Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb 41d Thumb 43d Thumb img 20190816 135532 Thumb img 20190816 135625 Thumb img 20190816 135631 Thumb img 20190816 135725  1 Thumb img 20190816 135753 Thumb 111111 Thumb 44d

Dacia Sandero R4 sa predstaví na Rallye Monte Carlo

Pod rozšírenou karosériou rumunského hatchbacku je ukrytý takmer sériový francúzsky motor. Nie Renault, ale Peugeot.

88. ročník Rallye Monte Carlo odštartuje už na budúci týždeň, 23. januára. Slávna automobilová súťaž tohto roku obsahuje štyri etapy a 16 rýchlostných skúšok s dĺžkou vyše 304 kilometrov. Posádky zabojujú o cenné sekundy v horách nad Monakom i v okolí francúzskeho mesta Gap.

Rallye Monte Carlo otvorí novú sezónu majstrovstiev sveta a zároveň bude dejiskom premiéry špeciálu Dacia Sandero R4 na podujatí svetového šampionátu. Za volant novinky si sadne 60-ročný taliansky veterán Ermanno Dionisio, navigovaný krajanom Fabiom Grimaldim. Ermanno Dionisio počas svojej kariéry šoféroval autá prakticky všetkých kategórií, od monštier skupiny B, cez WRC, až po modernú Fabiu R5. V Monte Carlo si premiérovo vyskúša ostrú Daciu a všetci sme zvedaví, ako bude novinka fungovať.

Nejde totiž o projekt samotnej rumunskej automobilky. Motto novej kategórie R4 znie: jednotná technika, rôzne karosérie.

Veľké zmeny v automobilovom priemysle, nástup prísnejších emisných limitov i spôsobu merania emisií ovplyvnili aj automobilové súťaže. Značky Subaru a Mitsubishi medzičasom prestali vyrábať modely WRX STi a Lancer Evolution, ktoré dlhé roky slúžili ako základ pre stavbu súťažných špeciálov. Postaviť silnú a relatívne dostupnú štvorkolku na rely dnes jednoducho nie je z čoho.

Preto Medzinárodná automobilová federácia (FIA) vymyslela kategóriu R4, v ktorej môžu štartovať modely rôznych značiek, avšak techniku musia mať rovnakú. Francúzsky dodávateľ komponentov pre motoristický šport Oreca vyvinul sadu dielov, prostredníctvom ktorej môžete upraviť takmer ľubovoľný automobil na súťažný špeciál s pohonom 4x4. Kit obsahuje motor, prevodovku, kompletné transmisie pre pohon 4x4 i zavesenie kolies.

Myšlienka je to jednoduchá, realizácia o poznanie ťažšia. Karoséria sériového modelu – v tomto prípade Dacie Sandero – najprv prechádza 3D skenovaním. Konštruktéri vo virtuálnej realite navrhujú bezpečnostný rám, rozšírenie blatníkov či tunel pre kardan a zadný diferenciál. Následne dochádza k fyzickej úprave karosérie a montáži jednotnej techniky.

Benzínový turbomotor s objemom 1,6 litra je prakticky sériový a pochádza z Peugeotu 308 GTi. Dosahuje výkon 193 kW (263 k) a najvyšší krútiaci moment 382 Nm. Pôvod päťstupňovej sekvenčnej prevodovky Sadev a pohonu 4x4 bez medzinápravového diferenciálu siaha k špeciálom kategórie R5. Nové „eR-štvorky“ sú v porovnaní s nimi pomalšie približne o jednu sekundu na kilometer rýchlostnej skúšky.

Z vyššie uvedených faktov je jasné, že cena hotového auta nie je ľudová. Pohybuje sa okolo 185 000 eur bez dane. Výhodou kategórie R4 majú byť predovšetkým nižšie prevádzkové náklady, dané sériovým motorom a tým pádom menším namáhaním transmisií. Náklady na jeden kilometer rýchlostnej skúšky vraj dosiahnu maximálne 38 eur. Absolvovanie Rallye Monte Carlo 2020 tak jazdca teoreticky výjde asi 11 500 eur.

Cieľom je, priniesť na trate rýchlostných skúšok väčšiu rozmanitosť. Zatiaľ čo elitné špeciály WRC a R5 vyvíjajú samotné automobilky, ktorých nie je veľa, „eR-štvorku“ bude možné postaviť aj v domácich podmienkach. Oreca vždy dodá hotovú karosériu s ochranným rámom a balík dielov na prestavbu. Napríklad ak sa národný importér značky Dacia sa rozhodne, že chce mať v štartovom poli vlastné auto, môže tak urobiť. To isté platí aj o iných značkách, ktoré vo svete rely nemajú oficiálne zastúpenie: Fiat, Kia, Suzuki,...

Sandero, ktoré odštartuje na Rallye Monte Carlo, postavil španielsky tím ASM Motorsport. Vlani absolvovalo tri skúšobné štarty a bolo vystavené v servisnej zóne na Barum Czech Rally Zlín, kde lákalo potenciálnych zákazníkov. V štartovom poli budú dve autá novej kategórie R4. O jedno auto za Daciou odštartujú Francúzi Raphaël Astier a Frédéric Vauclare v kokpite Fiatu MR 500X R4 z dielne Milano Racing.

Prakticky sériový motor z Peugeotu 308 GTi si vystačí s bežným 98-oktánovým benzínom.

Z palubnej dosky zmizli všetky ovládače a ukazovatele. Jazdec má na stĺpiku riadenia malý multifunkčný displej, ktorý ho informuje napríklad o ideálnom momente na preradenie. Dve páky patria sekvenčnej prevodovke a hydraulickej ručnej brzde.

Všetky dôležité funkcie auta sa zapínajú na ovládacom paneli medzi prednými sedadlami, aby na ne dosiahol aj navigátor.

Nezávislé zavesenie zadných kolies v sériovom Sandere nenájdete...​

Grafický návrh polepu Sandera R4 pre 88. Rallye Monte Carlo.