Jeep compass 1200x200
Thumb 88b Thumb 83b Thumb 84b Thumb 85b Thumb 86b Thumb 87b Thumb 89b Thumb 90b Thumb 91b Thumb 92b Thumb 93b Thumb 94b Thumb 95b Thumb 96b Thumb 97b Thumb 98b Thumb 99b Thumb 100b

BMW vylepšilo najmenšiu zadokolku, možno naposledy

Jednotkový rad získal kvalitnejší interiér a nový multimediálny systém. Záujem zákazníkov majú zvýšiť aj čierne detaily na karosérii.

Mníchovská automobilka už dlhšie avizuje, že jednotkový rad s nástupom novej generácie príde o pohon zadných kolies. Typický záujemca o BMW 1 vraj nerieši, ktoré kolesá sú poháňané, teda ak si nepriplatí za štvorkolku. Nasledujúca Jednotka preto dostane podvozkovú platformu odvodenú od Mini, bude mať motor uložený vpredu naprieč a poháňané predné alebo všetky štyri kolesá.

Deň, keď k tejto zmene dôjde, je zatiaľ relatívne ďaleko. BMW totiž naďalej venuje pozornosť súčasnej Jednotke a aktuálne jej doprialo už druhú omladzovaciu kúru.

Najnovší facelift nie je taký obsiahly ako predošlý a zameriava sa predovšetkým na interiér. Vnútri kompaktného hatchbacku sa nachádza prepracovaná palubná doska. Zmenil sa prístrojový panel, aj výduchy klimatizácie. Pribudli čierne lesklé i chrómované detaily, kvalitnejšie materiály a kryt odkladacieho priestoru pri radiacej páke. Kabína má pôsobiť luxusnejším dojmom ako doteraz.

Najvýznamnejšou novinkou je prepracovaný multimediálny systém s najnovšou evolúciou ovládača iDrive. Jeho súčasťou sa stal touchpad, teda dotyková plocha, po ktorej môžete prstom písať a tým pádom jednoduchšie zadať cieľovú destináciu do navigačného systému.

Pod kapotou k žiadnym zmenám nedošlo. Naďalej tam pracujú benzínové a naftové motory s tromi i štyrmi valcami. Trojvalce majú objem 1,5 litra, štvorvalce 2,0 litra. Vrcholom je benzínové BMW 140i, vybavené trojlitrovým šesťvalcom, ktorý dosahuje výkon 250 kW (340 k).

BMW plánuje uviesť modernizovanú Jednotku na európske trhy v júli. Zákazníkov chce prilákať špeciálnou edíciou "Shadow". Obsahuje napríklad čiernu masku chladiča i koncovku výfuku alebo zatmavené svetlá. Paletu lakov karosérie rozšírila oranžová Sunset a modrá Seaside.