135 19 hyund kampan i range 1140x190px 2
Thumb 61r Thumb 62r Thumb 63r Thumb 64r Thumb 65r Thumb 66r Thumb 67r Thumb 68r Thumb 69r

Clio RS zostáva aj po modernizácii bez manuálnej prevodovky

Niekdajšia ikona medzi malými športovými hatchbackmi opeknela, ale po technickej stránke sa príliš nezmenila.

Renault zverejnil prvé fotografie inovovaného Clia RS. Má nový predný nárazník, novú grafiku hlavných svetlometov a krajšie zliatinové disky kolies, ktoré môžu mať priemer 17 alebo 18 palcov. Efektné LED svetlá v prednom nárazníku tvarom pripomínajú šachovnicu. Slúžia ako hmlovky a zároveň na prisvecovanie zákrut.

Pod predkou kapotou je naďalej turbom prepĺňaný benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra. Motor z dielne aliančného partnera Nissan dosahuje výkon 147,5, prípadne 162 kW (200 - 220 k). Záleží, či si vyberiete verziu Sport, Cup alebo Trophy.

Sport je najcivilizovanejší, Cup má tiež 200-koňový motor, ale pridáva strmšie riadenie, tuhšie pružiny a 18-palcové disky. Špičkový variant Trophy ponúka okrem 220 koní aj špecifické naladenie tlmičov alebo výfukový systém Akrapovič.

Nech však siahnete po ktorejkoľvek z verzií, vždy dostanete šesťstupňovú dvojspojkovú prevodovku EDC, ktorá obsahuje aj funkciu launch control pre rýchlejší štart z miesta. Naopak, manuálnu prevodovku alebo samosvorný diferenciál nezískate ani za príplatok. Potláčanie nedotáčavosti má na starosti elektronická uzávierka, ktorá pribrzďuje vnútorné predné koleso v zákrute.

Na teraz poznáme iba dynamické parametre najvýkonnejšieho Clia RS Trophy. Z pokoja na stovku akceleruje za 6,6 sekundy a vyvinie najvyššiu rýchlosť 234 km/h.

Predaj vynoveného Clia RS odštartuje na jeseň tohto roka. Renault avizuje aj príchod Clia GT Line, ktoré obsahuje niektoré dizajnové prvky RSa, ale pod kapotou má slabšie benzínové i naftové motory.