Continental 2018 oktober 1140x86
Advertisement
Thumb 21b Thumb 22b Thumb 24b Thumb 23b Thumb 25b Thumb 26b Thumb 27b Thumb 28b Thumb 29b Thumb 30b Thumb 31b

Bývalý šéfdizajnér BMW Chris Bangle navrhol elektromobil pre Čínu

Kontroverzný dizajnér vymyslel pojazdnú bunku pre čínske veľkomestá. Využiť sa dá ako dopravný prostriedok alebo ako statický objekt.

Američan Chris Bangle sa do histórie automobilového dizajnu nepochybne zapísal hrubým písmom. Začínal v automobilke Opel, neskôr pre FIAT navrhol model Coupé a podieľal sa aj na vývoji druhej generácie Pandy. Avšak najväčšiu publicitu si vyslúžil pôsobením v BMW. Dovtedy pomerne konzervatívnym autám doprial extravagantné tvary, za čo niektorí priaznivci značky milovali, iní nenávideli.

Dnes 61-ročný Bangle pracuje ako nezávislý dizajnér a stále priťahuje pozornosť. Na práve otvorenom autosalóne v Los Angeles debutuje jeho najnovší výtvor, nesúci názov Redspace. Ide o projekt pre čínskeho výrobcu nákladných áut CHTC Group, ktorý sa chce presadiť aj na trhu s mestskými vozidlami.

Redspace meria na dĺžku iba 2,97 metra. Je teda kratší a zároveň užší a vyšší ako Smart Fortwo. Do útrob mikroauta sa údajne zmestia štyria sediaci alebo piati stojaci pasažieri.

Bangle trvá na tom, že nejde o koncept, ale o finálne vozidlo určené pre sériovú výrobu. Kedy produkcia odštartuje, zatiaľ nevedno.

Samotný tvorca o projekte Redspace hovorí ako o pojazdnej bunke, ktorá v prvom rade slúži ako presúvadlo z bodu A do bodu B. Zároveň je to akási miestnosť s otočnými sedadlami, výklopným stolom a 17-palcovou obrazovkou. Technici vypočítali, že až 90 percent celkového času bude Redspace slúžiť ako statický objekt - dočasná kancelária alebo útočisko pre rodinu.

Dojazd, ani čas potrebný pre nabitie akumulátorov zatiaľ nepoznáme. Vieme však, že časť energie batériám prinavrátia solárne články umiestnené na streche.