Hyundai 06 1 2019 1140x190

Bosch a Nikola vyvíjajú elektrické kamióny

Nemecký Bosch a ambiciózna americká firma Nikola Motor Company sídliaca v Salt Lake City uzavreli partnerstvo s cieľom dostať do roku 2021 na trh dva trucky pre diaľkovú dopravu s vodíkovo-elektrickým pohonom.

Pripravované modely nazvané Nikola One a Nikola Two (na snímke) patria podľa americkej klasifikácie do triedy 8 (celková hmotnosť nad 15 ton). Ich srdcom bude nové hnacie ústrojenstvo vytvorené vďaka spolupráci s firmou Bosch. Vyvinuli ho kompletne od základov, pričom energia sa na nápravy prenesie s použitím technológie Bosch eAxle, ktorá je napojená na systém palivových článkov vytvorený na mieru. Obaja partneri sú presvedčení, že pri konkurencieschopných celkových nákladoch na vlastníctvo vozidla táto kombinácia zabezpečí špičkový potenciál: očakáva sa výkon viac než 1000 k – takmer dvojnásobok súčasných bežných truckov – a krútiaci moment viac než 2700 Nm. Oba trucky by mali mať dojazd 1300 až 2000 kilometrov a to všetko podľa firmy Nikola „bez lokálnych emisií“.

„Naším cieľom je priniesť na trh najvyspelejší ťahač na svete a za tým si tvrdo ideme,“ povedal Trevor Milton, zakladateľ a generálny riaditeľ Nikola Motor Company. „Pohonný systém si vyžaduje inovatívneho a flexibilného partnera, ktorý sa rýchlo dokáže prispôsobiť tempu nášho tímu. Firma Bosch nám svojím priemyselným hardvérom a softvérom umožnila pretaviť našu víziu na realitu a pomohla urýchliť náš vstup na trh.“

„Bosch je inkubátorom riešení pre elektromobilitu pre tradičných výrobcov i začínajúce firmy. Akcelerujeme vývoj a pomáhame dosiahnuť rýchle pokroky na trhu,“ povedal Markus Heyn, člen predstavenstva spoločnosti Bosch zodpovedný za oblasť úžitkových vozidiel.

Technológia  eAxle značky Bosch je prispôsobiteľná modulárna platforma, v rámci ktorej motor, prevodovka a elektronika tvoria jednu kompaktnú jednotku. Je tak vhodná pre vozidlá všetkých druhov – od osobných áut po ľahké trucky. Skúsenosti s ňou partneri Nikola a Bosch využijú pri komerčnom využití prvého systému eAxle pre diaľkový truck s duálnymi motormi.

Nápravy eAxle budú napojené na systém palivových článkov vyvinutý na mieru – tiež v rámci spolupráce oboch firiem – a ovládanie vozidla je založené na riadiacom softvéri, resp. hardvéri značky Bosch. Firmy spolu vyvinú aj bezpečnostný koncept a elektrickú architektúru vozidla. Vďaka využitiu vyspelých simulačných technológií počas celého procesu vývoja sa vozidlá Nikola One a Two dostanú na trh s maximálne optimalizovaným a najmodernejším riešením systému a ovládaním vozidla.

Ťažké a stredne ťažké úžitkové vozidlá s elektrickým pohonom sú síce ešte stále „v plienkach“, viacerí výrobcovia v Európe aj USA sa im však venujú čoraz intenzívnejšie. Daimler, Navistar International alebo Tesla, alei viacero nových konkurentov, sa snažia nájsť spôsob, ako vyriešiť problém výmeny vznetových motorov za batérie, než sa ešte sprísnia predpisy regulujúce emisie pevných častíc a oxidu uhličitého. Významnou prekážkou na ceste k elektrickej mobilite v tomto sektore nákladnej dopravy sú zatiaľ aj vysoké ceny batérií, ktoré obmedzujú dojazd a rozmery vozidiel. Napríklad elektrický truck značky Tesla, ktorý chce výrobca na trh uviesť koncom októbra, má mať podľa informácií agentúry Reuters dojazd od 300 do 500 km. A to je omnoho menej než zhruba 1600 km pri súčasných truckoch s dieselovým pohonom, na ktoré sa spoliehajú diaľkoví prepravcovia v Amerike. Odborníci si preto myslia, že kým neklesne cena batérií, konkurenčný boj sa bude odohrávať najmä v oblasti distribúcie tovarov v mestských oblastiach s krátkymi a predvídateľnými trasami.