Peugeot coty 3 2020 1140x190
Thumb cupra leon autozurnal.com 3 Thumb cupra leon autozurnal.com 2 Thumb cupra leon autozurnal.com 1 Thumb cupra leon autozurnal.com 4 Thumb cupra leon autozurnal.com 5 Thumb cupra leon autozurnal.com 6 Thumb cupra leon autozurnal.com 7 Thumb cupra leon autozurnal.com 8 Thumb cupra leon autozurnal.com 9 Thumb cupra leon autozurnal.com 10 Thumb cupra leon autozurnal.com 11 Thumb cupra leon autozurnal.com 12 Thumb cupra leon autozurnal.com 13 Thumb cupra leon autozurnal.com 14 Thumb cupra leon autozurnal.com 15 Thumb cupra leon autozurnal.com 16 Thumb cupra leon autozurnal.com 17 Thumb cupra leon autozurnal.com 18 Thumb cupra leon autozurnal.com 19

Cupra Leon je tu! "Kráľ Leonov" je originálny, rýchly a univerzálny

Cupra Leon je prvým spomedzi troch nových koncernových rýchlych kompaktov. Po prvýkrát vystupuje ostrý Leon pod samostatnou značkou, čo mu pridáva na exkluzivite. Športový Leon začnú predávať v štvrtom štvrťroku 2020.

Cupra tiež nedávno predstavila svoj nový "domov" a centrálu - budovu Cupra Garage, ktorá vzhľadom, štýlom a architektúrou zodpovedá poslaniu športovej značky. Medený znak Cupry sa dostáva do povedomia motoristov čoraz výraznejšie. A aj keď je jasné, že nový španielsky hothatch je základom SEAT Leon, samostatná značka Cupra mu dodáva viac originality a prémiovosti. Z troch nových ohlásených koncernových rýchlych kompaktov je Leon prvým. Škoda Octavia RS a Golf GTI (GTD) prídu neskôr. 

Video zo živého predstavenia Cupra Leon: 

Cupra Leon sa nám ukazuje priamo z domova značky. Tvrdia o ňom, že je zatiaľ najfascinujúcejším modelom Cupry. Športový Leon má vysoké ciele, v triede hothatchov chce byť v mnohých oblastiach etalónom a benchmarkom. Zbrane má silné. Prichádza s karosériou typu hatchback a kombi (Sportstourer) a niekoľkými motorizáciami, nechýba ani plug-in hybrid. Množstvo verzií vrátane rodinného kombi a pohonu 4x4 vyzdvihuje jeho univerzálny charakter. 

Cupra Leon a Cupra Leon Sportstourer: Rozmery
Model Cupra Leon Cupra Leon ST
Dĺžka [mm] 4368 4642
Šírka [mm] 1800 1800
Výška [mm] 1456 1448
Rázvor osí kolies [mm] 2686 2686 

"Leon CUPRA bol bestsellerom, z jeho ostatnej generácie sa predalo takmer 44.000 kusov,“ povedal Wayne Griffiths, CEO CUPRA. „Uvedením nového modelu CUPRA Leon posilníme značku CUPRA tým, že jej dáme veľmi symbolický automobil.

Atletický vzhľad vypovedá o jeho schopnostiach

Vonkajší vzhľad dáva tušiť vysoké ambície z hľadiska výkonu a radosti z jazdy. O potenciáli vypovedá medené logo Cupry, predný športový nárazník s veľkými nasávacími otvormi, široké predné blatníky a špecifické disky kolies. Rámik masky chladiča a akcentné prvky z tmavého chrómu na predných blatníkoch a vonkajších spätných zrkadlách kontrastujú s farbou karosérie. Mimochodom, okrem 4 základných metalických lakov budú k dispozícii aj dve "špeciálky" (Desire Red a Graphene Grey) a taktiež dva matné laky (Magnetic Tech Matt a Petrol Blue Matt).

Pri poriadnom hothatchi nesmú chýbať exkluzívne disky kolies. Cupra Leon obúva špecifické 19-palcové disky kolies (18-palcové pri verzii s výkonom 180 kW), ktoré sú na výber v medenej alebo diamantovej farbe a cez ktoré vpredu vidno brzdiče Brembo medenej farby s kotúčmi priemeru 370 mm vpredu. na výber je celkovo 6 typov rozličných diskov kolies z ľahkej zliatiny.

