Hyundai i30 2019 januar 1140x190
Thumb 5b Thumb 1b Thumb 2b Thumb 3b Thumb 4b Thumb 6b Thumb 7b Thumb 8b Thumb 9b Thumb 10b Thumb 11b Thumb 12b Thumb 13b Thumb 14b Thumb 15b Thumb 16b Thumb 17b Thumb 18b Thumb 19b Thumb 20b Thumb 21b

BMW predstavilo veľké SUV X7 v sériovej podobe

Rodina športovo-úžitkových vozidiel BMW X má nového člena. Rešpekt budí maskou chladiča i vonkajšími mierami. Do Európy príde na jar budúceho roka, a to výhradne so šesťvalcovými motormi.

Najväčšie, najpriestrannejšie, najluxusnejšie. BMW pri odhalení modelu X7 nešetrilo superlatívami. Novinka totiž mieri na absolútny vrchol ponuky mníchovskej automobilky a súperiť chce s autami ako Audi Q7, Bentley Bentayga, Mercedes-Benz GLS alebo Range Rover.

Všetkých štyroch vyššie spomenutých konkurentov BMW prekonáva dĺžkou 5151 milimetrov i rázvorom náprav 3105 mm. Väčší ako BMW X7 je iba Rolls-Royce Cullinan, ktorý predsa len patrí ešte o pol triedy vyššie.

Zabezpečiť veľkorysý priestor a komfort, to boli pre konštruktérov mníchovskej značky hlavné úlohy pri vývoji nového SUV. Vidno to aj na dizajne, ktorý sa zrieka akýchkoľvek športových či dynamických línií. Strecha je takmer vodorovná, len aby mali dosť miesta na hlavu aj pasažieri sediaci v treťom rade sedadiel. Dobrý výhľad von zabezpečia naozaj veľké okná.

Vpredu upútajú najmä obrovské vzájomne prepojené "ľadviny" alias maska chladiča, na ktorú nadväzujú pomerne štíhle svetlomety. Štandardne sú plne diódové, za príplatok laserové, s dosvitom na úrovni 600 metrov. Koncové svetlá majú aspoň náznak tvaru písmena L, ktorý patrí medzi typické poznávacie znaky áut BMW. Veko batožinového priestoru je dvojdielne, ako na menšom SUV X5.

Zariadenie kabíny nám po vizuálnej stránke pripomína nedávno predstavené BMW radu 3. Na mysli máme hlavne základný tvar palubnej dosky. Dominantným prvkom sú dva 12,3-palcové displeje. Jeden slúži ako prístrojový panel, druhý je dotykový a patrí multimediálnemu či navigačnému systému. Štvorzónová klimatizácia patrí k základnej výbave podobne, ako trojdielne strešné okno, vzduchové pruženie alebo hlasové ovládanie niektorých funkcií auta. Stačí zvolať "hej BMW" a vysloviť požiadavku.

Zákazník si môže vybrať medzi šesť- a sedemmiestnou konfiguráciou kabíny. Štandardná je sedemmiestna, s trojdielnou lavicou v druhom rade. Za príplatok ju nahradia dve samostatné elektricky nastaviteľné kreslá. Bez ohľadu na to, ktorú verziu si vyberiete, druhý rad bude vždy posuvný v rozsahu 145 mm. Výrobca zdôrazňuje, že aj tretí rad obsahuje dve plnohodnotné miesta na sedenie, kde bez problémov môžu cestovať dospelí.

Ak ide o kufor, na teraz poznáme dve hodnoty. Pri využití všetkých sedadiel má objem 326 litrov. Ak sedadlá druhého a tretieho radu zostanú neobsadené, získate kapacitu 2120 l. Pri nakladaní ťažších bremien je vďaka vzduchovému pruženiu možné znížiť zadnú časť auta a uľahčiť si prácu.

Pod dlhou prednou kapotou nájdeme známe prepĺňané šesť- a osemvalcové motory, spriahnuté s osemstupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých štyroch kolies xDrive.

Benzín spaľuje trojlitrový šesťvalec (250 kW/340 k) alebo osemvalec s objemom 4,4 l (340 kW/462 k). Záujemci o naftu siahnu po trojlitrovom šesťvalci (195 kW/265 k), ktorý vo verzii 50d dopujú štyri turbá (294 kW/400 k).  Osemvalec nanešťastie nie je určený pre európsky trh.

Predaj BMW X7 odštartuje v marci budúceho roka. Vyrábať ho budú v americkom Spartanburgu.