Peugeot 2008 05 2019 1140x190

Cestné vlaky v Európskej únii? Fíni im dali zelenú

Po fínskych cestách smú jazdiť nákladné súpravy dlhé až 34,5 metra. 

Cestné vlaky alebo takzvané "road trains" poznáme najmä z Austrálie, USA alebo Mexika. Ide o súpravy zložené z ťahača a niekoľkých návesov či prívesov. V Európe platí pravidlo, že automobil môže ťahať iba jeden náves alebo príves. Viac ich smie ťahať iba po udelení špeciálnej výnimky.

O to viac nás prekvapili zákonodarci z Fínska, ktorí odobrili pohyb cestných vlakov na svojom území. Od 21. januára 2019 môžu po fínskych cestách bez ďalšieho špeciálneho povolenia jazdiť nákladné súpravy pozostávajúce z ťahača a kombinácie niekoľkých návesov alebo prívesov. Celková dĺžka súpravy nesmie presiahnuť 34,5 metra a hmotnosť 76 ton. Legislatíva upravuje aj maximálnu možnú dĺžku ťahača, a to 13 metrov. Dĺžka jedného prívesu nesmie presiahnuť hranicu 16 metrov. V prípade prekročenia niektorej z týchto hodnôt musí prevádzkovateľ danej súpravy získať od štátnych orgánov špeciálne povolenie na konkrétnu trasu.

Fíni povolenie cestných vlakov obhajujú malou hustotou zaľudnenia krajiny, ale aj dostatočne dimenzovanou cestnou sieťou. Navyše, Fínsko prakticky nemá tranzitnú nákladnú dopravu, väčšina je vnútroštátna. Cestné vlaky údajne neobmedzia ani šoférov osobných áut. Na väčšine fínskych okresných ciest platí rýchlostný limit 80 km/h, ktorý sa vo všeobecnosti dodržiava, pretože krajina je posiata stacionárnymi radarmi a pokuty za prekročenie rýchlosti sú vysoké. 

Na záver doplňme, že fínske cestné vlaky sú v porovnaní s austrálskymi predsa len kratšie. Súpravy u protinožcov nezriedka merajú viac než 50 metrov a ich hmotnosť prekračuje sto ton.