Kia sportage 2018 november 878x190
Thumb 01 testovanie modelu daf cf electric Thumb 02 testovanie modelu daf cf electric

Dlhodobé testovanie modelu DAF CF Electric

Spoločnosť DAF Trucks dodala na dlhodobé testovanie prvé nákladné vozidlo s plne elektrickým pohonom – prevzal si ho holandský reťazec supermarketov Jumbo. 

Model CF Electric, ktorý je výsledkom spoločného vývoja DAF a VDL, bude Jumbo využívať na zásobovanie svojich supermarketov na juhu Holandska. Ide o významný míľnik: odovzdaním vozidla 18. decembra 2018 odštartoval celý rad dlhodobých testov vozidiel s plne elektrickým alebo hybridným pohonom v reálnej prevádzke. 

„Cestná nákladná doprava sa bude výrazne transformovať,“ hovorí Harry Wolters, prezident DAF Trucks. „Zdá sa, že elektrické vozidlá majú najlepšiu pozíciu stať sa bežnými prostriedkami pre zásobovanie v mestských oblastiach. Nebude to dnes ani budúci rok, ale rozhodne je to už neďaleká budúcnosť. Som mimoriadne hrdý, že dnes sa začína projekt veľkého testovania v reálnej prevádzke, kde bude DAF spolupracovať so spoločnosťami VDL a Jumbo. Tento projekt nám umožní zhromaždiť potrebné dáta a skúsenosti súvisiace s technológiou aj s prevádzkovými aspektmi. Vďaka týmto poznatkom potom môžeme zabezpečiť, aby vozidlá zo sériovej výroby ponúkli ideálne riešenie požiadaviek budúceho trhu."

„Uvedenie tohto nového vozidla s elektrickým pohonom do prevádzky predstavuje ďalší krok k nášmu cieľu dosiahnuť trvalú udržateľnosť v preprave pre naše vozidlá,“ povedal k testovaniu elektrického trucku Frits van Eerd, generálny riaditeľ spoločnosti Jumbo. „Vzhľadom k sektoru, v ktorom podnikáme, sa nachádzame priamo v srdci komunity a naším cieľom je využívať elektrické vozidlá na zásobovanie 45 % našich obchodov. Veríme, že emisie CO2, ktoré produkujú vozidlá spoločnosti Jumbo, do roku 2020 znížime o 50 % oproti roku 2008.“

Model DAF CF Electric dokáže distribuovať tovar v okruhu približne 50 kilometrov s nulovými emisiami škodlivín a hluku pri prevádzke. Stanica pre nabíjanie batérií testovaného nákladného vozidla bola inštalovaná v distribučnom centre spoločnosti Jumbo vo Veghel. Spoločnosť V-Storage (spoločný podnik firiem VDL Groep a Scholt Energy Control) spolupracuje s holandským výskumným inštitútom TNO na vyhodnotení osadenia nabíjacej stanice solárnymi panelmi.

DAF CF Electric je ťahač v konfigurácii 4x2 vyvinutý pre distribúciu tovarov v mestských oblastiach, kde sa štandardne využívajú návesy s jednou alebo dvoma nápravami, pričom celková hmotnosť súpravy je do 37 ton. Vozidlo s pohotovostnou hmotnosťou 9700 kg vychádza z modelu DAF CF a na elektrický pohon využíva technológiu E-Power od spoločnosti VDL. Základom pohonnej sústavy je elektromotor s výkonom 210 kW a krútiacim momentom 2000 Nm napájaný lítium-iónovým batériami s celkovou kapacitou 170 kWh. Model DAF CF Electric má na jedno nabitie dojazd približne 100 kilometrov, takže je vhodný pre veľkoobjemovú mestskú a prímestskú rozvážku. Batérie disponujú funkciou rýchleho nabíjania: za 30 minút dosiahnu 80 % kapacity a na úplné nabitie stačí iba 1,5 hodiny.