Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb bmw a daimler autonomna jazda autozurnal.com 4 Thumb bmw a daimler autonomna jazda autozurnal.com 3 Thumb bmw a daimler autonomna jazda autozurnal.com 2 Thumb bmw a daimler autonomna jazda autozurnal.com 1

Odvekí rivali BMW a Daimler sa spojili. Cieľom je autonómna jazda

Súčasná doba v automobilovom priemysle je plná spoluprác a to aj medzi automobilkami, od ktorých by ste to nečakali. Či už je to spolupráca pri vývoji nových áut (Toyota a BMW) alebo technológii. V otázke autonómnej jazdy sa spojili aj rivali BMW a Daimler. Budú spolu vyvíjať technológiu autonómnej jazdy. Ako sú na tom v súčasnosti?

BMW a Daimler začínajú spoluprácu na systémoch pre automatizovanú jazdu. Dnes podpísali zástupcovia spoločností dohodu o dlhodobej spolupráci, ktorá sa zameria na vývoj novej generácie technológií pre asistenčné systémy, automatizovanú jazdu na diaľniciach a automatizované parkovanie (všetko do úrovne SAE 4). Ďalej sú plánované ďalšie rokovania s cieľom rozšíriť spoluprácu na vyššiu úroveň automatizácie v mestských oblastiach a v centrách miest. Zaujímavosťou je, že spolupráca nie je uzavretá, ale naopak, je otvorená aj ďalším výrobcom a technologickým partnerom, pričom výsledky budú na základe licencie sprístupnené aj ostatným výrobcom.

Do roku 2024 by sa mala autonómna jazda dostať do osobných automobilov určených pre bežných zákazníkov. Samozrejme, nepôjde o globálne masové nasadenie. O tom, ako budú prvé roky autonómnej jazdy vyzerať, sme sa rozprávali s predstaviteľmi značky BMW na nedávnom podujatí #NEXTGen.

Obe značky budú spomínané technológie implementovať nezávisle od seba. V rámci kooperácie bude spolupracovať viac ako 1 200 odborníkov, často v zmiešaných tímoch. Vývojové tímy budú sídliť predovšetkým v priestoroch BMW Group Autonomous Driving Campus v meste Unterschleissheim neďaleko Mníchova a súčasne vo vývojovom centre Mercedes-Benz Technology Centre (MTC) v Sindelfingene a v Daimler Testing and Technology Centre v Immendingene. Spoločné úsilie zamerajú na rozvoj škálovateľnej architektúry pre asistenčné systémy, vrátane snímačov, na spoločné dátové centrum pre ukladanie, správu a spracovanie dát, rovnako ako aj na vývoj funkcií a softvéru.

Autonómna jazda BMW

BMW pracuje na vysoko autonómnej jazde už od roku 2006 a s technologickými špecialistami, dodávateľmi aj v rámci vlastného vývoja vytvorila platformu, ktorú dostala do štádia sériovej výroby. Od roku 2017 sa všetky tieto aktivity sústredili do vývojového strediska Autonomous Driving Campus v meste Unterschleissheim severne od Mníchova, pričom na aplikáciu a možnosť škálovateľnosti sa využíva spolupráca s dodávateľmi. Špičkovú technológiu testuje po celom svete už viac ako 70 vozidiel. Získavajú údaje na vylepšovanie strojového učenia s pomocou umelej inteligencie tak, že na cestách simulujú a testujú nové funkcie  autonómnej jazdy na úrovniach 2 — 5. Momentálne vyvíjaná generácia technológií sa dostane do sériovej výroby v roku 2021 v modeli BMW iNEXT ako úroveň 3, pričom pre pilotné projekty bude k dispozícii aj úroveň 4.

Autonómna jazda Daimler

Daimler pracuje na vývoji projektov pre vozidlá na úrovni autonómnej jazdy 3, no zaoberá sa aj úrovňami 4 a 5. Dlhodobý líder v oblasti systémov aktívnej bezpečnosti už od počiatku programuje svoje systémy najmä v rámci vlastného vývoja. V roku 2019 sa v meste San José v kalifornskej oblasti Silicon Valley predstaví prvý pilotný program vozidiel autonómne jazdiacich v mestskom prostredí (úrovne 4 a 5), na ktorom spolupracovali so spoločnosťou Bosch. Daimler začiatkom ďalšieho desaťročia prinesie na trh vozidlá nielen vysoko automatizované (úroveň 3), ale aj plne automatizované (úroveň 4 a 5). Ide o jedinú spoločnosť na svete s takým vlastným vývojom, ktorá dokáže škálovať autonómne jazdenie na všetky relevantné druhy automobilov vrátane osobných vozidiel, dodávok, autobusov a kamiónov.