Navzájom prepojené zadné skupinové svetlá sú módou a nesmú chýbať ani tu. Už sme ich videli pri premiére štandardného SEATu Leon. Povinnosťou sú koncovky výfuku (dve pri verziách s nižším výkonom a štyri pri najvýkonnejších verziách) spolu s difúzorom v zadnom nárazníku a strešným spojlerom. Prídavné vonkajšie detaily karosérie nemajú iba estetickú funkciu ale predstavujú skutočný prínos pre aerodynamiku. Nový Cupra Leon má o 8 % lepší koeficient aerodynamického odporu ako jeho predchodca.

Odporúčame:

Nový SEAT Leon IV je uhladenejší a nabitý technológiami!

Digitálny, pripojený a ambientný

Interiér nového Leonu predstavuje poslednú revolúciu koncernových kompaktov. Po vzore Golfu 8 interiér adoptoval špičkové digitálne technológie na čele s konektivitou, multimediálnymi a asistenčnými systémami. Nechýba bezdrôtový Android Auto a Apple CarPlay alebo infotainment podporujúci online služby a špecifické aplikácie na používanie v automobile. Aj mimo vozidla máte možnosť kontrolovať na diaľku dáta vozidla a pri verziách s pohonom plug-in hybrid na diaľku ovládať nabíjanie alebo nezávislé kúrenie/klimatizáciu. Základom infotainmentu je digitálny prístrojový panel s uhlopriečkou10,25 palca.

Vás však bude zaujímať, čo špecifické a odlišné od štandardného Leonu ponúka Cupra Leon. Už pred nastúpením do kabíny vás privíta osvetlenie, ktoré premieta na zem nápis CUPRA. Vnútri čakajte športové doplnky, ako napr. škrupinové sedadlá, športový multifunkčný volant Cupra so štartovacím tlačidlom a digitálny prístrojový panel. Ústredným prvkom stredovej časti prístrojového panelu je odsadený displej systému infotainmentu s uhlopriečkou 25,4 cm (10 palcov), ktorý združuje majoritu ovládacích prvkov do jedného celku.  

Interiér pozdvihujú detaily v typickej medenej farbe a z tmavého chrómu. Nechýbajú obklady prístrojového panelu a dverí z česaného tmavého hliníka, farebné efekty (tone in tone), osvetlené dekoračné lišty na prahoch predných dverí s logom CUPRA, ako aj farebne zladené poťahy sedadiel a panely čalúnenia dverí. Novinkou Leonu 4. generácie je zaujímavé ambientné osvetlenie, ktoré sa tiahne vertikálne naprieč celým interiérom. To nemá ani nový Golf.

Odporúčame:

TEST SEAT Ibiza 1.0 TSI Black Limited: Stálica v atraktívnom šate
 

Podvozok chce byť športový a komfortný zároveň

Cupra Leon nemá byť nekompromisným hothatchom s tvrdým podvozkom, ale rovnako dobre má poslúžiť aj na každodenné použitie. Na to mysleli konštruktéri už pri vývoji a ladení podvozka, jeho univerzálnosť ďalej vylepšuje adaptívna regulácia podvozka DCC, ktorá v priebehu milisekúnd prispôsobuje vyladenie tlmičov pruženia momentálnej jazdnej situácii. K dispozícii sú štyri jazdné režimy: Comfort, Sport, CUPRA a Individual. Auto si tak vodič prispôsobí podľa momentálnej chuti a jazdnej situácie.  

Podvozok konštrukčne stavil na tlmičové vzpery MacPherson vpredu a viacprvkové zavesenie vzadu. O brzdy sa postaral špecialista Brembo. Oproti SEATu Leon má Cupra karosériu posadenú nižšie o 25 mm na prednej náprave a o 20 mm nižšie vzadu. Výsledkom je nižšie ťažisko a lepšie jazdné vlastnosti.

