20001 banner astra1140x190
Thumb 1a Thumb 2a Thumb 4a Thumb 3a

Avia sa vracia, nový model D90 odhaľuje na prvom obrázku

Dnes už legendárny výrobca lietadiel a neskôr úžitkových vozidiel je opäť v českých rukách. Vyrábať bude v Přelouči.

Skupina Czechoslovak Group urobila z Tatry prosperujúcu spoločnosť a teraz má rovnakú ambíciu s ďalšou tradičnou českou značkou. Avia opäť ožíva a výroba sa vracia do Česka. Predchádzajúci majiteľ Ashok Leyland Motors najskôr presťahoval produkciu do Indie a neskôr ju úplne zastavil.

Český zbrojár Jaroslav Strnad, ktorý stojí na čele skupiny Czechoslovak Group, chce z Avie urobiť rovnako rentabilnú automobilku, akou je dnes kopřivnická Tatra.

"Keď všetko dobre pôjde, mohli by sme sa časom dostať na hranicu tisíc vyrobených áut ročne," uviedol Jaroslav Strnad.

Avie už nebudú pochádzať z pražských Letňan, kde ich v minulosti dlhé roky vyrábali. Areál je však príliš veľký a výroba v ňom by bola nerentabilná. Navyše, v Prahe podľa Strnada chýba dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Produkcia sa preto sťahuje do Přelouča v pardubickom kraji.

Vzkriesená Avia zabojuje o zákazníkov vynoveným modelovým radom D. Kabína dostane nový dizajn, vďaka pozmenenému nárazníku, svetlometom a panelu pod čelným sklom. Na aute sa objaví staro-nové logo značky Avia. Plechový základ kabíny zostane zhodný s pôvodným radom D, ktorý vznikal pod taktovkou značky Daewoo a vyvinuli ho vo Veľkej Británii.

Na pohon Avie budú slúžiť americké naftové motory Cummins, plniace emisnú normu Euro6.

Hotový automobil predstavia na jar tohto roka.

Výrobu pôvodného typu D ukončil vtedajší indický majiteľ Avie v roku 2013.