Hyundai i30 2019 januar 1140x190
Thumb autobest citroen c3 aircross Thumb 2a Thumb 3a Thumb 1a Thumb 4a Thumb 6a Thumb 7a Thumb 5a Thumb 8a Thumb 9a Thumb 10a

AutoBest 2018: Najlepší pomer ceny a hodnoty má Citroën C3 Aircross

Víťazom sedemnásteho ročníka prestížnej ankety AutoBest sa v hlavnej kategórii "najlepšia kúpa roka 2018" stal Citroën C3 Aircross. Podľa poroty zloženej z 31 motoristických novinárov ponúka najlepší pomer ceny a pridanej hodnoty.

Organizácia AutoBest má po nedávnom rozšírení zástupcov až z 31 krajín Európy a pokrýva viac než 90 percent populácie starého kontinentu. Svojho člena v porote má aj Slovensko, v osobe šéfredaktora Autožurnálu Rudolfa Karpata.

Členovia poroty hlasujú na základe trinástich kritérií, medzi ktoré patrí spotreba paliva, jazdné vlastnosti, veľkosť servisnej siete, dostupnosť náhradných dielov, praktickosť a samozrejme cena konkrétneho modelu. Cieľom je vybrať najvýhodnejšiu kúpu pre „bežných zákazníkov“.

Poltucet áut, ktoré postúpili do finále, sa podrobilo záverečným testom na talianskom okruhu Autodromo di Vairano, neďaleko Milána. Potom prišlo na rad hlasovanie.

Citroën C3 Aircross získal od poroty 1423 bodov, o 121 viac ako druhý Opel Grandland X. Tretia priečka s počtom bodov 1205 patrí Volkswagenu T-Roc. Ďalšie miesta obsadili SEAT Ibiza, Ford Fiesta a Honda Civic.

"Je mi potešením zablahoželať Linde Jacksonovej (výkonná riaditeľka automobilky Citroën, pozn. red.) a jej manažérskemu tímu k zisku titulu AutoBest 2018," povedal Ilia Seliktar, predseda poroty. "C3 Aircross sa ukázal ako šampión a presvedčil členov poroty, že je správnou voľbou. Je to nové víťazstvo pre SUV, čo opäť dokazuje schopnosť poroty nielen sledovať vývoj na trhu, ale aj odhaliť trendy tým, že európskym zákazníkom ponúkne skutočného sprievodcu pri nákupe áut zajtrajška," dodal Ilia Seliktar.

Slávnostné dekorovanie víťaza sa uskutoční na galavečeri 7. februára 2018 v rakúskom Salzburgu.

AutoBest zahŕňa okrem hlavnej kategórie, aj niekoľko vedľajších. Titul ManBest 2017 patrí pánovi Li Shufu, zakladateľovi a šéfovi spoločnosti Geely Holding Group. Li Shufu síce pochádza zo skromných podmienok čínskeho vidieka, no dokázal vybudovať pôsobivú automobilovú skupinu, do ktorej patria značky ako Volvo, Lotus, Proton alebo London Taxi. Aktuálne sa venuje rozvoju novej automobilky Lynk & Co a podieľa sa na projekte lietajúcich áut. Ide o skvelý príklad veľkého automobilového vizionára.

Cenu CompanyBest 2017 získala automobilka Jaguar Land Rover za neuveriteľne úspešnú cestu pod vedením Dr. Ralfa Spetha a jeho riadiaceho tímu. Po tom, čo sa tradičné britské značky ocitli pod krídlami indického koncernu Tata Motors, predstavili množstvo pozoruhodných modelov a medzi zákazníkmi majú úspech. Navyše, Jaguar Land Rover bol nedávno ocenený ako najlepší britský podnikový zamestnávateľ.

Rakúšan Fritz Enzinger získava ocenenie SportBest 2017. Uznávaný manažér stál za návratom značky Porsche do prvej ligy vytrvalostných okruhových pretekov. Práve vďaka nemu sa stuttgartská automobilka v sezónach 2015, 2016 a 2017 tešila z víťazstva v prestížnych pretekoch 24 hodín Le Mans i z celkového triumfu v majstrovstvách sveta vo vytrvalostných okruhových pretekoch (WEC).

Už druhý rok po sebe sa porota AutoBest rozhodla neudeliť titul TechnoBest. Ako uviedol Dan Vardie, zakladateľ a šéf ankety AutoBest, v automobilovom priemysle sa za ten čas neobjavila žiadna prelomová technológia. Výrobcovia sa podľa neho aktuálne sústredia skôr na prenos existujúcich informačných technológií do áut. 

V predstihu - počas októbrového frankfurtského autosalónu - sme spoznali laureátov cien DesignBest, SmartBest a SafetyBest.

Titul DesignBest 2017 putuje do rúk Mareka Reichmana, britského dizajnéra s poľskými koreňmi. Reichman je šéfdizajnérom automobilky Aston Martin a vedúcim projektu Aston Martin Lagonda. Mladý dizajnér má na konte hneď niekoľko úspešných projektov, vrátane návrhov áut pre filmovú postavu Jamesa Bonda.

Cenu SmartBest 2017 získal španielsky SEAT zato, že v modeloch Ateca a Leon (neskôr aj v ďalších) začne ponúkať digitálnu asistentku Alexu od Amazonu. Ide o pokročilé hlasové ovládanie, pretože Alexa je integrovaná do celého palubného systému auta. Prirodzenými hlasovými pokynmi môže šofér zadať cieľ do navigácie, odomknúť či zamknúť dvere, listovať v rádio staniciach,... Navyše, Alexa bude prepojená s internetom a účtom v Amazone, takže čoskoro by sme hlasovými pokynmi mali ovládať nielen funkcie auta, ale napríklad aj inteligentný dom. Alexa bude všade. Systém však momentálne reaguje iba na angličtinu a nemčinu.

Držiteľom titulu SafetyBest 2017 sa stala Toyota za plošné zavedenie balíčka bezpečnostných funkcií Toyota Safety Sense naprieč celým modelovým portfóliom, predávaným v Európe. Niektorý z bezpečnostných systémov má až 92 percent všetkých áut. Ide napríklad o funkciu adaptívneho núdzového brzdenia, o upozornenie na neúmyselné opustenie jazdného pruhu, o rozpoznávanie niektorých dopravných značiek alebo o stráženie takzvaného mŕtveho uhla.