Continental 2018 oktober 1140x86
Advertisement

Diaľničiari sú na zimu pripravení, posypovú soľ kúpili na burze

Hoci zima sa podľa kalendára začína zimným slnovratom 21. decembra, pre diaľničiarov štartuje už v letnom období. Sklady s chemickým posypovým materiálom začínajú plniť v júni. Tohto roku vraj kúpili posypový materiál najlacnejšie za posledné tri sezóny.

Spotreba posypovej soli v ostaných troch zimných sezónach rástla. Dôvodom je nielen samotné počasie, ale aj nové úseky diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré sa objavili v správe NDS. Najviac posypu spotrebovali na severe Slovenska, ďalej v okolí Košíc a Zvolena.

"V rámci zabezpečenia plnohodnotnej posypovej služby na diaľniciach a rýchlostných cestách v správe NDS, si na každú ďalšiu zimnú sezónu kladieme ako dôležitú povinnosť predzásobenie posypovými materiálmi na 80 % kapacity skladov, čo je cca 22 800 ton, a to najneskôr do konca októbra príslušného kalendárneho roka," uviedla Národná diaľničná spoločnosť. 

"Na najbližšiu sezónu si túto úlohu NDS už splnila v predstihu, a to vytvorením zásob vo výške 14,8 tisíc ton posypovej soli do - 6°C a 8 tisíc ton posypovej soli do - 34°C. V súčasnosti prebieha doplnenie zásob na 100 % kapacít skladov. Celkovo je v tomto v zimnom období nákup chemického posypového materiálu do -6°C zabezpečený predovšetkým prostredníctvom komoditnej burzy."

Diaľničiari už v predchádzajúcej zimnej sezóne 2017/2018 nakupovali posypovú soľ aj cez Komoditnú burzu Bratislava (KBB). Výsledkom je pokles celkovej nákupnej ceny posypu do - 6°C na 66,77 € za tonu.

Na Slovensku je správa diaľnic a rýchlostných ciest rozdelená medzi 15 stredísk, ktoré sú situované v ich blízkosti. Keďže na celom Slovensku sa obdobie zimy rôzni svojimi poveternostnými podmienkami, každé stredisko spravuje svoje úseky podľa iných, špecifických kritérií. K tomu slúži Operačný plán zimnej údržby, ktorý každý rok pred sezónou vypracujú vedúci stredísk. Je v ňom zahrnuté komplexné riadenie údržby, systém striedania zamestnancov, kritické úseky a charakter daného územia, ale aj telefónne čísla na záchranárov a mnoho ďalších dôležitých vecí k operatíve, aby aj verejnosť bola rýchlo informovaná o zjazdnosti na cestách. Dôraz pri ich tvorbe sa kladie najmä na pohotovostný režim - vyraziť včas na kritické miesta v plnom nasadení.

Reálnu pripravenosť diaľničiarov preverí až prvý výraznejší mráz a sneženie.