Citroën C3 Aircross, Ford Fiesta, Honda Civic, Opel Grandland X, SEAT Ibiza, Volkswagen T-Roc a spoznáme ho 15. decembra tohto roku.

Zatiaľ čo vlani mali vo finále jasnú prevahu športovo-úžitkové vozidlá a crossovery, tohto roku sú sily vzácne vyrovnané. 

Anketa Autobest je momentálne najväčšou svojho druhu, keďže združuje porotcov zastupujúcich 31 krajín Európy. Zástupcu v porote má už tradične aj Slovensko, v osobe šéfredaktora Autožurnálu, Rudolfa Karpata. 

Novinári hlasujú na základe trinástich kritérií, medzi ktoré patrí spotreba paliva, jazdné vlastnosti, veľkosť dílerskej siete, dostupnosť náhradných dielov, praktickosť či cena konkrétneho modelu. Ich cieľom je vybrať najvýhodnejšiu kúpu pre „bežných zákazníkov“.

Členovia poroty sa koncom novembra zídu na testovacom polygóne Vairano, neďaleko Milána, aby spoločne vyskúšali finálovú šesticu. Skúšobné jazdy prebiehajú na uzavretej trati i v bežnej premávke.

Anketa Autobest zahŕňa okrem hlavnej kategórie "Best Buy Car of Europe in 2018", aj niekoľko vedľajších. V predstihu bol udelený titul Ecobest 2017, a to francúzskemu koncernu PSA Groupe.

Automobilky Citroën, Peugeot a DS sa spojili s nezávislými organizáciami (Bureau Veritas, France Nature Environment a Transport & Environment), aby odmerali spotrebu paliva svojich vozidiel v bežnej premávke. Zistené údaje následne zverejnili, takže potenciálni zákazníci získajú reálny obraz, aký apetít bude mať ich nové auto.

Cena Designbest 2017 putuje do rúk Mareka Reichmana, britského dizajnéra s poľskými koreňmi. Reichman je šéfdizajnérom automobilky Aston Martin a vedúcim projektu Aston Martin Lagonda. Mladý dizajnér má na konte hneď niekoľko úspešných projektov, vrátane návrhov áut pre filmovú postavu Jamesa Bonda.

Titul Smartbest 2017 získal španielsky SEAT zato, že v modeloch Ateca a Leon (neskôr aj v ďalších) začne ponúkať digitálnu asistentku Alexu od Amazonu. Ide o pokročilé hlasové ovládanie, pretože Alexa je integrovaná do celého palubného systému auta. Prirodzenými hlasovými pokynmi môže šofér zadať cieľ do navigácie, odomknúť či zamknúť dvere, listovať v rádio staniciach,... Navyše, Alexa bude prepojená s internetom a účtom v Amazone, takže čoskoro by sme hlasovými pokynmi mali ovládať nielen funkcie auta, ale napríklad aj inteligentný dom. Alexa bude všade. Systém však momentálne reaguje iba na angličtinu a nemčinu.

V predstihu sme sa dozvedeli aj meno držiteľa titulu Safetybest 2017. Cenu získala Toyota za plošné zavedenie balíčka bezpečnostných funkcií Toyota Safety Sense naprieč celým modelovým portfóliom, predávaným v Európe. Niektorý z bezpečnostných systémov má až 92 percent všetkých áut. Ide napríklad o funkciu adaptívneho núdzového brzdenia, o upozornenie na neúmyselné opustenie jazdného pruhu, o rozpoznávanie niektorých dopravných značiek alebo o stráženie takzvaného mŕtveho uhla.

Víťazov ostatných kategórií - Manbest, Companybest, Technobest či Sportbest - spoznáme pätnásteho decembra.