Hyundai i30 fastback 05 2019 1140x190px
Thumb 9506 1d Thumb 94489 large dacia spojila robotizovanu prevodovku s trojvalcom 0 9 tce Thumb 94488 large dacia spojila robotizovanu prevodovku s trojvalcom 0 9 tce

Dacia spojila robotizovanú prevodovku a trojvalec 0,9 TCe

Jednoduchý "automat" by mal byť spoľahlivý a lacný. S dieselom si však nerozumie.

Rumunská automobilka prelomí na autosalóne vo Frankfurte jedno veľké tabu. Aj majitelia Sandera alebo Loganu si budú môcť užiť komfort automatického radenia.

Ako sme už avizovali, Dacia ešte koncom tohto roka rozšíri ponuku modelov Logan, Logan MCV, Sandero a Sandero Stepway o päťstupňovú robotizovanú prevodovku Easy-R.

Princíp jej fungovania je jednoduchý. Ide vlastne o manuál, v ktorom sa o ovládanie spojky a zmenu prevodových stupňov starajú servomotory. 

Jazda síce vo finále nie je taká plynulá ako s klasickým meničovým automatom, no šofér má o starosť menej. Aby sme boli presní, Easy-R ponúkne aj možnosť manuálneho radenia - sekvenčne, teda pohybmi pákou dopredu a dozadu.

Materský Renault vyvinul robotizovanú prevodovku nesúcu kódové označenie JS3 už skôr a úspešne ju predáva na juhoamerickom trhu.

U nás ju bude kombinovať výhradne s prepĺňaným zážihovým trojvalcom 0,9 TCe (66 kW/90 k). Dacia udáva, že komfort automatického radenia nie je vykúpený vyššou spotrebou. Jej kombinovaná hodnota podľa výrobcu dosahuje 4,9 l/100 km. Dynamické parametre na teraz neboli zverejnené.

Konštrukcia prevodového ústrojenstva neumožňuje prenášať veľký krútiaci moment, preto sa s kombináciou diesel+Easy-R neráta. Na druhej strane, jednoduchosť by sa mala odzrkadliť na výške príplatku za "automat".