Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb hlavna  Thumb architekt ra 4 Thumb aquapark3 Thumb aquapark2 Thumb belehrad Thumb bulharska hranica Thumb bulharsko hranica 2 Thumb bulharsko Thumb ceny pal v Thumb dia ni n  kri ovatka Thumb dia nica bulharsko Thumb hlavn  2 Thumb hranica cesta sp  Thumb kontrola dia ni n ch poplatkov Thumb ma arsko srbsk  hranica Thumb ma darsko srbsk  hranica 2 Thumb pl   2 Thumb pr jazdov  cesta sofia Thumb slne en  pobre ie 1 Thumb slne n  pobre ie 2 Thumb slne n  pobre ie 3 Thumb srbsk  m to 2 Thumb srbsk  m to Thumb srbsko dia nica Thumb srbsko dia nice 2 Thumb srbsko dia nice 3 Thumb stavby 2 Thumb stavby Thumb stavby3 Thumb tben0296a Thumb tben0325 Thumb tunely 2 Thumb tunely

Cesta autom do Bulharska je dlhá, ale pohodlná

Ako sa dnes cestuje autom do Bulharska, k pobrežiu Čierneho mora? Pripomenul som si po 16 rokoch a zažil som príjemný šok. Z Bratislavy do Burgasu prejdete 90% trasy po diaľnici. Diaľnice kvalitné, široké (najmä v južnej časti Srbska a naprieč celým Bulharskom), všade moderné a dobre vybavené odpočívadlá. Jediným problémom je dĺžka trasy takmer 1400 km a čas strávený na hraniciach počas víkendu a v hlavnej sezóne.

Prečítajte si tiež:
 Idete autom na dovolenku? Pozrite si naše reportáže

Z dvoch odporúčaných trás (cez Rumunsko alebo Srbsko) som si vybral pohodlnejšiu, rýchlejšiu a bezpečnejšiu cez Maďarsko a Srbsko. V podstate až po srbské mesto Niš je cesta úplne identická s trasou do Grécka, kde sa potom diaľnica rozdeľuje na dva smery - Grécko alebo Bulharsko. V Maďarsku nie je veľmi čo komentovať, možno len aby ste si pred Budapešťou dali pozor, pokiaľ pocestujete v smere z BA, aby ste nevošli do mesta a správne odbočili na obchvat M0 a z neho potom na diaľnicu M5. Po ochvate Budapešti prejdete na M5 určite rýchlejšie a plynulejšie než cez mesto. Maďari majú elektronickú diaľničnú známku, ktorá stojí pre autá do 3,5 tony a 7 miest na sedenie buď 3500 Ft (10,89 eur-týždenná), alebo 4780 Ft (14,90 eur - mesačná). Zakúpiť si ju môžete buď na čerpacej stanici, na hranici alebo najpohodlnejšie to je ešte z domu cez internet. Prejazd cez Maďarsko určite odporúčame spojiť so zastávkou na raňajky, obed alebo večeru. Buď priamo na diaľnici alebo blízko pri nej nájdete viaceré typické Csárdy s výbornou domácou kuchyňou. A veľký pozor na dodržiavanie rýchlosti. Maďari majú na diaľnici veľa kamier s radarmi, tak aby vás neprekvapili špeciálnou doručenou zásielkou po návrate z dovolenky.

Cestu si plánujte v pracovných dňoch, aby ste sa vyhli dlhému čakaniu na hraniciach

Z BA až po srbskú hranicu vedia samá diaľnica, takže cestuje sa plynulo. Prvým kameňom úrazu na tejto trase môže byť hraničný priechod do Srbska. Keďže vystupujete z EU aj zo Schengenu. Na cestu sme sa spolu s kolegami vybrali v sobotu ráno, čím sme neplánovane simulovali presun turistov, ktorí sa musia riadiť turnusmi ubytovania od soboty do soboty. Situáciu nám trochu skomplikoval aj jednodňový štátny sviatok v Rakúsku aj Nemecku, ktorí viacerí obyvatelia týchto krajín pôvodom z Turecka využili na presun domov. Veď z Bulharska do Istambulu je to už len niečo vyše 300 km. Možno nabudúce ešte kúsok potiahneme...

Pri plánovaní cesty sa vyhnite víkendu. Na maďarsko-srbskej hranici, pri výstupe z EÚ aj Schengenu sme stratili 1:40 hodiny.

