Hyund kampan tucson 1140x190px
Thumb bmwx2 Thumb bmwx2 1 Thumb bmwx2 3 Thumb bmwx2 2 Thumb bmwx2 4 Thumb bmwx2 5 Thumb bmwx2 6 Thumb bmwx2 7 Thumb bmwx2 8 Thumb bmwx2 10 Thumb bmwx2 11 Thumb bmwx2 12 Thumb bmwx2 13 Thumb bmwx2 14 Thumb bmwx2 15

BMW X2 25d: Tradície prevracia naruby

Nový model X2 rúca všetky zaužívané pravidlá v rodine BMW. Provokuje dizajnom, odvážnejšími farbičkami exteriéru aj interiéru, prekvapuje vnútorným priestorom a vôbec by som ho nenazýval SUV. Pretože jazdí suverénne ako mierne dvihnutý športový kompakt.

Prihlás sa na odber kanálu Autožurnál:

 

 

Príbeh vzniku tohto modelu mi veľmi pripomína Audi Q2. Podobne ako Q2 aj X2 vychádza z dávno zaplateného technického základu, ktorý využívajú BMW 2 Active Tourer, X1 alebo Mini Countryman. Len to zaobaľuje do podstatne atraktívnejšieho obalu, ktorý prevracia všetky zaužívané postupy a tradície značky hore nohami.

Vďaka tomu potom vyzerá originálne, a za jedinečnosť v prémiovom obale si ľudia budú vždy ochotní priplatiť.

Veď sa len pozrite na jeho dizajn. Tradičné ľadvinky v maske chladiča sú hore nohami. Auto sa hrá na SUV, ale svetlosť jeho podvozka nie je nijako závratná a zatiaľ čo všetky X-kové modely s párnou číslicou v názve sú 5-dverové SUV kupé, X2 pôsobí dojmom skôr mierne dvihnutého športového kompaktu. Navyše s veľmi originálnym štylistickým prvkom - logom automobilky v zadných C stĺpikoch. Celkovo nájdete logo BMW až na ôsmich miestach okolo auta. Vpredu, vzadu, na všetkých 4 kolesách a zadných C stĺpikoch.

Na materiáloch a spracovaní si tvorcovia dali veľmi záležať. Po modeli X3 ďalší citeľný krok vpred.

Najpríjemnejším prekvapením v prípade X2 je ponuka vnútorného priestoru. Od auta, ktoré je menšie a kratšie než X1, zároveň až o 7 cm nižšie som nečakal tak veľkorysé životné podmienky na zadných sedadlách. Predovšetkým na dĺžku. Šetrenie priestoru začína už v motorom priestore, vďaka platforme pre „predokolky“ s priečne uloženými troj a štvorvalcovými motormi, ktoré sú umiestnené mierne pred prednou nápravou. Práve na polohe motora vidieť ako sa konštruktéri snažili z karosérie vydolovať každý centimeter priestoru, za čo im patrí obdiv. A keď už motor nebolo možné posunúť viac dozadu, aby čo najmenej negatívne vplýval na jazdné vlastnosti, posadili ho aspoň najnižšie ako to pri danej zástavbe len išlo. Aj vďaka tomu je vo vedení stopy prednou nápravou bravúrna. Pracovisko vodiča, konkrétne architektúra kokpitu veľmi pripomína príbuznosť s modelmi X1 a Active Tourer. Na materiáloch si ale výrobca dal viditeľne viac záležať. V prípade farebnejších verzií kokpitu ma napríklad fascinuje, ako presne vedeli chlapci od BMW trafiť odtieň farby na štyroch úplne rôznych materiáloch ako koža a tri rôzne druhy plastu. Tomu sa hovorí nemecká precíznosť!

V zadnej časti kabíny je až prekvapivo veľa miesta, najmä v pozdĺžnom smere.

Hoci X2 využíva rovnakú techniku ako X1, nejazdí ako väčší brat. Každá z troch na úvod dostupných verzií pruženia pre tento model je od základu športovejšie ladená, čo ale neznamená, že X2 je tvrdá. Treba si len správne vybrať. Napríklad štandardné tlmiče s väčšími kolesami a namiesto adaptívneho pruženia zainvestovať do skvelých LED svetiel alebo iných vychytávok. Okrem štandardného a adaptívneho pruženia je ešte alternatívou športový M-kový podvozok s pružením zníženým o 1 cm, ktorý je už ale aj v kombinácii s 18-palcovými kolesami niekedy pre naše cesty tvrdý.

Vybrať si môžete kolesá veľkosti od 17 do 20 palcov. Už s 18-tkami vyzerá veľmi dobre.

Najviac ma na X2 baví jazda. Ovládateľnosť auta, schopnosť ako sa vie nechať viesť prednou nápravou, hoci cítiť iné rozloženie hmotnosti v porovnaní napr. s BMW X3. Viac sa prejavuje ťažký naftový motor vpredu a jeho vplyv na nedotáčavejšie správanie, typické pre autá vychádzajúce z predokolkovej platformy. Pohon 4x4 xDrive sa ale vďaka veľmi schopnej elektronike snaží tento dojem húževnato potláčať. Keď si X2 vyskúšate na ceste, pochopíte prečo vlastne toľko stojí. S absolútnou eleganciou a samozrejmosťou napája jednu zákrutu na druhú. Správa sa skôr ako športovejšie ladený kompakt než SUV a rozhodne patrí medzi to najlepšie, čo v tejto triede jazdí. Príjemne som bol prekvapený aj z kultivovanosti a celkového odhlučnenia kabíny. Na to aký je naftový dvojliter (25d 170 kW/231 k) zvonka hlučný, vnútri o klepotavej náture nič netušíte. Technici veľmi zapracovali na odhlučnení ale aj na termomanažmente motora, vďaka ktorému vás svojim apetítom privedie do plaču. Od radosti. Pretože bez snaženia vie jazdiť za 6,5 l nafty na 100 km. Keď sa mu trochu povenujete stlačíte ho aj pod 6 l/100 km.

Technické parametre
motor 25d xDrive
zdvihový objem [cm3] 1995
výkon [kW/k] 170/231
pri otáčkach [1/min] 4400
krútiaci moment [Nm] 450
pri otáčkach [1/min] 1500-3000
maximálna rýchlosť [km/h] 237
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 6,7
nameraná spotreba [l/100 km] 5,8-7,4
objem batož. priestoru [l] 470-1355
cena modelu od [€] 44.050
registračný poplatok [€] 360
pohotovostná hmotnosť [kg] 1660