Thumb 1b Thumb 3b Thumb 2b Thumb 4b Thumb 5b Thumb 6b Thumb 7b Thumb 8b Thumb 9b Thumb 10b Thumb 11b Thumb 12b Thumb 13b Thumb 14b Thumb 15b Thumb 16b Thumb 17b Thumb 18b Thumb 19b Thumb 20b Thumb 21b Thumb 22b Thumb 23b Thumb 24b Thumb bmw 850 csi 13

BMW radu 8 sa vracia. Opäť je to luxusné kupé

Osmička nahradí v ponuke končiaci šestkový rad.

Keď BMW na prelome 80. a 90 rokov minulého storočia predstavilo rad 8, bolo to auto ako z iného sveta. Veľké, nesmierne elegantné kupé s uhladenými krivkami a chýbajúcimi stredovými stĺpikmi dodnes pôsobí úžasne a moderne. Napokon, Mníchovčania vtedy investovali do vývoja 1,5 miliardy mariek a Osmička bola v mnohých ohľadoch priekopníkom.

Dizajnéri auto modelovali prostredníctvom počítača, aby následne prešlo dôkladnými testami v aerodynamickom tuneli. Jednotlivé prvky na palube komunikovali cez inovatívne zbernice CAN, dokonca išlo o jedno z prvých sériových áut, v ktorom plynový pedál a motor nespájalo lanko, ale len elektrické vodiče.

Osmička bola podľa BMW prvé produkčné vozidlo vybavené kombináciou dvanásťvalca a šesťstupňovej manuálnej prevodovky a zároveň jedno z prvých BMW vybavených viacprvkovou zadnou nápravou. Prvenstiev a "naj" sa v súvislosti s týmto autom spája naozaj dosť.

Mníchovská automobilka aktuálne hlási návrat k číslu 8. Pred rokom na prehliadke automobilových exkluzivít Concorso d'Eleganza Villa d'Este debutovalo nové BMW radu 8 ako štúdia. Dnes sa môžeme pozrieť na hotový sériový automobil. Odhalili ho štýlovo, na francúzskom okruhu La Sarthe, krátko pred štartom legendárnych vytrvalostných pretekov 24 hodín Le Mans. Dôvod? Súčasťou štartového poľa je špeciál BMW M8 GTE.

BMW radu 8 má za úlohu nahradiť končiacu Šestku. Na dĺžku meria 4843 mm, na šírku 1902 mm a na výšku 1341 mm. Rázvor náprav má hodnotu 2822 mm. Dizajn do veľkej miery zodpovedá pôvodnej štúdii, všimnite si veľké a opticky prepojené ľadvinky, alias masku chladiča. Svetlomety disponujú laserovou technológiou, v diaľkovom režime dosvietia do vzdialenosti 600 metrov. Batožinový priestor pojme 420 litrov nákladu.

Kabínu charakterizuje usporiadanie 2+2. Šoféra od spolujazdca oddeľuje výrazná stredová konzola a tunel. Na palubnej doske dominujú displeje - prístrojový panel tvorí 12,3-palcová obrazovka, multimédiá sa ovládajú na 10,25-palcovom dotykovom displeji.

Osmička je ďalším z radu BMW, postaveným na modulárnej platforme CLAR. V ponuke motorov dominuje 4,4-litrový benzínový osemvalec biturbo s výkonom 390 kW (530 k). BMW 850i v kombinácii s osemstupňovou autmatickou prevodovkou Steptronic a pohonom všetkých štyroch kolies xDrive akceleruje z pokoja na stovku za 3,7 sekundy. To však nie je všetko, pretože v štádiu vývoja je BMW M8. Očakávaný dvanásťvalec síce nedostane, ale výkon osemvalca stúpne približne na 478 kW (650 k).

Kto by chcel vo veľkom kupé diesel, tomu je určený trojlitrový šesťvalec, vyladený na výkon 235 kW (320 k). BMW 840d s osemstupňovým automatom a štvorkolkou zrýchľuje z nuly na stovku za 4,9 sekundy. Jazdné vlastnosti auta bez ohľadu na motorizáciu zlepšujú natáčacie zadné kolesá.

Luxusné kupé budú vyrábať v nemeckom Dingolfingu, severovýchodne od Mníchova. Predaj odštartuje v novembri.  

Novinka a jej predchodca