Na maďarsko-srbskej hranici sme stratili 100 minút. Úvod diaľnice ako vstúpite do Srbska je trochu adrenalínový. Diaľnica je pomerne hrboľatá, s množstvom nerovností. Čím viac sa ale približujete k Belehradu, tým je to lepšie. Výhodou trasy cez Srbsko je, že Srbi majú pomerne husto rozmiestnené odpočívadla s čerpacími stanicami a servisom, ktorý k tomu patrí. Inak povedané, máte veľa príležitostí kde zastaviť na kávu, dať si niečo pod zub a natankovať. V čase našej cesty, teda v polovici júna sa ceny palív pohybovali na podobnej úrovni ako u nás. Celkovo sme v Srbsku tankovali dvakrát, pričom liter nafty nás stál 1,42 eur a 1,48 eur. Za diaľnice sa v Srbsku platí formou mýta. Na trase cez Suboticu, Belehrad, Niš a hraničný priechod Kalotina budete platiť dokopy trikrát (4,76 eur, 6,8 eur a 1,6 eura), čo vás celkovo vyjde na 13,16 eur jedným smerom. Z Nišu po bulharskú hranicu vedie doslova nádherná, úplne nová diaľnica, predelená niekoľkými úsekmi dvojprúdovej cesty. No aj tieto úseky, najmä časť cez členité údolie popri rieke sú kompletne zrekonštruované, vrátane množstva menších tunelov.

V Srbsku sa za diaľnice platí mýto. Na našej trase sme platili celkovo 3-krát. Dokopy nás cesta cez Srbsko jedným smerom stála 13,16 eur. Počas celej trasy sme ani raz nepotrebovali domácu menu. Všade sme platili kartou.

Úvod srbskej diaľnice s pár zaplátanými úsekmi nás trochu vystrašil. Neskôr sa kvalita povrchu výrazne zlepšila.. Pochváliť musíme najmä nové úseky diaľnic na juhu krajiny, ktoré sú široké a rovné ako sklo. Veľmi kvalitne stavajú Srbi nové tunely.

Diaľničná križovatka pri meste Niš. Buď pokračujete na Grécko, alebo odbočíte smerom na Bulharsko.

Na srbskobulharskej hranici sme stratili ďalšiu hodinu a pol. Pri plánovaní cesty ešte nezabudnite na časový posun (+1 hodina).

Bulharskú diaľničnú známku si zakúpte hneď na hranici

Diaľničná patrola nám skontrovala elektronické diaľničné známky na prvom odpočívadle za hranicou. Známku totiž potrebujete aj na niektoré cesty I., II. a III. riedy.

Ďalšie zdržanie nás čakalo na srbsko-bulharskej hranici, keďže opäť sa vraciate do EÚ. Tento raz sme tam nechali rovných 80 minút. Po prekročení hranice odporúčame hneď si zakúpiť elektronickú diaľničnú známku, pretože takmer s určitosťou vám ju môže skontrolovať diaľničná patrola o niekoľko sto metrov ďalej na prvom veľkom parkovisku pri ceste za hranicou. Známku totiž potrebujete nielen na diaľnici, ale aj niektorých cestách I., II. a III. triedy. Známku si môžete zakúpiť cash alebo kartou v špeciálnych automatoch na to určených. Platiť je možné debetnými aj kreditnými kartami. Novinkou tento rok je víkendová známka, ktorá platí od piatka 12 hod do nedele 23:59 hod. Víkendová známka stojí 10 BGN, týždňová 15 BGN a mesačná 30 BGN. Prepočet na eurá je v podstate polovica - čiže 5 eur, 7,5 eura a 15 eur.

Až 95% trasy do Bulharska cez Srbsko vedie po diaľnici. Jeden z mála úsekov po okresných cestách stretnete až tesne pred srbsko-bulharskou hranicou. Aj tu je všakú plne nový povrch s množstvom kompletne zrekonštruovaných menších tunelov.

Z bulharskej hranice vedie trasa chvíľu po klasickej okresnej ceste, ktorá sa neskôr rozšíri na viacprúdovú rýchlostnú cestu a pred Sofiou sa napojíte na diaľničný obchvat mesta a po diaľnici pokračujete plynulo až na pobrežie do Burgasu. Kvalita ciest sa za uplynulých 16 rokov čo som v Bulharsku nebol zmenila na nepoznanie. Ešte dnes si pamätám, ako sme vtedy z hranice po Sofiu slalomovali rýchlosťou 60 km/h medzi totálnymi dierami. Príjazdová cesta do hlavného mesta vyzerala totiž ako ementál. Dnes majú Bulhari hlavné cesty dovolím si tvrdiť, že kvalitnejšie než my doma na Slovensku. Mimochodom všetky odbočky a hlavné ťahy na našej trase boli vždy dobre značené. S navigáciou, či už vizuálnou alebo digitálnou sme nemali najmenší problém. Odpočívadla s čerpacími stanicami sú v Bulharsku rozmiestnené trochu redšie než v Srbsku, kde to niekedy preháňajú, keď čerpačku stretnete každých 10 až 15 km. V Bulharsku je to každých cca 40 km, ale zase poteší pestrá paleta tradičných fastfoodových firiem. Zo značiek, ktoré poznáme z Európy je tam zastúpené takmer všetko.

Najlacnejšie sme tankovali v Bulharsku (1,19 a 1,34 eura za liter), ale aj ceny palív v Srbsku (1,42 a 1,48 eura za liter) sa pohybovali na úrovni ako u nás.

