Hyundai i30 fastback 05 2019 1140x190px
Thumb 1d Thumb 2d

Dacia pridala robotizovanú prevodovku aj k motoru 1,5 dCi

Kombinácia vznetového štvorvalca s prevodovkou Easy-R je určená pre modely Logan, Logan MCV, Sandero a Sandero Stepway.

"Robot" má šesť prevodových stupňov pre jazdu dopredu a dostanete ho výhradne so silnejším turbodieselom 1,5 dCi (66 kW/90 k).

Princíp fungovania prevodovky je jednoduchý. Ide vlastne o manuál, v ktorom sa o ovládanie spojky a zmenu prevodových stupňov starajú servomotory a hydraulika. 

Jazda síce vo finále nie je taká plynulá ako s klasickým meničovým automatom, no šofér má o starosť menej. Aby sme boli presní, Easy-R ponúkne aj možnosť manuálneho radenia - sekvenčne, teda pohybmi pákou dopredu a dozadu.

Materský Renault vyvinul dva varianty robotizovanej prevodovky. Päťstupňová už je v predaji na slovenskom trhu a kombinuje sa s benzínovým trojvalcom 0,9 TCe. Šesťstupňová, určená výhradne pre turbodiesel, pribudne čoskoro.

Výrobca avizuje spoľahlivosť celého ústrojenstva. Prevodovka údajne absolvovala 750 000 testovacích kilometrov a každý kus je pred montážou do auta dôkladne prekontrolovaný.

Komfort automatického radenia nie je vykúpený vyššou spotrebou. Napríklad Logan 1,5 dCi Easy-R si v priemere vypýta 3,8 litra nafty na sto kilometrov. Verzia s manuálnou prevodovkou je iba o jednu desatinu litra úspornejšia. Rovnako dynamické parametre sú prakticky zhodné.

Zástupcovia rumunskej automobilky zatiaľ neupresnili, aký príplatok si za robotizovanú prevodovku vypýtajú. Pri benzínovej verzii 0,9 TCe ide o 500 eur.