191 19 hyund kampan tucson nline 1140x190px
Thumb co znamena traction temperature autozurnal.com 2 Thumb co znamena traction temperature autozurnal.com 1

Čo znamená Traction a Temperature na bočnici pneumatiky?

Minule sme sa pozreli na zaujímavý ukazovateľ Treadwear, ktorý nájdete na bočnici vašich pneu a čo-to vám napovie o ich životnosti. Dnes si vysvetlíme, čo znamená Traction a Temperature, ďalšie dva ukazovatele, ktoré sú súčasťou klasifikácie pneumatík UTQG. 

Parametre Treadwear, Traction a Temperature vychádzajú z potrieb amerického trhu a sú uvedené na bočnici pneumatík. Všetky tri údaje sú súčasťou klasifikácie pneumatík UTQG (Uniform Tire Quality Grading), ktorý je v Amerike povinný.

Pozrite tiež:
Test letných pneumatík 2019

Treadwear Traction Temperature

Čo znamená Traction?

Ako už názov hovorí, táto časť klasifikácie UTQG sa zameriavá na trakciu. Zabudnite však na priľnavosť v zákrutách, odolnosť voči aquaplaningu alebo brzdenie na suchej vozovke. Traction rozdeľuje pneumatiky do skupín AA (najlepšie), A, B a C (najhoršie) len a len na základe brzdenia na mokrej vozovke. Pneumatiku namontujú na nápravu vozíka, ktorý ťahajú za vozidlom konštantnou rýchlosťou 40 mph (64 km/h). Následne je koleso s testovanou pneumatikou zablokované, nasleduje šmyk a senzory merajú koeficient trenia medzi pneumatikou a mokrým povrchom (asfalt aj betón).

V roku 1997 dostal ukazovateľ Traction aj triedu AA (dovtedy boli len A, B alebo C). Na základe zisteného kinematického koeficientu trenia rozdeľujeme pneumatiky nasledovne:

Známka Koeficient trenia (asfalt) Koeficient trenia (betón)
AA >0.54 >0.38
A >0.47 >0.35
B >0.38 >0.26
C >0.38 <0.26

Pneumatiku, ktorá nezvládne test Traction na známku C, nesmú na americkom trhu predávať.

Čo znamená Temperature

Ide o schopnosť pneumatík odolávať tvorbe vysokých teplôt a taktiež schopnosť zbaviť sa nadbytočného generovaného tepla. Výsledné známky A, B alebo C vypovedajú o rýchlosti, pri ktorej sa pneumatika dokáže efektívne "zbaviť" teploty, ktorú generuje. Pre optimálne jazdné vlastnosti musia mať pneumatiky určitú teplotu. Príliš vysoká teplota pneu nielenže zhoršuje jazdné vlastnosti, ale môže spôsobiť náhle poškodenie pneumatík a tým ohrozuje bezpečnosť. Okrem toho znižuje životnosť pneumatík.

Ukazovateľ Temperature merajú a vyhodnocujú na základe testov na rotujúcej špeciálnej stolici. Pneu s hodnotením A dokážu účinne odvádzať teplo aj pri rýchlostiach vyšších ako 115 mph (185 km/h), B zvládajú to isté v rozmedzí 100 - 115 mph (160 - 185 km/h) a C účinne odvádzajú vzniknuté teplo len medzi 85 - 100 mph (136 - 160 km/h). Pneumatiky, ktoré nezvládnu test temperature na C-čko, nesmú byť na americkom trhu predávané.