Hyundai i30 fastback 05 2019 1140x190px
Thumb dokker stepway Thumb dokker stepway Thumb dokker stepway boc  ne   dvere Thumb dokker stepway kufor1 Thumb dokker stepway kufor2 ok Thumb dokker stepway zadny  Thumb dokker stepway pri  strojovka

Dacia Dokker Stepway 1,5 dCi:Príťažlivý a dobre vybavený

Pred 10 rokmi Dacia uviedla na trh Logan a odštartovala pozoruhodne úspešnú kapitolu v histórii tejto rumunskej značky, ktorá ožila vďaka podpore Renaulta.

Pripomínam to preto, že ide o učebnicový príklad, ako sa z bývalého outsidera môže stať hráč solídnych kvalít so širokou podporou fanúšikov.

Celkom ma prekvapilo, ako príťažlivo vyzerá Dokker Stepway vďaka laku „Cosmos Blue“ (kozmická modrá) a zostave outdoorových doplnkov na karosérii (štýlové lemovanie blatníkov z čierneho plastu, resp. imitácia ochranných prvkov v prednom i zadnom nárazníku). Športový strih mu dodávajú aj 16-palcové kolesá na diskoch z ľahkých zliatin a pozdĺžne strešné nosiče.

Do výbavy Stepway patrí kožou potiahnutý volant(nastaviteľný výškovo podobne ako sedadlo vodiča), v prístrojovej doske je pred spolujazdcom veľký odkladací
priestor rozdelený do dvoch sekcií.

Pri Dokkeri premýšľam v intenciách zákazníka, ktorý potrebuje univerzálne auto a nemá peňazí nazvyš. Takže od vozidla tejto triedy čakám praktickosť, odolnosť a skromné nároky na prevádzku. Dokker tieto požiadavky spĺňa a verzia Stepway je navyše aj dobre vybavená (napr. klimatizácia, rádio s CD/MP3 a so vstupom USB, s ovládaním pod volantom + BluetoothR handsfree, vyhrievané vonkajšie zrkadlá...). Dobrý pocit som mal zo zoznamu prvkov bezpečnosti pre celý rad Dokker: ABS + EBD + BAS, ESP s ASR a kontrolou nedotáčavosti, 4 airbagy. Akú má spotrebu? Výrobca uvádza v kombinovanom cykle 4,5 l/ 100 km. Testované auto jazdilo v režime 50 % diaľnica, 25 % mesto a 25 % mimo mesta, za čo si „zapýtalo“ 5,4 l/100 km.

Parametre „kufra“: objem 800 l, dĺžka po zadné sedadlá 1164 mm, šírka medzi podbehmi 1130 mm, výška po kryt 588 mm. Prah je 570 mm nad zemou. Preklopením zadných sedadiel zmeníte päťmiestne auto na dodávku s úložným priestorom 3 m3, dĺžka podlahy je vtedy 1570 mm.

Pred sekciou testu na autostráde ukazoval palubný počítač 5,0 l/100 km. Osvedčený 1,5 dCi s výkonom 90 k so systémom Start&Stop pracuje aj v Dokkeri hospodárne, kultivovane a je pekne zladený s 5-stupňovou prevodovkou. Zadné trojmiestne delené sedadlo sa sklápa a preklápa bez námahy, v priestrannom interiéri nájdete odkladacie priestory každého typu vrátane police nad čelným sklom. Praktické sú gumené rohože na podlahe, ktoré majú zvýšené okraje, takže hlinu alebo lístie, ktoré si na topánkach nanosíte do auta, jednoducho vysypete. Nuž a odolnosť voči drsnejšiemu zaobchádzaniu garantuje podvozok so zosilnenou zadnou nápravou, plasty tiež pôsobia robustne.

Resumé spoza volantu? Presné riadenie, precízny a hladký chod páky prevodovky pri preraďovaní, pedále v jednej rovine. S autom so stopovým/ obrysovým priemerom otáčania 11,1/11,6 metra sa ľahko manévruje, pre viac pohody pri tesnom parkovaní si za príplatok 240 € možno objednať zadné parkovacie snímače. Testovaný Dokker Stepway ich mal a z ďalších opcií dostal vyhrievané predné sedadlá, multimediálny systém MediaNAV, tempomat s obmedzovačom rýchlosti a rezervné koleso. Tým sa cena zvýšila o 1149 €, no auto bolo kompletne vybavené.

Technické parametre
motor 1,5 dCi
zdvihový objem [cm3] 1461
výkon [kW/k] 66/90
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 200
pri otáčkach [1/min] 1750
maximálna rýchlosť [km/h] 162
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 13,9
nameraná spotreba [l/100 km] 5,4
objem batož. priestoru [l] 800-3000
cena modelu bez DPH od [€] 13.090
emisie CO2 [g/km] 118

Kúpiť či nekúpiť?

Známy model, ale s efektnými modifikáciami a dobre vybavený, 5-ročná záruka... Zdá sa vám veľa dať zaň 13.090 €? Mne nie. Pozrel som si ceny iných vozidiel v tomto segmente s porovnateľnou výbavou a podobným motorom. Takže kupujem.