Hyund i30 04 2019 1140x190px 2
Thumb dacia ev mule 003 Thumb dacia ev mule 001 Thumb dacia ev mule 002 Thumb dacia ev mule 004 Thumb dacia ev mule 005 Thumb dacia ev mule 006 Thumb dacia ev mule 007 Thumb dacia ev mule 008 Thumb dacia ev mule 009 Thumb dacia ev mule 010 Thumb dacia ev mule 011

Dacia Duster ako výkonný elektromobil? Na severe odfotili prototyp

Zaujímavému autu robili doprovod technici Renault Sport.

Momentálne nie je jasné, čo špionážni fotografi neďaleko polárneho kruhu vlastne videli. Tajomný prototyp vyzerá ako Dacia Duster prvej generácie. Má však rozšírené blatníky a poriadne natiahnutý rázvor.

Na prvý pohľad je jasné, že karoséria predstavuje len akúsi škrupinu. Prototyp je dvojdverový, zadná časť tvorí jeden celok a k zvyšku auta je pripevnená rýchloupinákmi, používanými v motoristickom športe.

Prototyp nám pripomína Daciu Duster, ktorá kedysi pretekala na ľadových okruhoch vo francúzskom seriáli Trophée Andros a neskôr zdolala najslávnejšie preteky do vrchu Pikes Peak. Lenže tá mala pred zadnou nápravou umiestnený benzínový šesťvalec, zatiaľ čo aktuálne odfotený prototyp je evidentne elektromobil. Prezrádzajú to akumulátory, uložené v podlahe.

Vo vnútri nechýba bezpečnostný rám, ani anatomické sedadlá. Za zmienku stoja aj veľké predné brzdy Brembo a nápisy "Alpine" na zadných brzdových strmeňoch. Doprovod prototypu robili technici z divízie Renault Sport.

Špekuluje sa o dvoch možnostiach. Buď sa Dacia pripravuje na návrat do šampionátu Trophée Andros, kde v elitnej kategórii dostávajú prednosť elektromobily pred šesťvalcovými špeciálmi. Alebo prototyp s rumunskou automobilkou vôbec nesúvisí. Je totiž možné, že Francúzi iba využili konštrukčný základ z niekdajšieho pretekárskeho špeciálu a testujú v ňom techniku pre budúci luxusný elektromobil Renault. Prípadne pre elektrické SUV značky Alpine. O jeho vzniku sa špekuluje už niekoľko mesiacov.