Kia sportage 2018 november 878x190
Advertisement
Thumb sergio f Thumb sergio b1 Thumb sergio a Thumb sergio c Thumb sergio d Thumb sergio e Thumb sergio marchionne speaks 3771 default large Thumb sergio 1 Thumb sergio 1a Thumb sergio 1c Thumb sergio 1d Thumb sergio 1b Thumb sergio 1e Thumb sergio 1f Thumb sergio 1h Thumb sergio 1g Thumb sergio 1i Thumb sergio 1j Thumb sergio 1k Thumb sergio 1l Thumb sergio 1m Thumb sergio 1n Thumb sergio 1o Thumb sergio 2 Thumb sergio 3 Thumb sergio a Thumb sergio b Thumb sergio c Thumb sergio manley Thumb sergio trump

Ciao Sergio!

Taliansko sa len nedávno rozlúčilo s nevšednou osobnosťou svetového formátu, ktorá zanechala v automobilovom priemysle Európy a Ameriky nezmazateľnú stopu.

Smrť bývalého šéfa koncernu FIAT Chrysler Sergia Marchionneho ťažko zasiahla nielen posledný veľký priemyselný koncern apenínskeho polostrova. Smúti za ním celá krajina. Skoro tak ako keby zomrel svätec. V kruhu rodiny ho v tichosti pochovali krátko po smrti ale spoločnosť sa s ním rozlúčila iba nedávno. Na zádušnej bohoslužbe v turínskom Dóme, ktorú celebroval turínsky arcibiskup Cesare Nosiglia. Zúčastnili sa na nej  vedúci predstavitelia koncernu FIAT Chrysler Automobiles, členovia zakladateľskej dynastie Agnelliovcov aj významné osobnosti politického a hospodárskeho života krajiny. Na ich čele niekdajší predsedovia vlády Mario Monti a Matteo Renzi. Prišla aj dcéra zakladateľa a sestra nebohého patriarchu automobilky FIAT pani Maria Sole Agnelli, úradujúci šéf koncernu a pravnuk zakladateľa John Elkann i Marchionneho nástupca Mike Manley.

Arcibiskup Nosiglia vyzdvihol pozoruhodný talent a obrovskú snahu Marchionneho o  záchranu a budúcnosť automobilky, ktorá urobila z Turína priemyselné veľkomesto. Elkann zase podčiarkol jeho zásluhu o založenie rozvoj taliansko-amerického koncernu, ktorý sa tento rok prvý raz vymanil z červených čísel. „Drahý priateľ, odpočívaj v pokoji!“, povedal chvejúcim sa hlasom na záver svojho príhovoru. Podobná rozlúčka jednoduchšieho obsahu sa odohrala aj v americkej centrále koncernu FCA v Auburn Hills, v štáte Michigan. Na rozdiel od Turína tam sa to udialo bez účasti verejnosti.

Často nevľúdny, arogantný a veľmi obávaný ale aj veľmi kompetentný Italo-Kanaďan v neodmysliteľnom čiernom pulóvri, ktorý bol skôr finančným než automobilovým odborníkom zanechal svojmu nasledovníkovi ťažké dedičstvo. FCA stojí totiž na rázcestí. Po prvý raz v histórii talianskeho koncernu sa do jeho čela dostali cudzinci. FCA bude riadiť Brit, automobilku Ferrari Malťan a spoločnosť CNH už dávno nevedie Talian. Aj to je znamením novej epochy. Posledný vplyvný Talian v predstavenstve koncernu Alfredo Altavilla z neho odstúpil krátko po nominácii nového šéfa. Sám bol totiž jedným z najvážnejších kandidátov na túto funkciu.

Marchionne bol vizionárom ale aj tvrdým partnerom pri rokovaniach s odborármi a športovými činovníkmi FIA pripravujúcimi nové regule F1. Jeho tvrdé vyjadrenia pozná celý svet. Medzinárodnej automobilovej federácii pohrozil, že keď neakceptuje jeho pripomienky, Ferrari z majstrovstiev sveta F1 vystúpi. Vo funkcii prezidenta tejto automobilky pôsobil ako nekompromisný manažér, ktorý vrátil značku na výslnie. Tím, v ktorom jazdí Sebastian Vettel, viackrát verejne ostro kritizoval. Mnohí považujú jeho smrť za koniec jednej éry.

Charizmatický manažér vytvoril mamutí koncern FCA a za 14 rokov pôsobenia v automobilkách FIAT a neskôr aj Chrysler sa žiadne rozhodnutie neuskutočnilo bez jeho priameho zásahu. Napriek častým posmeškom však odporca oblekov zanecháva koncern v diametrálne inej kondícii než bol pred rokmi. Všetky plány však nestihol splniť. Nepodarilo sa mu napr. oživiť značky Lancia ani Alfa Romeo.

Marchionne začiatkom júna netradične oblečený v saku predostrel 5-ročný plán koncernu. Píše sa v ňom o útlme značiek FIAT a Alfa Romeo v USA, globálnom posilnení značky Jeep, 2 nových športových modeloch Alfa Romeo, elektrickom kupé Maserati a novom najmenšom SUV Jeep. Koncern plánuje odstrániť zaostávanie v elektrifikácii a autonómnych technológiách. Zvládnuť by to mohol s technickou podporou koncernu Hyundai-Kia, ktorý už má elektromobily Soul, Kona, Niro, Ioniq a nedávno predstavil aj vodíkové Nexo. To je už ale úloha pre Marchionneho nástupcu vo vedení koncernu FCA, ktorým sa stal doterajší šéf značiek Jeep a RAM Angličan Mike Manley.