Hyund kampan tucson 1140x190px
Thumb 21c Thumb 22c Thumb 23c Thumb 24c Thumb 25c Thumb 26c Thumb 27c Thumb 28c Thumb 29c Thumb 30c Thumb 31c Thumb 33c Thumb 32c Thumb 35c Thumb 34c Thumb 36c Thumb 37c Thumb 38c Thumb 39c Thumb 40c Thumb 41c Thumb 42c Thumb 43c Thumb 45c Thumb 44c Thumb 46c

Citroën C-Elysée má nový dizajn a dotykový displej

Francúzi pridali nové technológie a pozmenili tvary auta. Ponuka motorov sa nemení.

Citroën C-Elysée nedávno oslávil štvrté narodeniny a Francúzi ho podrobili omladzovacej kúre. Dostupný sedan postavený na predĺženom podvozku z Peugeotu 208 má po modernizácii upravenú prednú a zadnú časť.

Vpredu najviac udrú do očí nové svetlomety. Zmenil sa ich tvar i grafika, ale technika zostáva jednoduchá, halogénová. Moderné diódy sú vyhradené pre denné svietenie a nachádzajú sa v nárazníku. Vzadu tiež upútajú svetlá, ktoré dostali trojrozmernú grafiku inšpirovanú najnovšími modelmi Citroën.

Závan moderny cítiť aj v kabíne. Nie že by sa ovládače elektrického spúšťania okien presťahovali zo stredovej konzoly do dverí, to nie. Napokon, ako sme si overili v teste, ide o zvyk. Ani Citroën C-Elysée však neodolal móde dotykových displejov. Konkrétne, displej určený pre dostupný sedan je kapacitný a má uhlopriečku sedem palcov. Keďže sa s ním pri prvotnom návrhu auta nerátalo, je umiestnený nižšie, namiesto klasického rádia.

Multimediálny systém obsahuje hlasové ovládanie a rozumie si so smartfónmi, keďže zahŕňa rozhranie Apple CarPlay i Android Auto. Za príplatok dostanete aj navigačný systém s online dopravnými správami a predpoveďou počasia.

Na zverejnených fotografiách nevidno, či zadné sedadlá dostali plnohodnotné opierky hlavy, ktoré doteraz chýbali. Francúzi avizujú kvalitnejšie materiály v interiéri a dva nové laky karosérie - modrá Teles a sivá Steel. Nové sú aj 16-palcové zliatinové disky kolies.

Pod kapotou sa nič nemení, pretože k modernizácii tam došlo pri nástupe emisnej normy Euro6. Benzínové motory 1,2 PureTech (60 kW/82 k) a 1,6 VTi (85 kW/115 k) boli vtedy upravené a turbodiesel 1,6 e-HDi nahradil nový 1,6 BlueHDi (73,5 kW/100 k), doplnený o vstrekovanie vodného roztoku močoviny do výfukových plynov.

Manuálne prevodovky sú päťstupňové rovnako, ako robotizované ústrojenstvo dostupné za príplatok pre benzínový trojvalec. Benzínový štvorvalec zasa môže spolupracovať aj so šesťstupňovým meničovým automatom.

Citroën bude sedan C-Elysée naďalej vyrábať v španielskom Vigu. Predaj vynovenej verzie odštartuje v prvom štvrťroku 2017.

Očakávame, že svetlo sveta onedlho oficiálne uzrie aj omladený Peugeot 301 - dvojička C-Elysée. Zatiaľ si ho môžete pozrieť aspoň na "špionážnych" fotografiách pochádzajúcich z Číny.