191 19 hyund kampan tucson nline 1140x190px
Thumb 76c Thumb 72c Thumb 73c Thumb 71c Thumb 74c Thumb 75c Thumb 77c Thumb 78c Thumb 79c Thumb 80c Thumb 81c Thumb 82c Thumb 83c Thumb 84c

Citroën C5 Aircross Hybrid je hotový, má pohon predných kolies

Ponuku plug-in hybridov onedlho rozšíri Citroën C5 Aircross.

Pôvodne sa zdalo, že kombinácia benzínového turbomotora 1,6 PureTech a elektromotora konečne dožičí kompaktnému SUV pohon 4x4. Lenže, nestalo sa tak. Kombinovaný výkon 165 kW (225 k) a najvyšší krútiaci moment 320 Nm sa cez osemstupňovú automatickú prevodovku Aisin prenášajú výhradne na predné kolesá. 

Materský koncern PSA Groupe síce vyvinul aj verziu s druhým elektromotorom - umiestneným vzadu - a tým pádom pohonom 4x4, ale Citroën ju na európskych trhoch nedostane. Aj u Francúzov totiž funguje hierarchia a C5 Aircross má za úlohu ponúknuť čo najdostupnejšiu plug-in hybridnú techniku. Sesterský Peugeot 3008 a DS7 Crossback budú mať zložitejší a drahší systém s dvomi elektromotormi. Napokon, dostane ho aj Citroën, ale iba vo verzii určenej pre Čínu.

Lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 13,2 kWh je ukrytý pod zadnými sedadlami i pod dnom kufra. Jeho základný objem klesol z pôvodných 580 na 420 litrov. Ak posuniete všetky tri sedadlá úplne dopredu, získate kapacitu 600 litrov (v bežných benzínových a naftových verziách 720 l). Dodávateľom akumulátora je čínska spoločnosť Catl. Citroën naň dáva záruku osem rokov alebo 160 000 najazdených kilometrov. Za ten čas nesmie kapacita klesnúť po 70 percent pôvodnej hodnoty, v opačnom prípade vám batériu vymenia.

Plug-in hybridné SUV prejde na jedno nabitie približne 50 kilometrov a potom sa k slovu dostane benzínový motor. Opätovné nabitie batérie trvá sedem hodín, ak použijete sériovo dodávanú palubnú nabíjačku s výkonom 3,7 kW a pripojíte ju k bežnej domácej sieti 230V. 32-ampérový wallbox skráti čas nabíjania na necelé dve hodiny. 

Výrobcom udávanú spotrebu benzínu 1,7 l/100 km nemôžeme brať celkom vážne, pretože konštruktéri rátajú s tým, že vždy vyrážate s nabitým akumulátorom. Čisto na elektrinu sa dá jazdiť rýchlosťou až 135 km/h. Šofér má na výber z troch jazdných režimov (ZEV, Hybrid, Sport) a niekoľkých stupňov rekuperácie kinetickej energie. V najvyššom prakticky netreba používať brzdový pedál, pretože rekuperácia je taká silná, že auto po uvoľnení plynu výrazne spomaľuje.

Po vizuálnej stránke sa plug-in hybrid od ostatných verzií prakticky nelíši. Na vnútornom spätnom zrkadle však pribudlo výrazné modré svetlo, ktoré okoliu signalizuje, že práve jazdíte na elektrinu. Ak je aktivovaný elektrický jazdný režim, vozidlo do rýchlosti 30 km/h vydáva umelý zvuk, aby upozornilo chodcov. 

Citroën avizuje, že do piatich rokov elektrifikuje 80 percent svojej modelovej ponuky. V roku 2025 už každý model tejto značky ponúkne elektrickú, hybridnú alebo plug-in hybridnú alternatívu.