Ak si chcete trasu rozdeliť, veľmi odporúčame stráviť deň až dva v Belehrade.

Diaľnica zo Sofie do Burgasu naprieč celým Bulharskom je pre šoféra trochu jednotvárna a tým únavná. Všade samá rovina. Cesta ale opäť široká a  kvalitná. A hlavne, čo nás prekvapilo v porovnaní aj so Slovenskom. Okolie ciest je čisté, minimálne znečistené odpadkami. Ďaleko dopredu vidíte, či  vás po ceste zastihne dážď alebo nie.

Luxusné hotely a krásne pieskové pláže

Po príchode do Burgasu sme sa nestačili diviť, kde sme sa to ocitli. Časť pobrežia, ktorú sme stihli prejsť autom vyzerala luxusne a moderne ako letoviská v Taliansku, Francúzsku či Španielsku. Pompézne mega stavby, ktoré by sa nestratili ani v arabskom svete striedali menšie, ale zase tematické hotely ako Piráti z Karibiku a pod. Pláže s jemným bielym pieskom a mierne klesajúcim dnom sú ideálnym prostredím pre rodiny s malými deťmi. Niektoré vyzerajú vyslovene luxusne, iné menej, ale čo nás prekvapilo, všetky boli ešte pred hlavnou sezónou čisté a na pohľad evidentne pravidelne udržiavané. Žiadne chaluhy a trávy ako si Bulharsko pamätám spred 16 rokov. A pokiaľ by vaše deti už nudil hotelový rezort a pláž, navštíviť môžete niektorý z nových mega aquaparkov s množstvom atrakcií. Na našej trase sme stretli aspoň tri, a to sme z časových dôvodov prešli naozaj len veľmi malú časť pobrežia. Viem si predstaviť, že aj bežná slovenská rodina tu dnes vie stráviť veľmi príjemnú dovolenku. A za podstatne menej peňazí než napríklad v Chorvátsku.

Vzorka balkánskeho Slnečné pobrežie z druhej strany. developerského štýlu.

Jedna z najkrajších pieskových pláží - Slnečné pobrežie. Jemný biely piesok, mierne klesajúce dno, jednoducho ideálne podmienky pre rodiny s malými deťmi. Jednotlivé časti pláže sú predeléne menšími pieskovými dunami.

Slnečné pobrežie z druhej strany.

Práve rast cien v Chorvátsku bol jedným z hlavných dôvodov, prečo sme sa vybrali pozrieť do Bulharska. Nič sme s nikým dopredu nedohadovali, prišli sme ako bežní turisti, ubytovali sa cez booking.com a reštaurácie vyberali podľa tripadvisora. Všetko fungovalo na jednotku a reálne sme žili za menej ako pri „slovenskom mori“. Nižšie sú nielen ceny ubytovania, ale lacnejšie sú aj reštaurácie a ceny v miestnych supermarketoch. Šopský šalát je ešte lepší než pred tými 16 rokmi. Reštauráciu si viete vybrať podľa toho, či máte chuť na morské špeciality alebo mäso na grile. Lacnejšie je v Bulharsku aj palivo. Naftu sme tankovali prvý raz za 1,19 eura/l. Druhýkrát nás liter nafty stál 1,34 eura.

Záver

Po tohtoročnej skúsenosti dovolenku v Bulharsku môžem iba odporúčať. Je už na vás, či sa k Čiernemu moru vyberiete letecky alebo autom. Letecky je to rýchlejšie a pohodlnejšie, navyše dnes sa už dá lietať za veľmi príjemné peniaze. Trend leteckých dovoleniek je v poslednej dobe stále viac v kurze. Pokiaľ sa ale do Bulharska vyberiete autom, môžete toho vidieť a zažiť podstatne viac. Cesta je síce dlhá, ale rozdeliť si ju môžete zastávkou napríklad v Belehrade, prípadne prespať v okolí mesta Niš, ktoré je bližšie k bulharským hraniciam. Celkom by ma lákalo ísť pozrieť aj do bulharských hôr, na vidiek, alebo prejsť ďalšie miesta na pobreží Čierneho mora. Určite však treba počítať s riadnou porciou kilometrov a dlhými hodinami strávenými v aute. Naša trasa cez Budapešť, Suboticu, Belehrad, Niš, Sofiu a Burgas až do Pomoria 1370 km a po ceste tam nám to trvalo 16 hodín. Kvôli už spomínanému víkendu. Späť sme išli v pondelok a na každej hranici sme stáli maximálne 10 minút. Aj vďaka tomu sme cestu späť sfúkli za 12 hodín, teda o 4 hodiny rýchlejšie. Ešte na jednu skutočnosť netreba zabudnúť pri plánovaní cesty - na časový posun (+ 1 hodina), najmä ak dopredu nahlásite odhadovaný príjazd na ubytovanie.