Jeep compass 1200x200
Thumb 9c Thumb 8c Thumb 10c Thumb 11c Thumb 12c Thumb 1c Thumb 3c Thumb 4c Thumb 5c Thumb 6c Thumb 2c Thumb 7c Thumb 20c Thumb 14c Thumb 15c Thumb 13c Thumb 15c Thumb 17c Thumb 18c Thumb 16c Thumb 19c

Citroën C5 Aircross ponúkne pohodlnú jazdu aj hybridnú štvorkolku

Francúzi prezradili podrobnosti k novej vlajkovej lodi. Na európskom trhu sa objaví až o rok.

Prvé obrázky Citroënu C5 Aircross sme vám ukázali ešte pred otvorením autosalónu v Šanghaji. K fotografiám aktuálne pridávame oficiálne informácie. 

Najnovší Citroën podľa očakávania zdieľa technický základ s Peugeotom 3008. Aircross je v porovnaní s ním trochu dlhší, keď meria 4500 milimetrov (+53 mm). Polepšil si aj rázvor, a to na úroveň 2730 mm (+55 mm).

Citroën preferuje štedrú priestorovú pre cestujúcich, možno aj na úkor kufra. Ten v základnom usporiadaní pojme 482 litrov, teda o 38 l menej ako Peugeot 3008. Škoda, že zadná lavica nie je posuvná. Dá sa akurát polohovať jej operadlo.

Hravý dizajn cé-päťky vychádza zo štúdie Citroën Aircross, predstavenej presne pred dvomi rokmi a zároveň preberá niektoré detaily z menších súrodencov. Napríklad malé ochranné lišty Airbump na bočných dverách pripomínajú cé-trojku. Predné svetlomety sú tentoraz rozdelené iba tenkou lištou a obe časti na seba nadväzujú.

Kabína novinky s mohutným stredovým tunelom, digitálnym prístrojovým panelom a oválnym volantom vyzerá originálne. Klasický prístrojový panel nahradil displej s uhlopriečkou 12,3 palca a uprostred palubnej dosky sa nachádza osempalcový dotykový displej. Oba majú pôvod v Peugeote 3008.

To isté platí o voliči automatickej prevodovky, o ovládači systému Grip Control a o asistenčných systémoch. Z nich spomeňme funkciu autonómneho núdzového brzdenia alebo 360-stupňový kamerový systém, schopný zobraziť vozidlo z vtáčej perspektívy.

Hlavnou ambíciou Citroënu C5 Aircross je rozmaznávať posádku pohodlím. Francúzi avizujú veľmi dobré utlmenie kabíny od vonkajších ruchov a komfortne naladené pruženie.

Kompaktné SUV je prvý Citroën vybavený špeciálnymi tlmičmi s takzvanými hydraulickými dorazmi (ako druhý ich v rámci modernizácie na budúci rok dostane Citroën C4 Cactus).

Každý tlmič obsahuje hlavnú tlmiacu jednotku a progresívne hydraulické dorazy na oboch koncoch. Jeden funguje pri stlačení tlmiča (kompresii), druhý pri návrate do pôvodnej polohy (útlme).

Pružiny sú mäkké, takže podvozok plavne vyžehlí nerovnosti na cestách. Keď sa pod kolesami objaví prepadnutý kanál, spomaľovací prah alebo iná väčšia nerovnosť, tlmič prepruží a k slovu sa dostanú hydraulické dorazy. Namiesto zatrasenia a buchnutia, tlmiče mäkko dosadnú a vrátia sa do pôvodnej polohy bez rušivých vplyvov. Dorazy, ktorým Citroën hovorí "vankúše", zároveň bránia veľkým náklonom karosérie a prílišnému rozhojdaniu sa.

Francúzi chcú týmto spôsobom nahradiť slávne hydropneumatické pruženie, ktorému pre vysoké výrobné náklady povedali "au revoir".

Citroën zatiaľ zverejnil iba ponuku motorov určených pre čínsky trh. K dispozícii bude výhradne prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,6 THP, naladený na výkon 121 kW (165 k) a 147,5 kW (200 k). V Európe sa dočkáme aj prepĺňaného trojvalca 1,2 Pure Tech Turbo a samozrejme naftových štvorvalcov 1,5 HDi (novinka) a 2,0 HDi.

Keďže Citroën C5 Aircross zdieľa techniku s Peugeotom 3008, drvivá väčšina verzií disponuje pohonom predných kolies. Výnimkou bude akurát plug-in hybridný variant, ktorý sa na trhu objaví v roku 2019. Kombinovať bude prepĺňanú jedna-šestku THP s dvomi elektromotormi (PHEV e-AWD).