Peugeot 06 2019 promo 1140x190

Brusel chce zaviesť prísnejšie testy spotreby už na budúci rok

Nová metodika omnoho viac pripomína reálnu premávku. Automobilky by ju najradšej odsunuli na rok 2020.

Testovanie spotreby paliva a produkcie oxidu uhličitého v osobných autách predávaných na trhoch Európskej únie by od septembra 2017 malo byť prísnejšie. Návrh, o ktorom informovala Európska komisia, sa spočiatku bude vzťahovať len na úplne nové modely. Neskôr prejdú prísnejšími skúškami všetky nové osobné autá, dostupné v EÚ.

Najskôr však novinky musia odobriť členské krajiny Únie a Európsky parlament. 

Nová metodika merania spotreby paliva WLTC (Worldwide harmonized Light vehicle Test Cycle) vznikla na základe reálnych dát, zozbieraných počas vyše 700 000 najazdených kilometrov. Jej hlavným cieľom je sprostredkovať dôveryhodnejšiu informáciu o spotrebe paliva a produkcii oxidu uhličitého.

Systém merania emisií a spotreby vypracovala Európska komisia v spolupráci s Japonskom a Indiou. Projekt zastrešuje Ekonomická komisia OSN pre Európu.

Aktuálne používaný systém NEDC (New European Driving Cycle) je vzdialený od reality, o čom svedčia veľké rozdiely medzi reálnou spotrebou a apetítom, ktorý uvádza výrobca. Napríklad, až štvrtinu z celého meracieho cyklu, trvajúceho 20 minút, vozidlo stojí. 

Preto systém štart/stop dokáže na papieri významne zredukovať priemernú spotrebu, zatiaľ čo v reálnej praxi je úspora významne nižšia.

Nové meranie bude opäť prebiehať na valcovej skúšobni, avšak bude trvať dlhšie a zvýši sa rozsah rýchlostí. Do úvahy - s ohľadom na hmotnosť auta - bude braný rozsah príplatkovej výbavy. Tak ako doteraz, meranie bude prebiehať s vypnutou klimatizáciou.

Merací cyklus nového systému WLTC tvoria štyri časti, rozdelené podľa najvyššej dosiahnutej rýchlosti.

Autá sa delia do štyroch skupín, v závislosti od pomeru výkon/hmotnosť. Najslabšie vozidlá neabsolvujú poslednú meraciu časť, v ktorej maximálna rýchlosť predstavuje 131 km/h.

Výhodou pre automobilky môže byť fakt, že autá nebudú testované v "surovom" stave. Každé musí mať najazdených minimálne tritisíc kilometrov, ale nie viac ako 15 000 km.

Pre vozidlá s hybridným pohonom vznikne úplne nová metodika.

Hlavné rozdiely medzi starou a novou metodikou si pozrite v tabuľke:

  WLTC (nová metodika) NEDC (súčasná metodika)
počiatočná teplota motora studený studený
dĺžka merania 30 minút 20 minút
vozidlo stojí 3:54 min. (13% z dĺžky merania) 5 min. (25% z dĺžky merania)
priemerná rýchlosť 46,5 km/h 34 km/h
najvyššia rýchlosť 131 km/h 120 km/h
klimatizácia vypnutá vypnutá
teplota vzduchu v skúšobni 23°C 20- 30°C

Graf novej metodiky WLTC ukazuje zvyšovanie a znižovanie rýchlosti jazdy, teda pridávanie plynu, uberanie a státie. Plus dosahované rýchlosti:

Automobilky sa novej metodike bránia kvôli hroziacim pokutám za nadprodukciu emisií. Prísnejšiu metodiku by najradšej odsunuli na rok 2020.

Každý výrobca vykazuje takzvané flotilové emisie. Ide priemernú hodnotu produkcie CO₂ všetkých osobných a ľahkých úžitkových áut danej značky, predávaných v EÚ.

Súčasná hranica flotilových emisií CO₂ má hodnotu 130 g/km. Za jej prekročenie si Európska komisia účtuje pokutu od 5 do 95 eur. Výška sankcie závisí od toho, o koľko gramov bola hranica prekročená. Automobilka platí pokutu za každé jedno vozidlo, zaregistrované v niektorom z členských štátov Únie.

Podľa odhadov, prechod na novú metodiku merania zvýši hodnoty emisií CO₂ minimálne o 15 percent. Takže auto, ktoré podľa súčasnej normy vypúšťa v priemere 95 g CO₂/km, bude podľa novej normy produkovať aspoň 110 g CO₂/km.

Koncom tohto, alebo začiatkom budúceho roka uzrú svetlo sveta nové normy pre produkciu oxidu uhličitého, ktoré začnú platiť od roku 2020. Práve prísnejšie meranie má zaručiť, že emisné stropy budú automobilky reálne dodržiavať.