Conti france sk 1140x86

Dacia vezie do Frankfurtu robotizovanú prevodovku a modernizovaný Duster

Čakanie na automatickú prevodovku v Dacii končí.

Expozícia značky Dacia na autosalóne IAA vo Frankfurte bude hýriť novinkami. Hoci Rumuni po uvedení novej generácie modelov Sandero a Logan uviedli, že dlhší čas od nich nemáme očakávať nič nové, opak je pravdou.

Práve Sandero a Logan, vrátane verzií Stepway či kombi MCV, sa vo Frankfurte prvýkrát predvedú s robotizovanou prevodovkou Easy-R. Výrobca ju v prvej správe opisuje ako automatizované manuálne ústrojenstvo. 

S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o klasického robota, kde sa o ovládanie spojky a zmenu prevodových stupňov starajú elektromotory.

Počet prevodových stupňov, ani rozsah motorizácií, ku ktorým si prevodovku Easy-R budeme môcť objednať, zatiaľ Dacia nezverejnila. Podľa neoficiálnych informácií sa o vývoj postarala nemecká spoločnosť ZF a prevodovka je päťstupňová plus spiatočka.

Dacia zároveň potvrdila, že vo Frankfurte predvedie aj Duster Edition 2016. Zmeny sa majú dotknúť dizajnu a výbavy. Napokon, všetky modely Dacia sa nedávno dočkali novej techniky v podobe motorov plniacich emisnú normu Euro6. Niektoré boli iba upravené, iné celkom nové.

Doplňme, že Sandero, Logan či Duster majú automatickú prevodovku už dávno, ale iba na trhoch, kde nesú značku Renault. Ruskí či juhoamerickí zákazníci si môžu priplatiť za klasický štvorstupňový automat s hydrodynamickým meničom, aj za robot Easy-R (s benzínovým motorom 1,6 8V).