Conti france sk 1140x86
Thumb 21d Thumb 22d Thumb 23d Thumb 1d Thumb 2d Thumb 3d Thumb 4d Thumb 5d Thumb 6d Thumb 31d Thumb 32d Thumb 33d Thumb 34d Thumb 35d Thumb 36d

Dacia ponúkne Duster pick-up širším masám

Pick-up nepostaví priamo Dacia, ale budú ho predávať jej autorizovaní díleri.

Dacia tohto roku uvedie na trh Duster s karosériou pick-up. Povedal to Hakim Boutehra, šéf divízie úžitkových vozidiel Renault Rumunsko, v rozhovore pre magazín 0-100.ro. Zatiaľ však nie je jasné, či dorazí aj na Slovensko. Pick-up totiž bude vznikať v malých sériách a inde než klasický Duster.

Výrobu má na starosti spoločnosť Romturingia - rumunský špecialista na nadstavby a úpravy úžitkových alebo terénnych vozidiel. Firma sídliaca v meste Campulung, asi 50 kilometrov severne od Pitesti, sa do vývoja Dusteru pick-up pustila sama. Návrh bol hotový v auguste 2012 a o dva roky neskôr vzniklo prvých desať exemplárov.

Pick-up postavený na báze prvej generácie Dacie Duster má dvojmiestnu kabínu a za ňou otvorenú ložnú plochu s dĺžkou 1,7 metra. Automobil v rámci úprav dostal preladené pruženie na zadnej náprave, jeho užitočná hmotnosť predstavuje 450 kilogramov. Pod kapotou pracuje turbodiesel 1,5 dCi, spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom všetkých štyroch kolies. 

Romturingia vyrobila približne 500 pick-upov, pričom drvivá väčšina z nich skončila v službách najväčšej rafinérskej spoločnosti v juhovýchodnej Európe - OMV Pertum. Pick-upy slúžia technikom pri kontrole a údržbe ropných vrtov. OMV Petrum ich spravuje asi 9000.

Keď svetlo sveta uzrela druhá generácia Dacie Duster, Romturingia sa opäť pustila do stavby pick-upu. Vývoj bol tentoraz jednoduchší, pretože konštruktéri vychádzali z predchodcu. Ani nový pick-up nie je dlhší ako štandardné SUV a opäť má výhradne dvojmiestnu kabínu. Na veľtrhu úžitkových vozidiel v nemeckom Hannoveri sa Dacia Duster pick-up stala terčom veľkého záujmu. Zrejme to bol impulz, aby si novinku mohlo kúpiť viac zákazníkov.

Dacia bude Romturingii dodávať akési polotovary nedokončených Dusterov. Úpravu karosérie a finálnu montáž zabezpečí Romturingia a hotový pick-up budú predávať autorizovaní díleri Dacia. Rumunská automobilka zároveň na pick-up poskytne plnohodnotnú fabrickú záruku a servisné zázemie.

Hakim Boutehra zdôraznil, že pôjde predovšetkým o úžitkové vozidlo, nie o imidžový pick-up. Na imidž je do istej miery zameraný Renault Duster Oroch - teda pick-up na báze Dustera, vyvinutý samotnou francúzskou automobilkou. V porovnaní so sériovým SUV má rázvor natiahnutý až na 2829 mm a štvordverovú kabínu. Ložnú plochu charakterizujú rozmery 1350 x 1175 mm. Automobil je určený výhradne pre Južnú Ameriku, a tak nikoho neprekvapí, že na pohon slúžia atmosférické benzínové štvorvalce 1,6 a 2,0 litra, schopné spaľovať aj palivo na báze etanolu. 

Dacia Duster I pick-up

Renault Duster Oroch