Benzínový a plug-in hybridný

Základom je model Cupra Leon 245 s turbobenzínovým štvorvalcom 2.0 TSI s výkonom 180 kW (245 k) a krútiacim momentom 370 Nm. Rovnaký celkový výkon ponúka aj plug-in hybridný model  CUPRA Leon 245 PHEV. Ten spolieha na turbobenzínový štvorvalec 1.4 TSI a 85 kW elektromotor. Poskytne krútiaci moment 400 Nm, batériu s kapacitou 13 kWh a dojazd na elektrinu až 60 km. Vrcholom pre 5-dverový hatchback a Sportstourer s pohonom predných kolies je model  CUPRA Leon 300, srdce 2.0 TSI je tu ešte silnejšie a poskytne rovných 221 kW (300 k) a krútiaci moment 400 Nm. Výhradne pre kombi Sportstourer s pohonom 4x4 je vrcholom model CUPRA Leon 310 4Drive, ktorý z 2.0 TSI doluje 228 kW (310 k) a taktiež 400 Nm. Naftovú verziu Cupra Leon neposkytne, k celkovému exkluzívnemu zameraniu značky sa nehodí. Kto chce rýchly diesel v koncernovom rýchlom kompaktne, musí si počkať na nový Golf GTD alebo Octaviu RS TDI. 

Plug-in hybrid Cupra Leon podrobnejšie

Základom plug-in hybridného Cupra Leonu je benzínový štvorvalec 1.4 TSI s výkonom 110 kW (150 k) a maximálnym krútiacim momentom 250 Nm a elektromotor s výkonom 85 kW (115 k), ktoré spolu poskytujú maximálny systémový výkon 180 kW (245 k) a maximálny systémový krútiaci moment  400 Nm. Krútiaci moment motorov sa prenáša na predné kolesá cez 6-stupňovú dvojspojkovú prevodovku DSG. Elektromotor napája lítiovo-iónová akumulátorová batéria s kapacitou 13 kWh, ktorá sa dá nabíjať z vonkajšieho zdroja.

Ak vodič jazdí na krátke trasy alebo potrebuje jazdiť v zóne so sprísnenými emisnými limitmi (napr. mestské centrá), môže prepnúť na plne elektrický pohon a s úplne nabitou batériou má k dispozícii dojazd do 60 km (podľa WLTP). Batéria sa dobiť na plnú kapacitu z domácej nástennej stanice Wallbox za 3,5 hodiny (alebo za 6 hodín z bežnej elektrickej zásuvky 230 V). Vďaka vysokej efektivite pohon plug-in hybrid produkuje emisie CO2 iba 50 g/km (pri jazde na prvých 100 km s úplne nabitou batériou).

Cupra Leon

Technické údaje 
 

CUPRA Leon 245 PHEV (5-dverový a Sportstourer)
Motor 1.4 TSI
Počet valcov/ventilov 4.16
Objem 1.395 cm3
Vŕtanie x zdvih 74,5 x 80,0 mm
Kompresný pomer 10:01
Elektromotor 85 kW
Batéria 13 kWh
Maximálny systémový výkon 180 kW (245 k)
Maximálny krútiaci moment 400 Nm
Elektrický dojazd (WLTP) do 60 km
CUPRA Leon 245 (5-dverový a Sportstourer)
Motor 2.0 TFSI
Počet valcov/ventilov 4.16
Objem 1.984 cm3
Vŕtanie x zdvih 82,5 x 92,8 mm
Kompresný pomer 9,6:1
Maximálny výkon 180 kW (245 k)
Maximálny krútiaci moment 370 Nm
CUPRA Leon 300 (5-dverový a Sportstourer)
Motor 2.0 TFSI
Počet valcov/ventilov 4.16
Objem 1.984 cm3
Vŕtanie x zdvih 82,5 x 92,8 mm
Kompresný pomer 9,3:1
Maximálny výkon 221 kW (300 k)
Maximálny krútiaci moment 400 Nm
CUPRA Leon 310 4Drive (iba Sportstourer)
Motor 2.0 TFSI
Počet valcov/ventilov 4.16
Objem 1.984 cm3
Vŕtanie x zdvih 82,5 x 92,8 mm
Kompresný pomer 9,3:1
Maximálny výkon 228 kW (310 k)
Maximálny krútiaci moment 400 Nm