Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb obmedzenia v bruseli autozurnal.com 1 Thumb audi e tron autozurnal.com 1

Brusel obmedzí autá, rýchlosť na 30 km/h a mnoho ďalšieho

Brusel chce byť akýmsi etalónom toho, ako bude vyzerať moderná mestská mobilita blízkej budúcnosti. Okrem rozumných návrhov prináša aj tie rozporuplné... Naladia sa európske veľké mestá na podobnú notu? Možné to je...

Prečítajte si tiež:
V Paríži je zákaz dieselových áut opäť prísnejší

Bašta európskych úradníkov, Brusel, sa čoskoro zmení, a to najmä po dopravnej stránke. Brusel chce zaviesť mnohé opatrenia, ktorých cieľom má byť zlepšenie životných podmienok obyvateľov, bezpečnosti a ovzdušia. "Nepriateľom" sú autá, a to nielen dieselové alebo tie so spaľovacím motorom. Autá ako také (aj elektromobily) budú už onedlho v Bruseli obmedzené, prednosť dostane hromadná doprava a cyklisti.

audi e tron

V tomto prípade nejde o podporu elektromobility, ale celkové obmedzenie individuálnej automobilovej dopravy.

Prvým krokom má byť plošné obmedzenie rýchlosti na 30 km/h. To nie je novinkou, pretože už v roku 2010 bol Brusel "skúšobným" mestom s plošným rýchlostným obmedzením 30 km/h. Po novom chce regionálna vláda zaviesť toto opatrenie natrvalo už do dvoch rokov, aby väčšmi ľudí nepriamo presunula na bicykle alebo k hromadnej doprave. Nižšie rýchlosti majú vplývať aj na bezpečnosť chodcov a cyklistov, keďže v praxi budú autá dosahovať rovnaké rýchlosti ako ľudia na bicykloch. Iba vybrané cesty budú mať vyššie rýchlostné limity a nad celkovým dodržiavaním rýchlosti bude bdieť rozsiahlejší kamerový systém. Brusel však chce ponúkať hromadnú dopravu zdarma a podporovať cyklistickú dopravu, čo je chvályhodné.

Čo s autami so spaľovacím motorom, ktoré sú v posledných rokoch tŕňom v oku vlád a ekologických organizácii? Ozývajú sa hlasy, že plošné zníženie rýchlosti neprinesie želané zlepšenie životného prostredia, pretože autá a zvlášt ich pohonný reťazec nie sú stavané na dlhodobú jazdu tak nízkou rýchlosťou. No to nemá byť problém, keďže už onedlho ich plánujú vo veľkom obmedziť. Do roku 2030 chcú kompletne zakázať vjazd autám s dieselovými motormi a do roku 2035 plánujú zakázať aj autá so spaľovacím motorom. A tí, ktorí budú chcieť presadnúť do elektromobilu, si polepšia len čiastočne. Regionálna vláda plánuje rôznymi opatreniami obmedziť individuálnu automobilovú dopravu ako takú, znížit celkový počet automobilov a masovo presunúť ľudí do hromadnej dopravy. Tá má byť už od budúceho roku pre ľudí vo veku 25 - 60 rokov zdarma. 

Názor, že dôležitejšie ako znižovanie emisií automobilov je masové obmedzenie automobilovej dopravy ako takej, podporuje aj štúdia francúzskej organizácie ANSES (Úrad pre potraviny, životné prostredie, ochranu zdravia pri práci a bezpečnosť). Tá tvrdí, že z dlhodobého hľadiska je najlepším opatrením obmedzenie automobilovej dopravy globálne, popr. presadnutie do elektromobilov, ktoré z výfuku nevypúšťajú žiadne emisie (výroba elektrickej energie sa do úvahy neberie). Obmedzenie 20 - 25 %  by znížilo koncentráciu oxidov dusíka o 38 % a jemných prachových častíc o 27 %. 

Predpokladám, že v blízkych rokoch neostane len pri Bruseli, ale podobným smerom sa bude uberať aj mnoho veľkých miest Európy, a to nielen v "bohatých" krajinách. Hlasy o zákaze vjazdu sa objavujú aj ohľadom Prahy. Verte alebo nie, regulácia automobilovej dopravy podľa typu motora a veku vozidla sa do budúcna spomína už aj s mestami Bratislava, Prešov, Trenčín a Žilina. Samozrejme, že na Slovensku nemôžeme v blízkej dobe čakať tak veľké obmedzenia, ako v spomínanom Bruseli. No bolo by tiež naivné si myslieť, že k podobným krokom v našich končinách nikdy nedôjde.

Zdroj: vrt.be, newmobility.news, euractiv.com