Hyundai 2019 01 1140x190

Dacia Duster má vylepšený diesel, doteraz ho používal iba Mercedes

Výkon i pružnosť naftového štvorvalca 1,5 dCi sa zlepšili. Na oplátku mu však musíte dopriať močovinu.

Počas novinárskej prezentácie nového Dusteru vlani na jeseň zaznelo, že ponuka motorov sa onedlho zmení. Dôvodom je nástup emisnej normy Euro6d Temp, ktorú od septembra 2018 musia plniť všetky nové osobné autá predávané v Európskej únii.

Odborníci po kauze "dieselgate" upriamili pozornosť najmä na oxidy dusíka. Norma Euro6d Temp síce ich produkciu nepriškrtila, ale zaviedla nový spôsob merania emisií. Autá počas testovania už nestoja v laboratóriách. Konečne jazdia v reálnej premávke.

Z vlastnej skúsenosti vieme, že výrobcom udávaná spotreba paliva sa v skutočnom živote dosahuje veľmi ťažko. To isté platí o emisiách. Automobilky preto vo veľkom začali upravovať súčasné motory a zároveň vyvíjať nové, aby sa prispôsobili novým pravidlám.

Dacia zatiaľ oficiálne nepotvrdila, či vymení svoj prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,2 TCe za nový 1,3 TCe. Prvá rošáda sa týka naftovej jedna-päťky.

Obľúbený turbodiesel 1,5 dCi, nesúci kódové označenie K9K, prešiel modernizáciou. Hlavnou novinkou je použitie SCR katalyzátora, ktorý pomocou syntetickej močoviny AdBlue účinne redukuje množstvo oxidu dusíka vypúšťaného do ovzdušia. Výrobca zatiaľ neprezradil, kde je nádrž na AdBlue v Dusteri umiestnená, nepoznáme ani jej objem či orientačnú spotrebu močoviny.

Výfukové plyny motora ochladzuje nový výmenník tepla vzduch-voda. Okrem toho stúpol tlak, ktorým sa nafta vstrekuje do valcov, a to na 2000 barov. Konštruktéri zároveň upravili prevodové pomery v prevodovkách dodávaných k vylepšenému motoru.

Jeho obchodný názov sa mení z 1,5 dCi na 1,5 Blue dCi. K dispozícii bude v dvoch výkonových verziách - 70 kW/95 k (240 Nm) a 85 kW/115 k (260 Nm). Okrem plošného zvýšenia výkonu o 3,7 kW (5 k), môžeme rátať aj s lepšou pružnosťou. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h má byť kratšie o viac ako jednu sekundu.

Najviac si polepší záujemca o slabší variant, ktorý v porovnaní s predchodcom produkuje o 30 Nm krútiaceho momentu viac. Detailné technické údaje ešte nie sú známe. Výrobca síce už začal prijímať objednávky na verziu 1,5 Blue dCi, avšak dodávky prvých kusov odštartujú až v septembri.

Rumunské SUV dostalo vylepšený motor hneď po Mercedese-Benz triedy A, kde novinka oslávila premiéru. V krátkom čase sa však rozšíri prakticky do všetkých modelov aliancie Renault-Nissan.