Hyundai 06 1 2019 1140x190

Český súd uznal majiteľom áut VW nárok na odškodné za emisnú kauzu

Majitelia Volkswagenov sú k odškodnému o malý krok bližšie než vlastníci škodoviek.

Obvodný súd Praha 8 uznal nárok českých majiteľov áut značky Volkswagen na odškodné za emisný škandál. Niektoré modely s naftovými motormi produkovali v reálnej premávke viac emisií, než uvádzal výrobca.  Laboratórnymi skúškami autá prešli, pretože špeciálny softvér ich dokázal rozpoznať. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, zástupcovia Volkswagenu sa voči nemu odvolali.

Spoločnú žalobu podalo 2435 českých majiteľov vozidiel Volkswagen a Škoda, združených v spotrebiteľskej organizácii Safe Diesel. Každý z nich si pýta odškodné vo výške 220 000 českých korún, teda v prepočte asi 8600 eur.

Právnici mladoboleslavskej Škoda Auto žiadali zamietnuť žalobu. Trvajú na tom, že majiteľom áut nevznikla žiadna strata. Súd v tejto veci ešte nerozhodol a bude sa ňou zaoberať na ďalších pojednávaniach.

Rozsudok, hoci zatiaľ neprávoplatný, padol iba v súvislosti so značkou Volkswagen. Tá sa k žalobe v predpísanej 30-dňovej lehote nevyjadrila a súd preto automaticky rozhodol v jej neprospech. O čosi bližšie k odškodnému sú preto aktuálne majitelia Volkswagenov.

Wolfsburská automobilka zareagovala až po vynesení rozsudku. Jej právne oddelenie podalo opravný prostriedok, pretože súd žalobu a kvalifikovanú výzvu údajne doručoval v rozpore s európskym právom. Ak pražský súd potvrdí pôvodný verdikt, Volkswagen bude musieť zaplatiť vyše 21 miliónov eur. V tejto čiastke je započítané odškodné, súdne trovy a penále za omeškanie. Pojednávanie sa začne 22. novembra tohto roku.

"Ide o prelom v európskej časti aféry Dieselgate. Je to prvý úspech poškodených spotrebiteľov, združených v hromadnej žalobe v Európe. Podarilo sa nám presadiť rovnaké odškodné ako v USA. Kompenzáciu chceme dosiahnuť aj pre ďalšie tisícky spotrebiteľov, ktorých nároky sme už podali na súd a ďalšie podáme," povedal k rozsudku František Honsa z advokátskej kancelárie, ktorá organizácii Safe Diesel poskytuje právne služby. 

Požadovaná čiastka asi 8600 eur za každé auto je analogicky odvodená od spôsobu odškodnenia v USA. Volkswagen tam dobrovoľne vyplatil poškodeným spotrebiteľom až 10 000 dolárov (8900 eur) a zároveň im ponúkol úpravu alebo spätné odkúpenie vozidiel, vybavených nepovoleným softvérom.

V Česku sa emisný škandál týka približne 165 000 áut koncernu Volkswagen. Ak sa o nárok na odškodné prihlásia všetci majitelia  a súd im dá za pravdu, celková kompenzácia môže dosiahnuť vyše 1,4 miliardy eur.