Conti summer19 uspora sk 1140x86
Thumb 1d Thumb 3d Thumb 2d

Dacia uviedla na slovenský trh svoj prvý automat. Poznáme ceny

Rumunská automobilka prelomila ďalšie tabu. Aj majitelia Sandera alebo Loganu si môžu užívať komfort automatického radenia.

Dacia rozšírila ponuku modelov Logan, Logan MCV, Sandero a Sandero Stepway o päťstupňovú robotizovanú prevodovku Easy-R.

Princíp jej fungovania je jednoduchý. Ide vlastne o manuál, v ktorom sa o ovládanie spojky a zmenu prevodových stupňov starajú servomotory. 

Jazda síce vo finále nie je taká plynulá ako s klasickým meničovým automatom, ale šofér má o starosť menej. Aby sme boli presní, Easy-R ponúka aj možnosť manuálneho radenia - sekvenčne, teda pohybmi pákou dopredu a dozadu.

Materský Renault vyvinul robotizovanú prevodovku nesúcu kódové označenie JS3 už skôr a úspešne ju predáva na juhoamerickom trhu.

U nás ju kombinuje výhradne s prepĺňaným zážihovým trojvalcom 0,9 TCe (66 kW/90 k). Konštrukcia prevodového ústrojenstva neumožňuje prenášať veľký krútiaci moment, preto sa s kombináciou diesel+Easy-R neráta.

Dacia udáva, že komfort automatického radenia nie je vykúpený vyššou spotrebou. Jej kombinovaná hodnota podľa výrobcu dosahuje 4,9 l/100 km v Logane, Logane MCV i v Sandere. Dokonca pre mestskú premávku výrobca avizuje o desatinu litra menší apetít v porovnaní s manuálnu prevodovkou. Dynamické parametre sú tiež na úrovni verzií s manuálom.

Príplatok za luxus automatického radenia na slovenskom trhu predstavuje 500 eur. Dacia kombinuje robotizovanú prevodovku iba s vyšším stupňom výbavy Arctica, resp. Stepway.

Logan sedan 0,9 TCe Easy-R Arctica vyjde na 9390 eur, Sandero 0,9 TCe Easy-R Arctica na 9590 eur, Sandero Stepway s "robotom" stojí 10 590 eur a Logan MCV 10 190 eur.